آنچه که باید در مورد شکایت از همسایه مزاحم بدانید

زیر و بم شکایت ازهمسایه بابت سروصدا، عدم پرداخت شارژ ساختمان، سد معبر در کوچه و یا خسارت به ملک شما (همراه با تمام راهکارهای قانونی ممکن)

فهرست

آنچه که باید در مورد شکایت از همسایه مزاحم بدانید

 گسترش زندگی شهرنشینی و افزایش جمعیت موجب ایجاد ساختمانهای مجاور هم با تعدادی زیادی از افراد که در این ساختمان ها زندگی میکنند، شده است .زندگی آپارتمانی مشکلات و مسائل مختص به خود را دارد که قانون گذار سعی نموده با وضع قوانین و بیان چگونگی مراعات یکدیگر از اینگونه مسائل پیشگیری کند.قانون­گذار به منظور ایجاد نوع مسالمت‌ آمیزی از هم‌زیستی ، با وضع مقررات و قوانین و نیز تعیین حد و مرز های رفتاری ، زمینه حل و پیشگیری از این اختلافات را مهیا ساخته است.پیش از آنکه به مصادیق مزاحمت و طرق شکایت از آن بپردازیم بهتر است به حقوق و تکالیف همسایگان نسبت به هم طبق قانون بپردازیم.

با افزایش روزافزون آپارتمان ها در شهرهای بزرگ و کوچک، نیاز به وجود قوانین و مقرراتی برای ایجاد نظم در ساختمان ها ضروری شد. امروزه تعداد آپارتمان نشینی بسیار بالا رفته و مردم تا حد قابل قبولی با فرهنگ و قوانین آن آشنا شده اند. اما آیا از تمام قوانین آپارتمان نشینی مطلع هستید و می دانید چگونه باید اقدام به شکایت از همسایه مزاحم کنید؟

قوانین آپارتمان نشینی مجموعه قوانین و مقرراتی هستند که باید در زمان زندگی در آپارتمان ها و برج های مسکونی رعایت کنیم. در سال های قبل اکثر خانه ها ویلایی بودند و کمتر خانه ای را پیدا می کردید که دارای دو یا سه طبقه باشند. اما امروزه نه تنها تعداد آپارتمان ها از خانه های ویلایی پیشی گرفته، بلکه روز به روز به تعداد برج های مسکونی هم افزوده می شود و در راستای آن شکایت از همسایه به شهرداری افزایش یافته است. پس در این مقاله تصمیم گرفتیم شما را با شکایت از همسایه آشنا کنیم.

سایت حقوقی احقاق با توجه به نیاز جامعه در حوزه حقوقی تصمیم گرفت مقاله های حقوقی بسیاری را در این زمینه منتشر کند و اگر شما به دنبال مشاور حقوقی هستید می توانید به مدارک لازم برای مشاور حقوقی مراجعه کنید

حقوق و تکالیف همسایه ها در قانون

برخی از قوانین به طور خاص به روابط همسایگی اشاره دارد و برخی نیز از جنبۀ عمومی تر، قابل استناد می باشند.

  • ماده ۱۳۲ قانون مدنی صراحتاً بیان می کند: کسی نمی تواند در ملک خود تصرفی کند که مستلزم تضرر همسایه شود، مگر تصرفی که به قدر متعارف بوده و برای رفع حاجت یا رفت ضرر از خود باشد.

ایجاد سروصدای نامتعارف را می توان به نوعی خسارت و ضرر مادی و غیرمادی به همسایه دانست.

  • آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان ها به طور خاص به روابط بین همسایگان و همینطور مواردی که در این نوع از سکونت باید رعایت گردد، پرداخته است.

در ماده ۵۹ این قانون تصریح شده است که: در میهمانی های شب های غیرتعطیل بعد از ساعت ۲۲ و در شب های تعطیل بعد از ساعت ۲۴ رعایت سکوت کامل ساختمان (چه از لحاظ صدای میهمانان چه از لحاظ صدای موسیقی) الزامی است.

طبق ماده ۳۰ قانون مدنی: مالک، هر تصرفی را که مایل باشد در مال خود یا در واحد اختصاصی خود، می تواند به عمل آورد؛ مگر مواردی که در قانون استثنا شده باشد.

مقصود از تصرف، انجام امور متعارفی است که به نفع مالک آپارتمان یا خانه است؛ با این حال این اختیار نباید موجب سلب آسایش از همسایگان شود.

  • اصل ۴۰ قانون اساسی بیان میکند: هیچکس نمی تواند اعمال حق خویش را وسیلۀ اضرار به غیر یا تجاوز به منافع عمومی قرار دهد.

مصادیق شکایت از همسایه

انجام هر اقدامی از قبیل ایجاد سر و صدای غیر متعارف، استفاده غیر قانونی از آسانسور، دخالت در روابط زناشویی همسایه، پارک خودرو در غیر محل تعیین شده و استفاده نامتعارف از فضاهای مشترک آپارتمان مصداق عمل مجرمانه است که ضمان مرتکب را به همراه دارد؛ البته اقداماتی از قبیل خودداری از تامین هزینه های مشترک، رعایت نکردن قواعد ایمنی مقرر از سوی مدیریت ساختمان هرچند منجر به ایراد آسیب به دیگران نشود و استمرار تردد با سر و صدای زیاد در معبر یا راه پله نیز از مصادیق اعمالی است که مزاحمت تلقی می شود.

مزاحمت همسایگان همچنین ممکن است در قالب تخریب دیوار مشترک، خط کشیدن روی ماشین، تصادف، ایجاد مانع در کوچه های مسدود، تخلیه نخاله ها و سد معبر، اسباب کشی در ساعات نامناسب و ایراد آسیب به تجهیزات و امکانات مشترک در مجمع های مسکونی بروز پیدا کند که در این مقاله به بررسی مهم ترین آنها میپردازیم.

در این مقاله مواد قانونی لازم که می توانید در مجامع قانونی به آنها استناد کنید به تفضیل آورده شده است. در خصوص اطلاع از روند شکایت و مراحل آن در دادسرا شما را به مقاله مراحل شکایت از همسایه مزاحم در دادسرا یا شورای حل اختلاف ارجاع می دهیم. اگر تصمیمتان برای شکایت جدی است پس از مطالعه این صفحه، خواندن مقاله فوق به کارتان خواهد آمد.

در صورتی که موارد مربوط به خود را در این صفحه پیدا نکردید، آن را با ما و در بخش نظرات در میان بگذارید تا تیم حقوقی ما، شما را راهنمایی کند. نظرات شما برای ارتقای مطالب این صفحه برای ما بسیار ارزشمند است، آن را از ما دریغ نکنید.

شکایت از همسایه بابت سروصدا

ماده 30 قانون مدنی در خصوص تصرفاتی که مالک میتواند در ملک خود انجام دهد بیان میدارد که : هر مالکی نسبت به مایملک خود حق همه گونه تصرف و انتفاع دارد مگر در مواردی که قانون استثناء کرده باشد

این ماده بیان میدارد که با وجود حق انتفاع هر فرد در مایملک خود اما حد و مرزی نیز برای آن شناخته شده است . فرد تا آنجایی میتواند از ملک خود منتفع شود که موجب ضرر و زیان دیگری نشود.

بنابراین هیچکس نمیتواند بگوید طبق قانون ملک و یا ساختمان خودم است و کسی حق اعتراض ندارد و هرگونه سر و صدای آزار دهنده از جمله صدای بلند آهنگ و تلویزیون و یا مهمانی های متعدد و ....داشته باشد و بگوید به کسی ارتباطی ندارد .

البته نباید این نکته فراموش شود که در اعمال قوانین یاد شده و محدود کردن حقوق افراد در زندگی آپارتمانی نمیتوان زیاده روی کرد و به حریم شخصی افراد تعرض نموده و آن را محدود کرد.

در ابتدا بهتر است که در صورت سر و صدای همسایه با صحبت و آرامش به او متذکر شوید اگر منجر به نتیجه مثبت نشد سایر همسایه ها را واسطه ی صحبت با او قرار دهید .اگر با مذاکره دوستانه به نتیجه نرسیدید، می توانید با اعلام شکایت به دلیل سلب آسایش از طریق ایجاد مزاحمت و آلودگی صوتی،موضوع را پیگیری کنید.

سر و صدا کردن در ساختمان اگر منجر به آزار و اذیت دیگر همسایگان شود، جرم به حساب می آید و حتی ممکن است منجر به شکایت کیفری همسایگان از شما می شود.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که سر و صدا در مجتمع های مسکونی که موجب سلب آسایش خانه های دیگر شود، مسئولیت کیفری خواهد داشت و بدین سان نیست که کسی بگوید منزل شخصی خودم است و هر رفتاری بخواهم در آن انجام میدهم .

برای شکایت از همسایه مزاحم می توان ابتدا به دادسرا یا شورای حل اختلاف محل خانه خود بروید و سپس دعوایی علیه همسایه ای که سر و صدا می کند داشته باشید.

برای شکایت علیه همسایه ای که سروصدا می کند پس از مراجعه به دادسرا و شورای حل اختلاف مدارک و شاهد سایر همسایگان را هم با خود ببرید؛ در دادخواست باید ابتدا مشخصات فردی، آدرس پستی دو طرف اختلاف و همچنین دلیل شکایت به طور کامل ذکر شود البته توجه به این نکته بسیار ضروری است که اگر مشکل سر و صدا از مستاجر باشد صاحب خانه باید اوضاع را بررسی کند و در صورت لزوم اقدامات پیگیری را انجام دهد.

سر و صدا همسایه مزاحم به انواع مختلفی تقسیم می شود؛ صدای بلند موسیقی و تلویزیون، دویدن و کوبیدن پا روی زمین، فریاد کشیدن، سر و صدای ناشی از دعوا، مهمانی، حیوان خانگی و صدای آن، تجمع مقابل درب آپارتمان و ساختمان و ورود و خروج مکرر و مشکوک در آپارتمان و همچنین سر و صدای ناشی از تعمیرات خانه از جمله مواردی هستند که می توانید علیه آن شکایت کنید.

شکایت از همسایه به دلیل سد معبر در کوچه

در این خصوص لازم به ذکر است که بر اساس ماده 134 قانون مدنی،هیچ یک از اشخاصی که در یک معبر یا مجرا شریکند،حق ندارند به هر نحوی مانع از عبور دیگران شوند.

متن صریح این ماده بیان می دارد که :

هیچ یک از اشخاصی که در یک معبر یا یک مجری شریکند نمی توانند شرکاء دیگر را مانع از عبور یا بردن آب شوند.

جالب اینجاست که قانونگذار در این خصوص به بیان موارد موارد خاص تری پرداخته و به صراحت در ماده 132 قانون مدنی آورده که حتی کسی نمی تواند در ملک خود نیز تصرفی کند که مستلزم تضرر همسایه باشد.

متن صریح این ماده بیان میدارد که :

کسی نمی تواند در ملک خود تصرفی کند که مستلزم تضرر همسایه شود مگر تصرفی که به قدر متعارف و برای رفع حاجت یا رفع ضرر از خود باشد

این بدین معناست که حتی اگر صاحب اتومبیل برای مثال کامیون (که هم سر و صدا داشته و هم فضای زیادی را اشغال می نماید) در کوچه بن بستی که فقط منزل او در آن کوچه قرار گرفته است،کامیونش را با سر و صدا حرکت دهد،با توجه به سلب آسایش و آرامش همسایگان از استقرار پر سر و صدای کامیونی که می بایست در پارکینگ های عمومی مستقر شود،می تواند مورد پیگرد قانونی قرار گیرد.

شکایت از همسایه معتاد

اگر یکی از همسایگان ساختمان شما اعتیاد داشته باشد و موجب مزاحمت و اذیت برای شما و خانوادتان گردد طرح شکایت از همسایه معتاد با وجود دلایل معتبر و قانونی، از آن جایی که نوع مزاحمت مشمول مجازات است به راحتی قابل انجام است و می توان برای آن اقدام کرد.

اگر احتمال می رود در زمان طرح دعوا ادله موجود در دسترس نباشد، می توان از شورای حل اختلاف، درخواست تأمین دلیل کرد؛ تا در زمان بروز مزاحمت، محل مورد بازدید قرار گیرد.

آنچه که باید در مورد شکایت از همسایه مزاحم بدانید


شکایت از همسایه بخاطر عدم تعمیر ترکیدگی لوله آب یا فاضلاب

چنانچه لوله ای در ساختمان بترکد بسته به این که لوله آب یا فاضلاب ترکیده، لوله اختصاصی باشد یا مشترک شرایط متفاوتی پیش روست:

الف) اگر لوله اختصاصی واحدی نشت کند و به واحد شما(همسایه)خسارت بزند: در این صورت جبران تمام خسارات مربوط به تعمیر لوله و مرمت خانه بر عهده واحدی است که لوله اختصاصی به آن تعلق دارد و اگر همسایه تمایلی برای تعمیر آن نداشته باشد با ارائه دادخواست به شورای حل اختلاف می توانید همسایه را مجبور به تعمیر و مرمت واحد خود کنید.

ب) اگر نشتی مربوط به لوله های مشترک ساختمان باشد و در خرابی آن عمدی صورت نگرفته باشد: در اینصورت هزینه تعمیرات بر عهده تمامی ساکنین ساختمان است.

ج) اگر نشتی مربوط به لوله های مشترک ساختمان باشد و در خرابی آن عمدی صورت گرفته باشد: اگر نشتی لوله عمدی باشد هزینه خسارت نشت لوله آب و مرمت و بازسازی خانه شما یا سایر خانه های آسیب دیده بر عهده واحد خطاکار است.

نکته : اگر خسارت وارد شده به لوله های ساختمان توسط مستاجر صورت گرفته باشد، خود مستاجر ملزم به پرداخت هزینه تعمیرات است.

نکته: هزینه های ترکیدگی لوله بر عهده صاحب خانه است، نه مستاجر.

اگر به هر دلیلی بخش مشاع ساختمان دچار آسیب شود و نیاز به تعمیر پیدا کند اما شخص و یا اشخاصی ساکن درآن واحد مسکونی هزینه تعمیر را پرداخت نکنند، مدیر ساختمان بر اساس ماده ۱۰ مکرر قانون تملک آپارتمان مصوب ۱۳۵۱ می تواند امتیازات مربوط به آن واحد و یا واحدها را قطع کند.

نکته:طبق ماده 4 آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمانها قسمت های مشترک یک ساختمان عبارتند از:

قسمت های مشترک مذکور در ماده ۲ قانون تملک آپارتمانها عبارت است از:

الف ـ زمین زیربنا خواه متصل به بنا باشد یا بنا بوسیله پایه روی آن قرار گرفته باشد.

ب ـ تأسیسات قسمت های مشترک از قبیل چاه آب و پمپ، منبع آب مرکز حرارت و تهویه، رختشویخانه، تابلوهای برق، کنتورها، تلفن مرکزی انبار عمومی ساختمان، اتاق سرایدار در هر قسمت بنا که واقع باشد، دستگاه آسانسور و محل آن، چاه های فاضلاب لوله ها از قبیل (لوله های فاضلاب، آب، برق، تلفن، حرارت مرکزی، تهویه مطبوع، گاز، نفت، هواکش ها، لوله های بخاری) گذرگاههای زباله و محل جمع آوری آن و غیره.

پ ـ اسکلت ساختمان.

تبصره ـ جدارهای فاضل بین قسمتهای اختصاصی مشترک بین آن قسمت ها است مشروط بر اینکه جزء اسکلت ساختمان نباشد.

ت ـ درها و پنجره ها، راهروها، پله ها و پاگردها که خارج از قسمت های اختصاصی قرار گرفته اند.

ث ـ تأسیسات مربوط به راه پله از قبیل وسائل تأمین کننده روشنائی، تلفن و وسائل اخبار و همچنین تأسیسات مربوط به آنها به استثنای تلفن های اختصاصی، شیرهای آتش نشانی، آسانسور و محل آن، محل اختتام پله و ورود به بام و پله های ایمنی.

ج ـ بام و کلیه تأسیساتی که برای استفاده عموم شرکاء و یا حفظ بنادر آن احداث گردیده است.

ح ـ نمای خارجی ساختمان.

خ ـ محوطه ساختمان، باغ ها و پارک ها که جنبه استفاده عمومی دارد و در سند اختصاصی نیز ثبت نشده باشد.

همچنین ماده 4 قانون تملک آپارتمانها در خصوص چگونگی محاسبه ی میزان خسارت پرداختی توسط هر یک از مالکین بیان میدارد که :

حقوق و تعهدات و همچنین حصه هر یک از مالکین قسمتهای اختصاصی از مخارج قسمتهای مشترک متناسب است با نسبت مساحت قسمت اختصاصی به مجموع مساحت قسمتهای اختصاصی تمام ساختمان به جز آنچه که به موجب این قانون استثناء شده باشد یا این که قرارداد مالکین ترتیب دیگری را برای تقسیم حقوق و تعهدات و مخارج پیش بینی کرده باشد.

از آنجا که این مورد از مشکلات در قانون تملک آپارتمانها آورده شده شما می توانید دادخواستی تسلیم شورای حل اختلاف کنید و اگر ادعای شما در این زمینه پذیرفته شود دادگاه همسایه ها را ملزم به مشارکت در هزینه خسارت نشت لوله آب می کند.

در مقالات جداگانه ای به تعمیر مشاعات ساختمان، هزینه ایزوگام و یا هزینه تعمیر آسانسور و سهم قانونی هر یک از همسایگان در این مورد پرداخته ایم. اگر سوالی در این مورد دارید، به این مقالات مراجعه کنید.

ایجاد مزاحمت از طریق قرار دادن ناودان و یا خروجی خود به طرف ملک همسایه

هیچکس نمیتواند منزل خود را به گونه ای بسازد که موجب آزار و اذیت همسایه شود یکی از این موارد نحوه ی قرار دادن ناودان در ساختمان است.

وفق ماده ۱۹ قانون مدنی هیچ کس حق ندارد ناودان خود را به طرف ملک دیگری بگذارد یا آب باران را از بام خود به بام یا ملک همسایه جاری کند یا برف بریزد، مگر به اذن صاحب ملک.

این امر نیز مزاحمت محسوب شده و همسایه در صورت عدم درست کردن آن توسط مالک ،میتواند از وی شکایت کند.

همچنین بر اساس ماده ۱۳۰ قانون کسی حق ندارد از خانه خود به فضای همسایه خروجی دهد و در صورت اقدام به این عمل بدون اذن مالک، ملزم به رفع آن است. اگر شاخه درخت کسی وارد خانه یا ملک دیگری شود باید از همانجا قطع کند و اگر اقدام نکرد یا نتوانست، باید از ملک خود قطع کند.

نکاتی در رابطه با پس گرفتن (استرداد) جهیزیه که باید بدانید-بخش اولشکایت از همسایه بابت عدم پرداخت شارژ ساختمان

در برخی موارد مشاهده می شود که همسایه یا همسایگانی، شارژ ساختمان را پرداخت نکرده و هزینه های مشاع ساختمان را تقبل نمی کنند.

چنانچه در هیچ بصورتی اعم از صحبت دوستانه، تذکر مدیر ساختمان، اعمال فشار از سوی صاحبخانه و تذکر رسمی هیات مدیره پس از برگزاری جلسه ساختمان، نتوان این مساله را حل کرد، باید از طریق قانونی پیگیری نمود.

برای شکایت از همسایه برای عدم پرداخت شارژ ساختمان، مدیر ساختمان باید به عنوان نماینده تمامی ساکنین اعم از مستاجرین و صاحب خانه ها اقدام نماید.

روند قانونی قطع انشعاب و شکایت از همسایه بابت عدم پرداخت شارژرا در اینجا بخوانید.

شکایت از سروصدای حیوانات خانگی همسایه همچون سگ و خروس

اگر سگ همسایه بی وقفه پارس کند، حتی دوستداران سگ هم تحمل خود را به مرور از دست می دهند. مانند دیگر انواع سر و صداهای همسایه، پارس سگ نیز نخست می تواند با گفتگو شروع و حل شود.

اما در صورت عدم توجه همسایه مزاحم، بهتر است از طریق پلیس 110 اقدام نمایید. صدای سگ احتمالاً در فهرست اولویت های پلیس نخواهد بود و شما باید آنچه را که تاکنون دیده و تجربه کرده اید را به صورت کتبی به آن ها ارائه دهید؛ سپس از سوی پلیس هشداری برای همسایه شما صادر می شود.

اگر هشدار پلیس هم نتیجه ای نداشت، می توانید اقدام قانونی با مراجعه به دادگاه و تنظیم شکایت در شورای حل اختلاف نمایید. سابقه و مدت زمان صدای سگ را ضبط کنید، از طریق تلفن همراه خود ویدیو یا فایل های صوتی بگیرید و از تمام مراحلی که تاکنون برداشته اید یادداشت برداری و مستند سازی کنید.

مفاد قانونی که برای شکایت از همسایه مزاحم نیاز است بدانیم:

  • بر اساس اصل ۴۰ قانون اساسی هیچ کسی نمی تواند به وسیله رفتار و اعمال خود موجب سلب آسایش دیگران شود.
  • آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان ها در چندین فصل و چندین ماده قضایی به مقوله همسایه آزاری پرداخته است.

مجازات همسایه مزاحم در قانون

مطابق با ماده 690 قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۷۵،در صورت شکایت همسایه ها، فردی که موجب آزار و اذیت دیگران شده به یک ماه تا یک سال حبس و علاوه بر آن شخص مزاحم به رفع مزاحمت محکوم می شود. البته مجازات حبس می تواند به جزای نقدی تبدیل شود، اما الزام به رفع مزاحمت پابرجا خواهد بود.

متن صریح این ماده بیان میدارد که:

هرکس به وسیلهٔ صحنه سازی از قبیل پی کنی، دیوارکشی، تغییر حد فاصل، امحای مرز، کرت بندی، نهرکشی، حفر چاه، غرس اشجار و زراعت و امثال آن به تهیهٔ آثار تصرف در اراضی مزروعی اعم از کشت شده یا در آیش زراعی، جنگل ها و مراتع ملی شده، کوهستان ها، باغ ها، قلمستان ها، منابع آب، چشمه سارها، انهار طبیعی و پارک های ملی، تأسیسات کشاورزی و دامداری و دامپروری و کشت و صنعت و اراضی موات و بایر و سایر اراضی و املاک متعلق به دولت یا شرکت های وابسته به دولت یا شهرداری ها یا اوقاف و همچنین اراضی و املاک و موقوفات و محبوسات و اثلاث باقیه که برای مصارف عام المنفعه اختصاص یافته یا اشخاص حقیقی یا حقوقی به منظور تصرف یا ذی حق معرفی کردن خود یا دیگری، مبادرت نماید یا بدون اجازه سازمان حفاظت محیط زیست یا مراجع ذی صلاح دیگر مبادرت به عملیاتی نماید که موجب تخریب محیط زیست و منابع طبیعی گردد یا اقدام به هرگونه تجاوز و تصرف عدوانی یا ایجاد مزاحمت یا ممانعت از حق در موارد مذکور نماید به مجازات یک ماه تا یک سال حبس محکوم می شود.

مطابق ماده 693 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات مصوب 1375 اگر فردی که محکوم به رفع مزاحمت است پس از اجرای حکم باز هم مزاحمت ایجاد کند، علاوه بر رفع مزاحمت به ۶ ماه تا ۲ سال حبس هم محکوم خواهد شد.

متن صریح این ماده بیان میدارد که:

اگر کسی به موجب حکم قطعی محکوم به خلع ید از مال غیرمنقولی یا محکوم به رفع مزاحمت یا رفع ممانعت از حق شده باشد، بعد از اجرای حکم مجدداً مورد حکم را عدواناً تصرف یا مزاحمت یا ممانعت از حق نماید علاوه بر رفع تجاوز به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

اگر مشکل شما با همسایه اتان در هیچ یک از موارد ذکر شده قرار نمی گیرد؛ آن را به ما بگویید و سوال خود را از ما بپرسید، کارشناسان حقوقی ما در سریعترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهند داد.

سخن آخر

زندگی در آپارتمان و پایبندی به قوانین آپارتمان نشینی در اصطلاح با نام فرهنگ آپارتمان نشینی شناخته می شود. فرهنگ آپارتمان نشینی یعنی افراد ساکن در یک آپارتمان از اختیارات خود در رابطه با واحد آپارتمانی و مشاعات ساختمان به خوبی اطلاع داشته باشند.

به نوعی زمانی شما فرهنگ آپارتمان نشینی دارید که از تمامی قوانین آپارتمان آگاه باشید و بتوانید به خوبی در چهارچوب قانون رفتار کنید. مثلاً شما در آپارتمان یا برج نمی توانید همانند زندگی در خانه های مستقل و ویلایی در مورد جای پارک، کاشت گل و گیاه، برپا کردن مهمانی و آزادی عمل داشته باشید. اما گاهی پیش می آید بنابر دلایلی مثل نشت آب از طبقه بالا مجبور می شوید که اقدام به شکایت از همسایه نشست آب طبقه بالا کنید و به دنبال شماره شکایت از همسایه به شهرداری باشید. و در نهایت در این مقاله به شما گفتیم چگونه باید شکایت از سد معبر همسایه کنید. ممنون از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید.
نظرات کاربران


فاطمه سمیعی -  31 فروردین 1403
سلام ببخشید ماته یک کوچه بن بست زندگی میکنیم و همسایه هامون ماشین شون رو تو کوچه می‌زارن وما نمی‌تونیم رفت و آمد کنیم ماشین یا اگر وسایل بخواد برام بیاد باید بریم در بزنیم ماشین شون رو بردارن بعد تذکر دادن هم میگن دوست داریم پشت دیوار خودمون جلوی خونه خودمون میزاریم حالا ما باید چیکار کنیم؟

حسین -  02 بهمن 1402
شکایت

حسین -  29 آبان 1401
شکایت

قهرمانی -  31 فروردین 1403
با عرض سلام من همسایه طبقه پایینی هستم همسایه طبقه بالا ساعت 2 یا 3 شب سر و صدا دارد و ما با طرز فجیعی از خواب بیدار می‌شویم صدای کوبیدن چیزی یا صدای بلندشدن از میز غذا خوری یا راه رفتن محکم قانون برای این مورد به چه صورت است

یکی -  14 مهر 1402
فکر کنم بسته به میزانی که سد معبر می کنن داره. اگر ماشین معمولی نتونه رد شه سد معبر حساب می شه. ولی اگه کامیون یا ماشینی که غیرمتعارف پهن هست نتونه رد شه اون دیگه محسوب نمی شه.

سینا -  14 مهر 1402
شاید بد نباشد به شهرداری برید و اطلاع بدید تا رهکاری پیدا کنند!

جعفر -  29 دی 1402
با عرض سلام و خسته نباشید،همسایه ما هر روز در حیاط خانه خود بصورت کارگاهی اقدام به تولید انواع عرقیجات و رب گوجه و هویج سرخ کردنی و پیاز سرخ کردنی مینماید که بوی اذیت کننده آنها کلا در طول روز در خانه میپیچد طوریکه مخصوصا بوی پیاز سرخ کردنی که کل خانه را فرا میگیرد و تنفس کردن واقعا مشکل میشود تذکر هم بارها دادیم که باز رعایت نکردند میخواستم بدونم که میتونیم بابت این شکایت کنیم یا به کجا مراجعه کنیم؟ ممنونم.

یکی -  14 مهر 1402
مگر اینکه مشکل بهداشتی باشد این جز موارد مزاحمت برای همسایه نیست. به عنوان پیشنهاد می تونید باد ایجاد کنید با پنکه ای چیزی که بو به سمت شما نیاید. یا درزگیری کنید که بو به داخل منزل نیاید. و یا همزمان اسپند دود کنید.

یکی -  17 فروردین 1403
خواهشمندیم راهکار بدید، همسایه بالای ما مردی مستاجر و سادیسمی و روان بیمار و سنگین وزن هست که از قصد پاشنه های پاشو موقع راه رفتن روی زمین به شدت میکوبه طوری که ما موندیم چطوری پای خودش درد نمی گیره و به دلیل بیماری روانیش مدام در حال راه رفتن توی خونه اش هست از 5 صبح تا 3 شب بدون توقف! ما بیمار استراحت مطلق داریم و با هر قدم این نفرین شده مزاحم دقیقا مثل این هست که زلزله 7 ریشتر اینجا میاد و همه با تپش قلب و استرس فراوان از خواب می پریم و سقفمون حتی پر از ترکهای ریز شده به دلیل این فرد نااهل و مریض. بهش اخطار دادیم با زدن به سقف که حقیر روان بیمار خیلی جالبه مارو تهدید کرد که شکایت می کنه برای کوبیدن به سقف که داشتیم علامت می دادیم که نکوبه اون پاهای لعنتیش رو در حالیکه خیلی راحت می تونه این رو رفع کنه با دمپایی اسفنجی کلفت پوشیدن یا موکت کلفت پهن کردن کف خونش یا درست راه رفتن که نمی کنه هیچ کدوم رو. بعدش به مدیریت ساختمون شکایت کردیم یه مشت دروغ تحویلشون داده که می گه هیچ صدایی نداره و به دروغ گفته خانواده هست و نه یه مرد مجرد که مثلا خودش رو محترم جلوه بده و ادامه می ده همینطوری. من بیشتر از 50 قطعه فیلم ضبط کردم با روز و زمان از این کارش و گرچه که درست شدت صدای بم کوبش نیفتاده ولی معلوم هست اگر که با دقت گوش داده بشه. آیا این فیلمها در دادگاه میتونن کمکم کنن که قاضی ایشون رو محکوم کنن؟ سه ماهه به خدا آرامش و خواب نداریم و خودمم که بیماری ندارم دیگه تپش و استرس دارم تمام مدت به خاطر این و زمانی هم که بازسازیش بود کلی به سقف ما صدمه زده و پرداخت خسارت هم حتی نکرده، کمک کنید خواهش می کنم دیگه موندم چیکار کنم. نفرین به تمام همسایه آزارهای روان بیمار که زندگی بی گناه رو اینطوری مختل می کنن. الان بیمار ما به دلیل عدم استراحت اگر جونشون از دست بره در حقیقت قاتل این مردک روان بیماره ولی من نمی دونم چطوری باید این فرد رو متوقف کنم.

رز -  27 اسفند 1402
ببرنش تیمارستان

رامین -  05 اسفند 1402
حدود یک ماه هست خانه ای اجاره کرده ایم در اپارتمانی هشت واحده متاسفانه مدیر ساختمان و دو تا از همسایه ها مدام رفت و امد خانه ما را از طریق آیفون و تماس چک میکنند و مزاحمت روانی زیادی ایجاد کرده اند ایا امکان شکایت هست؟

بهرام -  16 فروردین 1403
با همسایهای مزاحم که باهم متفق شده اند چکنیم

قاسمی -  07 بهمن 1402
سلام وقت بخیر همسایه ما بی رویه برای گربه ها غذا میریزد. با اینکه دو ساختمان با ما فاصله داره غذاها را جلوی ساختمان ما میاره و باعث شده گربه ها زیاد شده و گربه ها بیان داخل ساختمان ما و کثیف کنند ،به تذکر هم توجهی نمیکنه و باعث سلب اسایش شده چطور میتونیم ازش شکایت کنیم

مخفی -  11 فروردین 1403
سلام. بنده 2 سال که به چنین شخص شرور(یک زن مریض و دو فرزند مریض تر از خودش) روبرو هستم! نه تنها کارش رو ترک نکرد! بلکه رفت چند شایعه هم بر علیه من ساخت! و در نهایت با یک نقشه قبلی در ملاء عام اومد هرچی فحش که شایسته خودش و خانواده اش بود نسار ما کرد! رفتیم دادگاه! اما ظاهرا در دادگاه هم درجه هاریش کم نشد! فهمید دادگاه هزارتا سوراخ و نقطه ضعف دارن! ..برخی قاضی میگفتن، اگر گربه ها .. برید به شهرداری بگید! (تویه دلم میگم،وقتی دادگاه نمی تونه کاری کنه،شهرداری کی هست دیگه!). لذا دوستان که میخوان برن دادگاه شکایت کنند،بدون،که این افراد شرور درجه هاریشون بدتر هم میشه! و احتمال اینکه توسط قاضی و کارکنان اونجا ها مسخره بشید! بسیار زیاده! متاسفانه قوه قضایه در دوره تفریط به سر میبره! و شرارت گرها مثل افراد جنون زده کارشون رو انجام میدن . البته اگر همسایه هاتون باهتون همکاری کنند و کمکتون کنن، مشکلات کمتر میشه و می تونید راحت شکایت کنید، اما بدونید کمتر همسایه چنین کاری میکنه،(احتمالا توسط همون همسایه ها هم مسخره میشد! چون اونا ترس از عرف جامعه دارن ) دادگاه و دادگستری اون چیزی نیست که در ذهن دارید! رفتید دادگاه فقط فقط روی خود موضوع متمرکز بشید،که غیر از این ترتیب اثر نمی دن ! و سند و مدرک بسیار معتبر ببرید.. ای کاش همه کسانی که مخالف این مسئله هستن، باهم دیگه جمع میشیدم،تظاهرات یا طومار یا .. جمع اوری میکردیم.. مطمعا حداقل صدها هزار انسان در این کشور مشکل مشابه رو دارن و هر روز نیز تعدادشون بیشتر میشه! از دست این روانی ها جنون زده!

علی ثقفی -  09 آذر 1402
با سلام اگر همسایه ای با ایجتد مزاحمتهایی از قبیل فحش . ناسزا دادن در راه پله و ایجتد سروصدای بسیار زیاد و مزاحم و اعمالی مشابه ان باعث ناراحتی و سلب اسایش سایر همسایگان گردد در آن صورت از کدام ماده قانونی بابت فحش و ناسزا دادن با استفاده از الفاظ رکیک ، میتوان جلوی اینگونه مزاحمتها را گرفت؟

.. -  14 مهر 1402
اگر برید دفتر خدمات قضایی کنارشون یک سری کانکس هست، اون ادله نویس هستن،بهترینشون رو انتخاب کنید و بهشون بگید، اون ماده و قوانین رو بلدن (اگر حرفه ی باشه،بهترین متن رو مینوسن) اینجور چیزا نیاز به شاهد هم داره(شاهد از سمت خانواده یا ..) بعد بازپرس دستور بده،مامور به مکان مورد نظر میاد(شاید نیاد به شما بگه،چندنفر از همسایه اتون رو بیار!)، اگر یکی یا دوتا از همسایه ها شما،بگن بله مزاحمت ها داشته و صدای فحاشی و .. باعث اذیت و ازار خانواده و ناموس ما میشه .. انوقت به خواسته شما نزدیک میشد،و احتمال صدور کیفرخواست بسیار بالاست.

زهرا -  14 مهر 1402
سلام آیامیشه بخاطرگشتن مردبالباس نامناسب درکوچه وجلوخانه های همسایه شکایتکرد؟؟

سینا -  14 مهر 1402
امر به معروف و نهی از منکر شهرتون رو پیدا کنید، بهشون بگید و در جریانشون بزارید. شاید اگر چند نفر از همسایه ها باهم دیگه جمع شوند و امضاء کنند و به امر به معروف ونهی از منکر اطلاع بدن، پاسخگو باشن..

باقری -  22 اسفند 1401
همسایه ی واحد بالای ما ساعت ۳ ظهر با مراجعه به منزل و هتاکی به دلیل صدای بچه ها آسایش و آبروی ما را برد چه کاری باید انجام‌دهیم

جواد محبی -  14 مهر 1402
از همسایه طبقه بالا به دلیل برهم زدن آرامش شکایت کردم ولی هیچ شاهدی برای اثبات این موضوع ندارم.اخرش چی میشه

محمدرضا پروین -  28 آبان 1402
باسلام وخسته نباشید مادر طبقه چهارم آپارتمان ساکنیم همسایه روبرو پشت بامش مشرف به داخل خانه ماست زود زود در پشت بام با حضورش باعث مزاحمت می شوند حتی شب به بهانه تنظیم پشت بامه روزها میان زود زود لباس شسته پهن کنند یکی دوبار تذکر دادم افاقه نکرده با مزاحمت همسرم داخل خونه وآشپزخانه نمی تواند راحت کار کند آیا میتوانیم شکایت کنم

بازرگان  -  26 اسفند 1402
سلام سوال. شخصی بروی دیواری حیاط منزل همسایه مقداری رنگ می پاشد تا نمای زشت و زننده شود. آیا صاحب منزل می تواند شکایت کند؟

فریدون -  23 بهمن 1402
سلام . اگرهمسایه ای درانباری داخل پارکینگ سکونت اختیارکند وبا صدای بلندموسیقی وپوشش نامناسب تردد کند چگونه وتحت چه عنوانی بایدشکایت کرد؟ ضمن این که سه واحد بیشترنیستیم ومالک واحد سوم چون دوست مالک مزاحم است مایل به شهادت نیست.متشکرم.

سلیمان -  18 خرداد 1402
باسلام درمورداب باران که ازحیاط وباغ همسایه به منزل مانفوذمیکندبایدچگونه شکایت کنیم؟راه خروج ندارد

محمد -  14 اسفند 1402
همسایه عمدا خودرو خود را طوری پارک میکند که امکان ورود و خروج مقدور نیست

مهدی اصفهانی -  18 فروردین 1403
سلام خسته نباشید من میخواستم در مورد مزاحمت بازی بچه ها در حیاط ساختمان که موجب شده آرامش وآسایش ما را مخدوش کنه و با زبان خوش و ناخوش هیچ ترتیب اسری نداده اند و مدیر ساختمان در اعتراض ما به بچه ها میگویید تا میتوانید جیغ بزنید من پشتتان هستم چه میشه کرد؟؟؟

یوسف عاشقی -  28 شهریور 1402
سلام ما در تبریز مجتمع پیش ساخته شرکت آذربایجان اپارتمان داریم ولی اینجا همسایه بغلی دیوار اصلی اپارتمان را تخریب کرده با یک هفته صدای وحشتناک دژبر الان دیوار ما ترک برداشته چیکار کنیم لطفت راهنمای بکنین طرف هم اهل دعواست

محمد -  22 اسفند 1401
با سلام شکایت نانوای سنگگک به علت گرما که در زیر ساختمان مسکونی می‌باشد.

علی سهرابی -  17 اردیبهشت 1402
سلام همسایه ایی داریم به طور مکرر اب کل ساختمان را قطع میکند حکم چنین شخصی چیست

جمشید سعیدی -  17 بهمن 1402
سلام همسایه طبقه بالای ازمن که طبقه همکف هستم طرح شکایت کرده .که سوختن پمپ اب ایشون که فقط متعلق به خودش است.تقصیرمن است .به این دلیل که من یک کیسه سیمان کنار پمپ گذاشتم. وبه پمپ فشار اورده وسوخته.این درحالی است که من کیسه راموقعی گذاشتم .که بخاطر تعمیرچاه فاضلاب اب تمام ساختمان رو قطع کرده بودیم وبعداز اتمام کاربازسازی چاه وبرداشتن کیسه سیمان وانهم بعبعداز ساعت اب ساختمان را بازکردیم که بعدش یکی ااهالی مرا متهم به سوزاندن پمپ کرده نظر شما چیست

حمیدرضا -  16 اسفند 1402
با سلام من مستاجر هستم و طبقه ی بالایی ما سه تا بچه داره که مدام تو خونه بازی میکنن و خیلی صدای گم گم میکنن.من دوبار به پدرشون تذکر دادم اما به من میگه ناراحتی خونتو عوض کن میدونم که اینبار برم در خونش با هم در گیر میشیم.لطفا راهنمایی کنین

محمود محمدی -  22 اسفند 1401
واحد روبرو مشتریاش را در راپله وبزیت میکند چکار کنیم ز

دریا -  22 اسفند 1401
با سلام و خسته نباشید. یک سؤال داشتم. خونه ما آپارتمانی نیست، دو طبقه هست که خانوادگی در آن سکونت داریم. آیا همسایه ها می‌توانند به دلیل رفت و آمد دو تا سه نفر مشخص به منزل ما از ما شکایت کنند؟ و آیا اگر با پلیس تماس بگیرند صبح همان روز پلیس می آید و میگوید که خانه را تحت نظر میگیرد؟

محمد علی غلامی -  04 اسفند 1402
سلام ریختن آب ازبالکن به مقدارزیاد جهت اذیت وآزارهمسایه پایینی روی آفتابگیر همسایه پایینی چه حکمی دارد؟ قابل پیگیری است. لطفا" راهنمایی کنید

علیرضا نائی -  08 آبان 1402
با سلام خیلی عالی توضیح دادی ، بنده ۱۷ ماه مدیر یه برج مسکونی ۵۹ واحدی بودم و کار عمرانی انجام دادم و با اینکه ۵ نفر اعضا بودیم و بازرس داشتیم همه کارها بر عهده من بود و از زندگیم و جونم مایه گزاشتم ولی ۵ نفر همسایه بی معرفت نمیدونم برای چه با من دشمن شدن و بعد ۱۷ ماه درب ها رو جوش دادن و اختشاش ایجاد کردن و هیات مدیره رو گرفتن و بدون رویت مدارک شروع به تهمت و غیره زدن و ابروم رو بردن و الان ۶ماه تگ آسانسور من که طبقه ۱۰ هستم و بازرس که طبقه ۱۴ هست قطع کردن و صورتجلسه زدن که هرکس به ما تگ بدهد ۵۰۰ تومان جریمه میشود و یکماه اسانسورش قطع میشه که از یکی هم گرفتن من یک وکیل میخوام که بتونه خیلی زود تلافی دونه دونه پله تردد کردن زن و دختر بچه من و بازرس بنده خدا رو بگیره همچنین ابروم رو برگردونه چون خونه نشین شدم منی که فکر نمی کردم روزی کسی وجود کنه این کارها رو باهام بکنه

فرزاد غایبی -  18 خرداد 1402
سلام بنده در یک ساختمان ۱۲ واحدی زندگی میکنم و واحد ما در طبقه آخر میباشد به دلیل فرسودگی لوله راه آب پشت بام و ایزوگام مدت هاست سقف سرویس بهداشتی ما نم میدهد و در بارندگی اخیر سقف ریزش کرده بطوری که احتمال رسیدن آسیب های جانی و مالی میباشد اما مدیر ساختمان و اهالی از همکاری و پرداخت تعمیر قسمت مزکور که مربوط به مشاعات میباشد سرباز زده و حاضر به همکاری نیستنبن و من تصمیم گرفتم از این به بعد تا زمان برطرف نشدن مشکل هیچ گونه هزینه ای نه بابت شارژ و نه بابت هزینه های قبض های انرژی مربوط به مشاعات خودداری کنم تا به مشکل من رسیدگی شود آیا این حرکت من قانونی و درسته اگرنه راه حل چیست و چه باید بکنم؟ تشکر

علی -  18 خرداد 1402
سلام و خسته نباشید ملکی هست با سه طبقه آپارتمان طبقه اول و دوم برای همسایه من هستش وطبقه سوم برای بنده من پارکینگ ندارم همسایه من پارکینگ را مسکونی نموده بعد از چند وقت من معترض شدم و شکایت کردم ایشان هم تانکر وپمپ آب واز کرد به 110 زنگ زدم وگذارش نوشت البته ایشان در حیاط یک اطاق و یک مرغ دانی هم دارد 110 گفت برو شکایت کن جرم این آقا چگونه است الان چند ماه هست که آب ندارم محل سکونت ما فشار آب کم است البته طبقه اول و دوم دارن ولی من ندارم عملاً می‌گویند مشعاتت را محضری بده تا مشگل آبت حل شودچگونه می‌شود سریع تر حلش کرد

جابر  -  16 آبان 1402
زمینی در یکی ازشهرها داریم که برای فروش گذاشتیم و همسایه روبروی زمین با اختیار خودش و بدون اجازه ما زمین ما رو تبدیل به زباله دانی کرده هم اشغال میریزه هم وسایلی چون بشکه هم وسیله نقلیشو میزاره اونجا هم یه برکه تو زمینمون درست کرده اردکاشو میفرسته اونجا و یه شلنگ دایم تو زمینمون هست هربار که بهش تذکر دادیم فایده نداشته متاسفانه بدلیل کثیفی زمین مشتری نمیاد لطفا ماده قانونی رو بفرمایید که اینبار جدی تر متذکر بشیم

محمد -  18 خرداد 1402
باسلام یکی ازهمسایه گان که به تازگی ملکی راکه باغ انگوراست وحدودپانزده سال پیش احداث شده راخریداری کرده وحالامرزبین ونهرزمین خودش وهمچنین سهم ماازان مرزونهرراصاف کرده وحتی ادعامیکنه که تادومترهم ازما جززمینهای اوست ومدتی هم باچوب داخل زمین مارابه مقداردومترحصارکرده

فاخته -  18 خرداد 1402
سلام لوله‌های آب داخلی ساختمون که تو بالکن ما هست پوسیده و آب رفته به طبقه پایین. گفتیم اومدن درست کردن از زیر پکیج بود که اصلا تقصیر ما نبود و اینجا هم آبی نمی‌اومد که ما زودتر متوجه بشیم. امروز همسایه دوباره اومد دم در خونه ما هرچی از دهنش دراومد گفت و نزدیک بود در رو بشکنه که آب قطع نشده و خونه‌م خراب شد و این‌ها. حالا رفته برق ما رو قطع کرده. میتونیم بخاطر قطع برق ازش شکایت کنیم؟ چون پکیج خاموش شده و خونه داره سرد میشه من هم بچه کوچیک دارم. ممنون میشم راهنمایی کنید

محمد آصف قاضی زاده -  18 خرداد 1402
آیا جایز است که همسایه کلکین تعمیر خود را به طرف حویلی همسایه اش بماند

محمود شجاعی -  18 خرداد 1402
خانه همسایه قبلا ویلایی بود حالا 4طبقه 2واحدی ساخته واز. سمت پشت. ساختمان که رو به حیاط ومشرف به منزل ما هست نور گیر های بزرگ تقزیبا 2در 1/40ایجاد کرده ومالکان آپارتمان ها از این خروجی ها ته سفره وته سیگار وهر اشغالی را به حیاط منزل ایتجانب پرتاب می‌کنند.

مسعود ایرانپور -  14 مهر 1402
سلام.من در یک اپارتمان ۵طبقه با ۲۱ واحد در حدود ۵ سال در طبقه چهارم زندگی می کنم. همانطور که می دانیم صدای راه رفتن و دویدن بچه به طبقه زیرین واحد من می‌ره علیارقم پارکت و فوم که هزینه شده برای کمتر شدن صدا.ولی در حدود ۳ماه است که همسایه جدیدی که هیچ فصل مشترکی با واحد من نداده باعث اذیت و ازار ما شده و حتی میگه راه هم نرید.حتی ما رو تهدید به شکایت کرده. میخواستم بدونم در این ۵سالی که من در این ساختمان هستم و همچین مشکلی از واحد کناریی طبقه زیرین واحد خودم نداشتم چیکار می توانم انجام بدم.ممنون میشم راهنماییم کنید.

مهدی -  22 اسفند 1401
با عرض سلام بندە یک همسایە دارم کە برف پشت بام خود را‌ در کوچە ریخته و یک تپه از برف در کوچە ایجاد کرده و الان دو هفته است که من نتونستم ماشینم رو از پارکینگم بیرون ببرم میخاستم بدونم میشە ازش شکایت کرد با تشکر

علیرضا ساسانی -  31 فروردین 1403
سلام من در مجتمعی ساکن هستم که ۴۸ واحدی است که الظاهر مدیر نالایق دارد و ۲۹ نفر به عدم کفایت نامبرده رای دادند ولی بر ادامه فعالیت خود اهتمام بخشیده و الان به فرزندان اهالی شروع به پرخاشگری بعلت اینکه نبایستی در محیط مجتمع بازی کنید و فرزند من نیز در جمع آنان بوده و به همین دلیل برخورد لفظی بین ما صورت گرفته و ایشان تماس با ۱۱۰ گرفته و الان شکایت بابت سلب آسایش عمومی از من کرده و بدون توضیح از سایر همسایگان به جمع کردن امضا کرده من بایستی چه بکنم منم امضا اهالی بابت حسن شهرت خودم گرفتم

باقرزاده -  21 اردیبهشت 1402
همسایه ای داریم سلب آسایش ایجاد مزاحمت تخریب اموال عمومی میکند چطوری باید شکایت کرد

حمید اعتماد -  13 دی 1402
مادر یک ساختمان ۱۱واحدی،زندگی میکنم این ساختمان توسط مالکین سابق ساخته شده است وبه نوعی هنوز احساس مالکیت دارند وهمسایه ها رابه چشم مستاجر نگاه میکنند ومواردازقبیل تصرف عدوانی فضای خالیپشت آسانسور انجام داده اندفرزند ایشان که ساکن یک واحد میباشند ومتاهل است دارای یک فرزند وفاقد شغل است وانباری خودشرا محل کار قرار داده است که سایرین ازسروصدا وبوی سیگار وغیره بهرهمند میشوند معتاد است به مواد مخدراست واز ۲۴ساعت ۲،۳ساعت نیستش که همسایه هادر طول سالازسروصدا بوی سیگار وهمه نوع الفاظ بهرمند هستَندایشان درطول سال کارواش خانوادگی دارند واین در صورتی است که آب عمومی ساختمان از کلیه واحدها ااست به طور کلی ما سا نین ساختمان اولا بااین خانواده رودربایسی داریم دوما بخاطر لات بودن از ایشان میترسیم سوما همسایه ها غیر خانواده مالک باهم یک عقیده نیستند وبه صورتی پاچه خواری ایشان رامیکنند آنهم بخاطر هیچ نفعی فقط به دلیل ترس نمیدانم به کجا باید متوسل شوم همسایه معتاد مزاحم بیکار که سرقت های بدون مدرک هم انجام دادهاند مانند شیر آلات آتش نشانی لاستیک چرخ وغیره شما بفرمایید که ماچه کار کنیم یا اینجا راباید بفروشیم که آنهم به مدد تورم موجود قادر به خریداری واحدنیستم سپاس بابت راهنمایی وراه حل قانونی

مریم فتحی -  26 شهریور 1402
با سلام همسایه ما در نبود ما بدون اجازه وارد حیاط شده وکل دیوار خانه خود حدود ۷۰متر را رنگ آمیزی کرده آیا میتوان شکایت کرد حکمش چیست لطفا راهنمایی کنید

daraei -  16 فروردین 1403
سلام .. خانه ی ویلایی در یکی از شهر های کوچک استان سیستان و بلوچستان دارم که همسایه های مجاور بدلیل حفر چاه فاضلاب باعث شدند که دیوار در آن نواحی کنده شود و گچ و رنگ آن بریزد بارها و بارها تذکر داده شده و پشت گوش می اندازند و از جاییکه که یکی از دیوار ها در سند قید بر مشترک بودن ندارند هم استفاده میشوند و همچنین یکی از آن ها با باز و بسته کردن در خود موجب ازار و اذیت میشود...آیا بنده میتوانم از آنها شکایت کنم و حکمشان چگونه است؟

اگر نامم بنویسم بیرون از مجتمع امنیت ندارم -  03 بهمن 1401
ما در سپاهان شهر بلور توحید توحید شرقی در یک مجتمع ۶ واحدی ساکن هستیم همسایه کناری ما ۶ ماهه داره تعمیرات می کند تمام وسایل بنایش ریخته جلوی در خانه ما متاسفانه مدیر مجتمع کاری به ایشان نداره اگر به ایشان تذکر بدهیم بیرون از مجتمع غیر مستقیم مزاحمت ایجاد می کند تکلیف چیست

محمد غفاری -  05 مهر 1402
باسلام دو نفر از همسایه های اپارتمان ما در ساختمان پارکینگ ندارند و خودرو خودرا در حیاط پارک میکنند و مقداری وسیله پشت اتومبیل خود میگذارند و بخاطر همسایه بودن نه کسی شکایت میکند نه ایشان حرف حساب میفهمد لطفا بادر نظر گرفتن اینکه در صورت شکایت هیچ یک از همسایه ها حاضر ب شهادت نیست راهنمایی کنید ممنون

جعفر وحیدی -  08 اردیبهشت 1402
سلام. همسایه ما اقدام به ایجاد دریچه هواکش به سمت حیاط ما کرده است چه اقدامی باید کرد . سپاس

فرزاد -  08 دی 1401
ما ارتباط داره خراب شده وبه همین دلیل ازآنجاییکه درحیاط ایشان علفهای هرز ودرختان زیادی روئیده مخفی گاهی برای حیوانات وحشی ازقبیل شغال ومار وسگهای ولگرد شده ضمن اینکه از آنجاییکه دیوار حیاط نداره افراد معتاد به منزل ایشان ورود دارند واین امر موجب ناامنی منزل من شده واگه درفصل خشک درباغ حیاط ایشان آتش سوزی رخ دهد می تواند خطری برای منزل مسکونی بنده شود.به همین دلیل ازطرق دهیاری محل وشورای محل به ایشان گفته شده وحتی دهیاری محل به ایشان اعلام کردند که حاضرند با هزینه خود نسبت دیوارکشی منزلشان اقدام کنند ولی هربار با بهانه ای مختلف نزاشتند.تا جاییکه حتی دهیار محل گفته که فکر می کنم هدفشان اذیت کردن باشه لطفا بفرمایید آیا می شود ازایشان به جرم مزاحمت شکایت کرد ؟راهنمایی بفرمایید که براساس چه ماده وقانونی باید شکایت تنظیم کنم؟

زهرا شمس -  08 دی 1401
آیا خانمی که خودش درخواست طلاغ داده می‌تواند کالاهای اصلی که مرد برایش آورده را تحت تصرغگف خود درآورد در حالی که شوهرش معتاد بوده است

هادی حسینقلیان -  19 اسفند 1401
با عرض سلام همسایه طبقه اول ساختمان ما برای رفع نشتی لوله های مربوط به فاضلاب خانه خود به جای اینکه کف دستشویی آپارتمان خود را بکند اقدام به تخریب سقف پارکینگ کرده که با اعتراض ساکنین میگوید ربطی به واحد ما ندارد و مربوط به کل ساختمان است و در جهت تعمیر سقف اقدامی انجام نداده لطفا راهنمایی کنید

مشهدسر -  22 اسفند 1401
سلام.همسایه کارگاه من نجار هست خوک اره ها رو میاره جلوی درب ورودی داخل زمین خودش آتش میزنه دود اون زیاده و مزاحم کار در محوطه میشه ودر رفت وآمد باید از داخل تونل دود رد بشیم چکار کنم یکسال که تذکر شفاهی میدم تغییر رفتاری صورت نمیگیره؟؟

منصور -  21 بهمن 1402
همیایه مجرد زن باز چه میتوان کرد روزی یکی دوتا دسته جمعی میبرن تو

زهرا .ن -  22 اسفند 1401
باسلام نگهداری جوجه ومرغ در راهروی آپارتمان وصدای بلنددعوا درساعت مختلف..نگهداری ضایعات درحیاط و زیرپله که بعنوان انباری است و اِشغال کردن انباری بصورت ۱۰۰درصدی که مشاع هست وعدم توجه به تذکرات وبدصحبت کردن و کثیف کردن عمدی راه پله ولقدکردن موکت پادری و...آیا میتوان برای این موارد اقدام کرد؟

رضا بشکنی -  14 مهر 1402
خسته نباشید. زنهای همسایه ما که از صبح تا شب تو کوچه و دقیقا روبه روی منزل ما میشین و صدای غیبت خودشون و عرعر کردن بچه هاشون به کل زندگی ما رو مختل کرده رو چطور باید پیگیری کرد. هرچقد هم تذکر دادیم و خواهش کردیم فایده نداشته

تهرانی -  14 مهر 1402
خیلی مطالب خوبی بود، اما یه مشکلی ما داریم اونم اینه که، خانه کناری ما، صاحبخانه یه زن هست و کرج زندگی میکنه ومنزل که چه عرض کنم، طویله مخروبه، به مشاور املاک سپرده، اونهم به افغانیهای غیر مجاز وبدون مجوز اجاره میده که بالای 10 نفر هستن و نصفشون هم بچه و خیلی پرسروصدا و اذیت کن، چندین وچندبار تذکر دادیم و حتی شکایت کردیم، هیچ فایده ای نداره، کار به لج ولجبازی کشیده و تمام حرفه صاحبخانه اینه که بیایید باهم بسازیم، اما چون ادم ناجوریه و همینطور وکالت هم شغلشه و تمام راههای دور زدن قانون رو بلده، بسیار هم ادم بی شخصیتی هست، ما راضی با تجمیع نیستیم، اسمش هم پریوش، نصرالله نژاد مقدم ممقانی، هست و هیچ علاقه ای به مشارکت بااین ادم را نداریم وقتی هم به مشاور املاک اعتراض میکنیم، میگه 4دیواری اختیاری بنظره شما راه قانونی هست برای حل این مشکل؟ 4ساله زندگی ما بخاطر وجود افغانیها و اذیت و ازارشون، به گند کشیده شده

هاشمی -  17 بهمن 1402
سوول من درمورد پمپ آب هست اگرمن ازصدای پمپ همسایه که درپارکینگ مشترک گذاشتن شکایت کنم نتیجه روشن یعنی مثلا همین که نوشتید حبس ورفع مزاحمت روداره .چون همسایه من میگه برو هرکار میخوای بکن من پرسیدم این حق منه اینجا پمپ بذارم.ممنون

خانم سبحانی -  14 مهر 1402
ملکی دو طبقه رو به یک خانواده جهت سکونت اجاره دادیم وطبقه پایین را به فردی دیگر ...مستاجر طبقه بالا چون شغلش سمساری است از حیاط بعنوان انبار وسایل دست دوم استفاده می ک

یدالله جمال زادگان  -  14 مهر 1402
در یک آپارتمان مسکونی ۲۱ داحدی زندگی میکنم که فقط بنده استفاده مسکونی می نمایم بقیه واحدها تجاری استفاده میکنند و من وخانم قریب ۶ ماه از سال هم نیستیم و مستمری بگیری بیش نیستم ولیکن هزینه های اب وبرق وگاز و شارژ راباید تجاری پرداخت نمایم طبقه ششم ساکن می باشم تعطیلات اسانسور را قطع میکنند وچندین بار اورژانس امده برای خانمم که بیمار می باشد با خرابی اسانسور مواجه گردیده ومدام باید درب را برای سایرین باز وبسته نمایم

حاجی زاده -  07 دی 1402
سلام ما همسایه ای داریم که واقعا باعث ازار اذیت ساکنین و کسبه شده از سرقت مغازه تا بریدن کابل برق و برق دزدی اینقدر شکایت کردیم که دیگه مامور نمیاد ایا میشود ساکنین واحد ایشان را ازطریق قانون خریداری کنندو شر این مزاحم کم بشه

رضا برزگر -  14 مهر 1402
اگر روبروی مغازه بساط کرده باشن ما چطور میتونیم بابت سد معبر و بستن راه و نمای ورودی شکایت کنیم؟

بهروز پیراور -  16 فروردین 1403
در حال نصب پرده بودم ک همساده پشت سری اومد داخل تراس خونش و برداشت گفت چرا نگاه میکنی منم چیزی نگفتم آمدم پایین.بعد شب ک برگشتم منزل اومده شیشه رو شکسته .

Mohsen -  14 مهر 1402
سلام ما چهار واحد هستیم که یکی از همسایگان دو واحد دارد و هر دو پارکینگ ساختمان متعلق به واحد های اوست حدود ۶ ماه پیش در قسمت ابتدایی رمپ پارکینگ درب نصب کرد و چون من موتور دارم اعتراض کردم که گفت قفل به در نمیزنه و برای احتیاطه الان چند وقته قفل زده من چطور میتونم برای برداشتن درب اقدام کنم با تشکر

کهن  -  14 مهر 1402
اگر همسایه ساختمان مقابل فاضلاب(چاه توالت و حمام وظرفشویی) داخل کوچه کع محل تردد عموم باشد از کدام ماده قانونی می‌توان استفاده نمود۶۹۰ و۶۹۳

حسین حسن زاده -  01 آبان 1402
باعرض سلام وخسته نباشید به عزیزان ایا مدارس غیر انتفاعی می توانند سرویس بهداشتی خود را هر کجا بسازند ایا می توانند در جنب خانه همسایه بسازنند

ارکیده -  17 بهمن 1402
سلام اگر واحدی در ساختمان اقدام به نوسازی نماید بدون اطلاع به من که مدیر ساختمان می‌باشم و مدتی ست که به ایجاد سروصدا وقت و بی وقت و کثیفی مشاعات از نخاله و قطع آیفون یکی از همسایگان نماید و با اخطار باز هم توفیقی حاصل نگردد چه باید کرد ((لازم به ذکر است که قبل از این اقدامش کلیه شماره ها را از پیج من که مدیریت را به عهده داشتم برداشته برای ایجاد پیج جدید تا با مخالفت از پرداخت سهم گاز مشاعی و شارژ و سهم تفکیکی گاز, دیگران را به مخالفت در نظم ساختمان نماید و در پیجش فقط بازسازی ساختمان عنوان کرده نه نوسازی واحدش تا بعضی که حضور ندارند معترض نگردند .)) آیا میتوان از طریقی سریعا مانع مزاحمت او شد البته داخل واحد را با قدمت بالای 21سال به تخریب دیوارهای بین سرویسهای و خوابها و پذیرایی کرده آیا خطر آفرین نیست چون پایه نگهدارنده در پذیرایی وجود ندارد و به عبارتی دیوارهای میانی پایه بوده آمد . لطفا راهنمایی نمایید .ممنون

اصغر اذین -  14 مهر 1402
پسر همسایه که ۳۲ سال سن او میباشد بچه‌ای من را که ۶ سال دارند مورد اذیت قرار می‌دهد به به آنها لقب مارمولک داده است و دو سری بجهای من را زده آیا می‌توان شکایت کرد

احمد -  14 مهر 1402
سلام درمورد شغل تنظیم موتور یا دیاگ در منتطقه مسکونی ک خودرویی ک ب تنظیم موتور مراجعه میکند مشگل خام سوزی دارد و راه بندان ایجاد میکند برای ساکنین مسکونی ایجاد سرود صدا سلب اسایش ایجاد مشگلات تنفسی چطور باید شکایت کرد یا از چ راهی ممنون میشم راهنمایی کنید

ناشناس -  14 مهر 1402
سلام وعرض ادب.میخواستم بدونم میشه ازمدیرساختمان که روغن ریزی ماشینش راعلیرغم چندین بارتذکردادن درست نمیکندشکایت کرد؟

علی موسوی -  14 مهر 1402
سلام ،همسایه طبقه پایین از من بابت نمزدگی سقف شکایت کرده و کارشناس آورده و ۴۸۰۰ تومن کارشناس خسارت تعیین کرده ،هنوز ۱ ماه به تاریخ دادگاه مونده ،همسایه طبقه پایین واحد رو فروخته و رفته و سقف نم زده رو هم درست نکرده ،الان که خونه رو فروخته تکلیف شکایتش و گرفتن خسارت از من چی میشه ؟ ،با توجه به اینکه خونه رو با همون نمزدگی فروخته

ندا -  14 مهر 1402
ما تازه به محل جدید اومدیم، حیاط خلوت داریم، ساختمان کناری حیاط خلوتش به مال ما چسبیده و همسایه طبقه اول آن ساختمان که مشکل اعصاب دارد و قرص مصرف میکند و قبلا هم با فرد قبلی ساکن به مشکل خورده بود، از پنجره آشپزخانه به حیاط ما دید دارد و مارا تهدید کرده که به پلیس شکایت میکنم تو حیاطتان اگر میایید باید دیوار بکشید من شمارا نبینم، بار اول ما نادید گرفتیم ولی بار دوم که یکی از فامیلهای مرد به حیاط رفت با صدای زیاد تلویزیون و دادو بیداد و سروصدا و فحش و دری بری گفتن تا ۱۲ شب ادامه داد و اینکه ما تا آخر شب نمیدانستیم منظورش ما هستیم و فکر میکردیم در داخل خانه اش با اعضای خانواده مشکل دارد، فردا صبح دوباره از ۸ صبح شروع به فحش و ناسزا کردن که با شوهرم درگیری لفظی پیدا کردن و به پلیس زنگ زدن، حال سوالم این است آیا ما حق رفت و آمد به حیاط خلوت خودمان را نداریم؟ بچه ها حق بازی درحیاط خودمان با صدای کم در ساعات غیر استراحت را هم ندارند چون ایشان در اعتراض صدای بچه هارا هم میگفتند، حصار هم کشیدیم که دیگر مارا نبینن و اینکه جریمه اش در این موارد چیست؟

امیر بدری  -  29 بهمن 1401
باسلام قسمتی از ساختمان ناقص میباشد از جمله آسانسور کنتور تمامی واحد ها و سه فاز نمای ساختمان درب پارکینگ و محوطه، با گذشت دو سال یکی از همسایه در هزینه نامبرده ها مشارکت نمی‌کند و همین جوری مونده باعث شده بقیه همسایه ها تو مشقت باشن. راهکارش چیه. 09149117811

علی جهانگیری -  14 مهر 1402
با عرض خسته نباشید همسایه سمت جنوبی من یک ساختمان ۵ طبقه ساخته است وبه بنده خسارت زده طی مراحلی به شورا حل اختلاف رفتیم که همسایه من محکوم به خسارت شد که پرداخت حالا پشت کار ساختمان را رها نموده انجام نمیده بنده با فرستادن چند اشنا که صحبت کردند که گفته اند من سند گرفته ام دیگر انجام نمیدم حالا خواهشمندم راهنمایی کنید من چکار کنم وچه مراحلی را طی کنم تشکر

فاضل -  14 مهر 1402
سلام همسایه کناری ما جلوی اب راه کوچه را گرفته ومیگه اب باید برگرده واز سر دیگه کوچه بره یا اینکه از سمت دیگه کوچه عبور کنه در حالی که شیب کوچه به اینصورت طراحی شده که اب از درب منزل ایشون عبور کنه

زینب میرزاده -  14 مهر 1402
سلام من یه سوالی داشتم از کارشناس محترم مایک آپارتمان داریم طبقه ی همکف بعدطبقهی دوم برای ماست طبقه یسوم برای کسه دیگه ای طبقه همکف چاهش پرشده زده به خونه ی ما طبقه ۳ هم همکاری نمیکنه تا مشکل برطرف بشه ما چیکارکنیم

حسن -  14 مهر 1402
ساختمان روبرو که ملک نیز متعلق به اوست برای بیرون کردن همسایه طبقه سوم خود هرچه اشغال بوده در صحن حیاط خود به مدت ۴ ماه جمع کرده است که موجب جمع شدن حشرات و مزاحمت برای ماست.برای خلاصی چه باید کرد؟

فرزاد -  06 فروردین 1403
ما دوسال علیه همسایه مزاحم شکایت و دادگاه داشتیم اخرش هم به جایی نرسیدیم.

نجفی -  20 دی 1402
مالک مغازه طبقه همکف ساختمان ما اقوام به بازسازی کرده و در طی این فرایند اقدام به برداشتن ستون‌های اصلی و ایراد صدمات جدی و ترکهای عمیق و نشست ساختمان در واحدهای بالایی شده و دو واحد روی مغاز غیرقابل استفاده می‌باشد.در تقاضای تامین دلیل برای خسارت کارشناس مربوطه با توجه به امکان زیاد شدن آنها برآورد دقیقی نکرده و موکول به نظریه مشاوران مقاوم ساز دارای صلاحیت کرده،در حال حاضر و باتوجه به زمان‌بر بودن پروسه مقاوم سازی و عدم امکان استفاده از واحدهای فوق بدلیل عدم ایمنی،،دادخواست تحت چه عنوانی قابل پیگیری هست تا به حقوق از دست رفته دست پیدا کنیم؟

آیات فرحانی نژاد -  14 مهر 1402
سلام من وخانوادم اگر میریم توی خونمون درمون باسنگ میزنن و اگر از خیابان ردمیشیم فوشه بد به ما میدن خب ما هیچ کاری نکردیم

آیات فرحانی نژاد -  14 مهر 1402
سلام ما همسایمون خیلی مارو اذیت کرده اگر توی خونه هستیم در خونمون میزنن با سنگ و اگر رد میشم فوش به ما میدن یو ظهر ما خابیم درمون میزنن

امیر رشیدی -  23 دی 1402
درود، همسایه که از در و دیوار مشرف به حیاط ما بالا میره و از پشت بام خانه ما استفاده میکنه چه حکمی داره؟ آیا ورود به عنف محسوب میشه؟

مهسان  -  30 فروردین 1403
درود بر شما ممکن بفرمایید با ایجاد بوی نامطبوع در بالکن به واسطه ی آشپزی(جدا از معقوله ی کباب کردن )مکرر در تمام طول روز با استناد به چه ماده ی قانونی امکان شکایت هست؟

ثامنی -  14 مهر 1402
باسلام همسایه ما به بهانه امنیت ساختمان و مدیریت آن در تمامی ساعات روز درب ورودی ساختمان را قفل میکندو که باعث ازار و اذیت ما که طبقه چهارم هستیم و اسانسور نداریم شده و برای هر مهمانی یا پیک ما مجبوریم از طبقه ۴تا درب ورودی برویم،در تمامی ساعات شبانه درب ساختمان قفل است و با ایفون باز نمیشود.

S -  06 فروردین 1403
سلام ما همسایه رو به رومون بچه هاشون ۴ سال دارن ولی همیشه جیغ میکشن و در خونه رو باز بسته میکنن محکم میکوبن بعضی شبا هم ساعت ۱۲ که میان بچه هاشون در خونه مارو محکم میزنن چند بار اخطار دادیم گفتن بچه نمی‌تونیم بزنیمشون میتونیم ما شکایت کنیم؟

نسرین -  14 مهر 1402
اگه همسایه همیشه نفت بریزد و با بوی نفت شما رو اذیت کند چجور میشه ازش شکایت کرد

جوادعزیزی نژاد ما دوهمسایم زمینی بعرض۶متروطول۲۰متر داریم ک -  22 اسفند 1401
که ملک روز اول زبانی کوچه ومن اولین خونه بودم کهابره سقفوکف ولوله ابرسانی از کوچه بعد از ۱۳سالمالک زمین کوچه به شخصی دیگر بنفع همسایه بغلیم فروخته حالاخریدار میخواهد تمام ساختمانم را ازپنجرهوابراهارا ببند قبلاروی خرید دوتامون نزا داشتیم حال این قولنامه بدون اطلاع من وامضایم اعتبار قانونی دارد یا نه ماده چند

محسن -  14 مهر 1402
سلام همسایه بغلی ما از بالکن به ماشین بنده که توس کوچه هست اشیا پرد میکنن تا میرم میره داخل چطورشکایت کنم تازه امدن اسم فامیل هم ندارم ازشون

محدثه  -  14 مهر 1402
سلام, همسایه ما با هر چیز کوچکی شماره منزل ما را در ساعات استراحت می گیرد و درب واحد ما می آید, آیا شامل شکایت میشود?

علی ابراهيم  -  22 اسفند 1401
سلام همسایه ساختمان بغل ما دودکش موتورخانه را به درز انقطاع وصل کرده و بوی گاز ر واحد ما مزاحمت ایجاد کرده چه کار باید بکنم

امین -  22 اسفند 1401
خواهش میکنم راهنمایی کنیددرمانده شدیم هر روز توخونمون دعوا وبحث این آدمه یه همسایه بدجنس داریم در خیابان بین ساختمان ما وخودش تابلو مغازش میزاره البته جلو درخودش میزاره ولی درش هم چسبیده به دیوارما ودر خیابان مرز ایجاد میکنه عمدی با سدمعبر و ما کمی با استرس پارک میکنیم چون تابلواش از این دوپایه های فلزی قدیمی است که ارتفاع کمی دارن دنده عقب که میریم میخوریم به تابلو چون نمیبینیم هم سدمعبر میکنه هم روزا صدای آهنگ مغازش خیلی بالاست کلافه میشیم من فقط سوالم اینه همسایه های دیگر هم روستایی این آقا هستن و موقع زنگ زدن به پلیس شهادت نمیدن یا به دادگاه نمیان یا امضا نمیکنن من بدون شاهد میتونم شکایت کنم عکس وفیلم مزاحمت روزانه رو دادم

عماد -  22 اسفند 1401
با سلام و عرض خسته نباشید ما یک زمین کشاورزی داریم که با همسایه مان اختلاف سطح دارد یعنی کف زمین ما یک متر بالاتر از زمین همسایه است حال همسایه ما اقدام به زدن جوی آب چسبیده به زمین ما کرده است که این کار باعث ریزش زمین ما شده است آیا ما میتوانیم به خاطر زدن این جوی آب از ایشان شکایت کنیم دادخواست ما به چه شکل باید باشد

امیر ماریانی -  14 مهر 1402
با سلام من یک خانه ویلایی آپارتمانی دارم پشت خانه من در میلان پشت خانه من همسایه ای دارم که او هم یک خانه آپارتمان سه طبقه ساخته در 10 سال قبل سرویس توالت حیاط او دقیقا پشت اتاق خواب منزل من می‌باشد سه سال است که هر شش ماه یا بیشتر دیوار نم میزند و گچ ها زرد و ورم میکند کارشناس آوردم با دستگاه چک کرد گفت این نم از آب بهداشتی نیست فاضل آب هست و از پشت دیوار شما در چند نوبت از این همسایه مردم آزار درخواست و التماس کردم که توالت خودتو درست ولی هر بار شانه خالی کرد باز الان دوباره دیوار نم زده و مستاجر من از این موضوع ناراحت است میخواستم تبصره و بند های قانونی را برایم ارسال و کلا راهنمایی کنید متشکرم

Farzane -  14 مهر 1402
سلام .اپارتمان ما ۴طبقه تک واحد هست وماطبقه اول هستیم ، یکی از واحدها ماشین خراب وداغونی داره ودود ماشینش هنگام ورود وخروج ازپارکینگ توواحد ماپرمیشه و بوی بدش تامدت های طولانی توخونه میمونه ، تذکر دادیم ولی اهمیتی ندادن ، میشه شکایت کرد؟

شاپورشمس -  14 مهر 1402
سلام مادرروستا درخانه پدری همسرم باخانوا ده برادرش زندگی میکنیم که درطول شب خانواده برادرش باصدای بلندتلوزیون ودعوا تاصبح اسایشی برای مانگذاشتن صدبارتذکردادیم میگه خونه پدرمه دلم میخوادناراحتی بروایا شکایت کنیم رسیدگی میشه یاراه حلی دیگه ای هست .ممنون

مریم ناصری -  14 مهر 1402
سلام من مدیر ساختمان هستم بابت اومدن در خونم کتک کاری وفحاشی چطور میتونم اقدام کنم که نتیجه بگیرم

بهار -  14 مهر 1402
سلام ببخشید ما نصف خانه خود را قبلا به شخصی فروخته ایم که مجدد بعد از فوت ایشون وراث خانه را به شخص دیگری فروخته اند .یک چاه فاضلاب ما سمت آن قسمت فروخته شده است که این آقا بدون اجازه ما در لوله رو سیمان ریختن وکلی به ما خسارت زدن بابت این کار آیا ما می تونیم از این آقا شکایت کنیم؟

جواد -  22 آذر 1402
نظرات مردم رو خوندم. شکایتهاتونو. یکی بداد من برسه. یه همسایه کرو لال دارم. 3 تا داداشن. کلانتری هم چن مرتبه اومده خودشونو میزنن به نفهمی. هرپدر سوخته بازیو ک فک کنید من ازاینا دیدم. خونه هامون ویلایی جداس. اما دیوار به دیوار. جلوخونش اشغالا رو عمدی میریزه. فرغون فرغون خاک میاره میریزه.هم راستای خونشو به عرض خیابون خط کشیده کسی حق نداره ماشین بزاره. تو همون محدوده هم عمدی هرکثافتیو میزاره. 7 سال دزدکی شبونه بنایی میکنه. مشکلات شما درمقابل بدبختی من هیچه. این خونه رو طرف بعدا بهم گفت واس خاطر این اشغال بهم فروخته. شمارمو میزارم. کسی اگ چیزی به عقلش رسید کمک کنه. طرف ماهی خدا تومان از کارخونه میگیره. جز کمیته امدادو خونواده شهیدم هست. اینک بخوام بفروشمو برم درحق بعدی ظلم شده. نمیدونم چ کنم. 09368330473

امین -  14 مهر 1402
سلام ماده ۴۰ بر موضوع ما صدق میکنه؟ همسایه بغلی ما در خیابان از این تابلو های تبلیغاتی درخیبان میذاره به نوعی مرز ایجاد میکنه این باعث میشه مشتری های خودش جلو مغازه و ملک خودش نگه ندارن و بیان جلو ساختمان ما و باعث میشه ما هر روز بحث کنیم بامشتری های این آقا که ماشینتون بردارید جلو مغازه خودش شم ما میخاهیم جلو ساختمان خودمون پارک کنیم از این مزاحمت ها عکس وفیلم دارم بقیه همسایه ها هم روستایی این آقا هستن و احتمالا شهادت نمیدن از طریق ماده چهل بدون شاهد اضهارنامه و بعد شکایت بنویسم نتیجه میده؟ در صورت آلودگی صوتی مثل صدای بلند آهنگ تلویزیون هم داره

منصور یعقوبی -  28 بهمن 1402
سلام، خیلی مفید بود ممنون. بدلیل خرابی کف دستشویی طبقه بالایی واحد ما وگرفتگی لوله فاضلاب دستشویی شون، مکرر آب آلوده و رنگ و بودار متعفنی از سقف دستشویی شُرشُر کنان به سر و روی ما میریزد، تحت عنوان مزاحمت ملکی، شکایت نموده ام اما دادگاه کیفری دو شهرستان اسکو، با حقوقی خواندن موضوع، قرار منع تعقیب صادر نموده که در مهلت اعتراض هستیم ، با استناد به کدام ماده قانونی اعتراض بنده موثر واقع میشه خواهشمندم راهنمایی فرمایید ضمناً دادخواست حقوقی هم تقدیم شده.

سامان وحدتی همت -  28 آبان 1402
سلام من در یک خانه مستاجر هستم که خانه ی دیگر هم چسبیده به خانه من و کلا بین خانه من و آن خانه فقط یک دیوار قرار دارد و ضخامت دیوار نازک است من مجرد هستم و خانه بقلی هم مجرد ساکن بغلی فردی فرد عادی نیست شک هم دارم به اعتیادش دائما یک گوشی در دست دارد شب و روز فقط در حال ویس دادن با گوشی با صداهای عجیب غریب است و صلب آسایش من شده بارها تذکر دادم چندین بارها به ۱۱۰ زنگ زدم تذکر داد رفت دیوار بین خانه من و تو مناسب نیست صدا نکن مغز من رفت ولی به حرف گوش نمی‌دهد و بازهم تکرار همان ناراحتی ها برای من به صاحب خانه هم زنگ میزنم اهمیت نمی‌دهد و هنوز ۵ماه از قرارداد اجاره ام مانده تو این بازار بد مسکن تو این گرونی من چه کار کنم که فعلا دست و بالم خالیست که اگر چاره ای داشتم از آن خانه میرفتم من خودم به خدا قسم هیچ اذیتی برای همسایه بقلی ندارم اما همسایه من جان به لب کرده دوست عزیز من مشکلم رو به چه کسی بگم کجا برم منو راهنمایی کن خیلی ممنون ازتون

سیدرضا میران  -  28 بهمن 1402
با سلام در شهرستان و در یک کوچه بن بست زندگی میکنیم یکی از همسایه ها با پارک خودرو، ایجاد پله، کندن نهر آب، نصب شیروانی و ناودان بر روی کنتور برق و درب ورودی منزل ما، پیش روی دیوار باغچه و تنگ نمودن کوچه، گذاشتن شاخ و برگ بر روی دیوار سنگی بنحوی که باعث اذیت و آزار من و خانواده ام میگردد لطفا بفرمایید برای تأمین دلیل و تثبیت وضع موجود چه درخواستی را تهیه کنم وراهنمایی کنید نحوه شکایت به چه صورت میباشد

همت -  26 اسفند 1402
سلام .بنده 3سال پیش یه زمین خریدم و موقعی که تحویل گرفتم قواره کناری 70متر بود الان چند ماهه که مالکش گرفته کوچه رو انداخته جزو ملک خودش و میگه چون خودمون صاحب نسخیم میتونم این کارو بکنم کوچه واسه خودمه میشه یه راهنمایی کنید ممنون میشم

فاطمه تاک -  26 اسفند 1402
سلام من توروستا زندگی میکنم همسایه مون یه ساختمان دوطبقه درست کرده ناودانشم انداخته توحیاط خانه ما ازصبح که بیدارمیشیم یه ذره افتاب توخونم نمیخوره همش فکرمیکنیم هواابریه اصلا براساختمانش حریم ردنداده حتی فاصله خونه من باساختمانش دومترهست اگه ممکنه راهنماییم کنیدبچه هام مریض شدن خیلی زندگی کردن برامون سخته

منفرد -  26 اسفند 1402
سلام ما در یک واحد از ۲۴ واحد یک ساختمان سکونت داریمطبقه اول با حیاط خلوت همسایه طبقه ششم مدام به بهانه غذا دادن به پرندگان مواد غذایی ونان خورده از بالا میریزه وهمه اینها میریزه داخل حیاط خلوت هر روز خدا کار ما شده تمیز کردن حیاط خلوت چون کلی مورچه وحشرات جمع میشه دوبار تذکر محترمانه دادم که گفتن شما دیگه خیلی حساس هستید کارتن ازاون بالا میندازن پایین ممنون میشم راهنمایی بفرمایید در ضمن ما مستاجر هستیم

سروش انصاری -  26 اسفند 1402
باعرض سلام مالک یک واحد ویلایی هستم همسایه کناری ساختمان و نیمه کاره رها کرده وبابت تکمیل کردن آن مراجعه نمی‌کند بهمین علت موجب تردد افراد دزد ومعتاد شده وچندین بار از همسایه های کناری دزدی شده متاسفانه چندین بار تماس گرفتیم جوابگو نیستند لطفا راهنمایی بفرمایید

میم ح -  26 اسفند 1402
سلام خسته نباشید همسایه بالایی من هم بچه پر سر وصدایی داره هم‌خودش پاشو میکوبه راه میره و بچه ش بیشتر اوقات اذیت میکنه مارو که من حس میکنم میدوعه میره رو‌مبل خودشو پرت میکنه پایین و حتی صبح ها ساعت هشت صبح بعد از مدرسه رفتن بچه ش میره حمام و صدای آب حمام کردنشون مارو ازار میده و دوباره نه و نیم صبح هم صدای شیر حمام میاد و‌ این بیشتر روز ها اذیت میکنه و از هشت صبح سلب اسایش میکنه من مشکل خواب دارم و شبا دیر خوابم میبره و صبح ها با صدای اب این خانوم از خواب بیدار میشم و تایمای دیگه هم توسط بچه شون مورد ازار قرار میگیرم من یه دانشجوعم و نیاز به اسایش دارم و حای بقیه اعضای خونه هم بخاطر صدای این خانوم صبح ها از خواب میپرن من با این مشکلاتی که به وجود اومده چطور میتونم این خانومو مجاب کنم که رعایت کنه حتی بهش هم گفتیم بچه ت سر وصدا داره میگه طبیعیه و حتی با اینکه مستاجر هستن و پول مشاع میدن هم برای اخطار ابی که بهشون میگیم هم برای مزاحمت صدای حمامشون میگن شخصیه و همچنان گوش نمیدن

میم ح -  26 اسفند 1402
سلام خسته نباشید همسایه بالایی من هم بچه پر سر وصدایی داره هم‌خودش پاشو میکوبه راه میره و بچه ش بیشتر اوقات اذیت میکنه مارو که من حس میکنم میدوعه میره رو‌مبل خودشو پرت میکنه پایین و حتی صبح ها ساعت هشت صبح بعد از مدرسه رفتن بچه ش میره حمام و صدای آب حمام کردنشون مارو ازار میده و دوباره نه و نیم صبح هم صدای شیر حمام میاد و‌ این بیشتر روز ها اذیت میکنه و از هشت صبح سلب اسایش میکنه من مشکل خواب دارم و شبا دیر خوابم میبره و صبح ها با صدای اب این خانوم از خواب بیدار میشم و تایمای دیگه هم توسط بچه شون مورد ازار قرار میگیرم من یه دانشجوعم و نیاز به اسایش دارم و حای بقیه اعضای خونه هم بخاطر صدای این خانوم صبح ها از خواب میپرن من با این مشکلاتی که به وجود اومده چطور میتونم این خانومو مجاب کنم که رعایت کنه حتی بهش هم گفتیم بچه ت سر وصدا داره میگه طبیعیه و حتی با اینکه مستاجر هستن و پول مشاع میدن هم برای اخطار ابی که بهشون میگیم هم برای مزاحمت صدای حمامشون میگن شخصیه و همچنان گوش نمیدن

حیدری -  26 اسفند 1402
سلام سوالی ک داشتم این هست که ناودانی منزل ما بطرف کوچه قرار دارد و آب باران و برف سرازیر میشه به کوچه مثل بقیه همسایه ها,, ولی دَر ورودی در قسمت چپ لولای دَر مماس با ناودانی ما قرار دارد،و پسر همسایه هر روز موقع برف باریدن ادعا می‌کنه که زیر ناودانی شما یخ می‌بندد و من با مشکل ماشین رو از حیاط خارج میکنم و این درحالی است که کل کوچه یخ بسته زمان باریدن برف و همه با مشکل رفت و آمدمی کنن حتی بصورت پیاده و خواستار قطع کردن ناودانی منزل ما از کوچه هستن که این امر امکان پذیر نیست به طرف حیاط منزل حال آیا شکایت ایشان موجه هست یا نه ؟؟؟

سمیه راد -  26 اسفند 1402
باسلام همسایه تلویزیون رو زده به دیوار مشترک مابین دو سال تذکر داده میشه و خواهش شده برداره ، نمیدونم از کدوم غاری اومده شهر ، با صدای بلند هر روز ساعتهای طولانی تا ۲شب ، دیگه مریضی اعصاب گرفتیم ، شکایت کنم وادارش میکنن برداره . من تو این اوضاع چطور خونه عوض کنم چه جوری قانونی درباره این موضوع و برخورد با همچین آدمهای نفهمی وجود نداره . قانونی هست که آسایش رو به ما برگردونه!؟

رضا  -  26 اسفند 1402
سلام ما همسایه داریم معتاد ،دزد،سروصدازیاد میکنند دعوا وفحاشی مداوم دارند وصدای ضبط و باند را در ساعات استراحت حتی نیمه شب بلند میکنند با صدای بلند صحبت میکنند و خودرو و موتورسیکلت خود را در وسط کوچه رها می‌کنند وبر نمی‌دارند فاضلاب خود را در کوچه رها می‌کنند شکایت. هم کردیم همسایه ها هم استشادیه پر کردند وبه دادگاه اراعه دادم الان قاضی شش ماه حبس وشش میلیون بهش داده والان زندان وای همسر و فرزندانش همون کارهای پدرشون را ادامه می‌دهند باید چکار کنیم واقعا تحملمان تمام شد

مصطفی توسلی_ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ -  26 اسفند 1402
سلام ما یک گاراژ داریم در نبش کوچه ای که ورودی شهرک صنعتی است و دو نبش است ،یک نبش داخل کوچه خاکی و نبش دیگر کنار بلوار . که دوتا مغازه از نبش کوچه خاکی از ما نیست به طوری که از ۳سمت این مغازه ها صحن گاراژ ما و ورودی گاراژ می‌شود یکی از این مغازه ها تابلویی به طول مغازه در بالای پشت بام نصب کرده ،تابلو ال ای دی که داخل گاراژ و صحن گاراژ را روشن کرده به طوری که دزد به راحتی بدون نیاز به چراغ به داخل امده و دزدی کرده و همه چیز را باز کرده و برده ،به خاطر روشنایی کامل حالا مغازه دار می‌گوید هیچکار نمیتونید بکنید ، با توجه به اینکه اداره برق تیر برق در کناره خیابان گذاشته ولی چراغی نداره باید چکار کنیم که اون اقا تابلو اش در حد و حریم ملک خودش باشد،مقابل ملک خودش باشد،جلو ورودی ملک خودش را روشن کند ، نه کناره ملک خودش که صحن گاراژ ما است؟ ممنون میشم جوابم را بدهید.

سعید ترک -  26 اسفند 1402
سلام و عرض ادب ،ما یه همسایه داریم که خونه ماله خودش هستش اما جوری ماشینش رو روبروی درب اینجانب پارک مینماید که اینجانب به سختی خیلی زیاد میتوانم داخل یا خارج شوم از پارکینگ

علی -  26 اسفند 1402
با سلام ما در یک ساختمان ده واحدی هستیم طبقه اول ساکنیم متاسفانه بچه های طبقه چهارمی به مدت سه ساله حداقل هفته ای یکبار میان پارکینگ فوتبال بازی میکنند و جیغ و فریاد میزنند و مدام توپ رو به در و دیوار میکوبند به مدیر گفتیم در تابلو اعلانات نوشت که مزاحمت ایجاد نکنند اما اصلا اهمیت نمیده ، در مشایعات طبقه آخر وسایل اضافه انباشت کرده مدیر میگه جم آوری کنید توجه نمیکنه ، کولرش نشتی داره میگه موجب آسیب به ایزوگام بالا پشت بام میشه اصلا گوش نمیده نسبت به تعمیرش، دست آخر مدیر هم گفت من دیگه فقط پرداخت قبض آب و برق مشاع ساختمان رو انجام میدم و تمام . منم چند بار گفتم نکات رو رعایت کنید چرا گردن کلفتی می‌کنی ؟! بار آخر گفتم چرا رعایت حال ساختمان رو نمیکنید می خواهی شکایت کنم ؟ با فرض اینکه اون اول بره و طرح شکایت کنه زنگ زده ۱۱۰ اومد با نقش و فیلم بازی که آره به من فحش داد منو کتک زد و تهدید کرد و تازه از من شکایتم می خواست بکنه !!!! واقعا چرا یک عده هنوزم با تفکرات وحشی گری زندگی میکنند؟ آیا وقت این نرسیده قوه قضاییه نسبت به رفتار اینگونه افراد خاطی در آپارتمان نشینی تغییر جدی و جدید و قاطعی در قوانین انجام بدهد؟ شهرداری ها هم مگر مطلع نیستند که متاسفانه هنوز فرهنگ آپارتمان نشینی در جامعه ما رایج نشده پس چرا نسبت به عایق سازی فواصل بین واحد ها اقدام نمی کنند