آنچه که باید در مورد شکایت از همسایه مزاحم بدانید

زیر و بم شکایت ازهمسایه بابت سروصدا، عدم پرداخت شارژ ساختمان، سد معبر در کوچه و یا خسارت به ملک شما (همراه با تمام راهکارهای قانونی ممکن)

فهرست

آنچه که باید در مورد شکایت از همسایه مزاحم بدانید

 گسترش زندگی شهرنشینی و افزایش جمعیت موجب ایجاد ساختمانهای مجاور هم با تعدادی زیادی از افراد که در این ساختمان ها زندگی میکنند، شده است .زندگی آپارتمانی مشکلات و مسائل مختص به خود را دارد که قانون گذار سعی نموده با وضع قوانین و بیان چگونگی مراعات یکدیگر از اینگونه مسائل پیشگیری کند.قانون­گذار به منظور ایجاد نوع مسالمت‌ آمیزی از هم‌زیستی ، با وضع مقررات و قوانین و نیز تعیین حد و مرز های رفتاری ، زمینه حل و پیشگیری از این اختلافات را مهیا ساخته است.پیش از آنکه به مصادیق مزاحمت و طرق شکایت از آن بپردازیم بهتر است به حقوق و تکالیف همسایگان نسبت به هم طبق قانون بپردازیم.

حقوق و تکالیف همسایه ها در قانون

برخی از قوانین به طور خاص به روابط همسایگی اشاره دارد و برخی نیز از جنبۀ عمومی تر، قابل استناد می باشند.

  • ماده ۱۳۲ قانون مدنی صراحتاً بیان می کند: کسی نمی تواند در ملک خود تصرفی کند که مستلزم تضرر همسایه شود، مگر تصرفی که به قدر متعارف بوده و برای رفع حاجت یا رفت ضرر از خود باشد.

ایجاد سروصدای نامتعارف را می توان به نوعی خسارت و ضرر مادی و غیرمادی به همسایه دانست.

  • آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان ها به طور خاص به روابط بین همسایگان و همینطور مواردی که در این نوع از سکونت باید رعایت گردد، پرداخته است.

در ماده ۵۹ این قانون تصریح شده است که: در میهمانی های شب های غیرتعطیل بعد از ساعت ۲۲ و در شب های تعطیل بعد از ساعت ۲۴ رعایت سکوت کامل ساختمان (چه از لحاظ صدای میهمانان چه از لحاظ صدای موسیقی) الزامی است.

طبق ماده ۳۰ قانون مدنی: مالک، هر تصرفی را که مایل باشد در مال خود یا در واحد اختصاصی خود، می تواند به عمل آورد؛ مگر مواردی که در قانون استثنا شده باشد.

مقصود از تصرف، انجام امور متعارفی است که به نفع مالک آپارتمان یا خانه است؛ با این حال این اختیار نباید موجب سلب آسایش از همسایگان شود.

  • اصل ۴۰ قانون اساسی بیان میکند: هیچکس نمی تواند اعمال حق خویش را وسیلۀ اضرار به غیر یا تجاوز به منافع عمومی قرار دهد.

مصادیق شکایت از همسایه

انجام هر اقدامی از قبیل ایجاد سر و صدای غیر متعارف، استفاده غیر قانونی از آسانسور، دخالت در روابط زناشویی همسایه، پارک خودرو در غیر محل تعیین شده و استفاده نامتعارف از فضاهای مشترک آپارتمان مصداق عمل مجرمانه است که ضمان مرتکب را به همراه دارد؛ البته اقداماتی از قبیل خودداری از تامین هزینه های مشترک، رعایت نکردن قواعد ایمنی مقرر از سوی مدیریت ساختمان هرچند منجر به ایراد آسیب به دیگران نشود و استمرار تردد با سر و صدای زیاد در معبر یا راه پله نیز از مصادیق اعمالی است که مزاحمت تلقی می شود.

مزاحمت همسایگان همچنین ممکن است در قالب تخریب دیوار مشترک، خط کشیدن روی ماشین، تصادف، ایجاد مانع در کوچه های مسدود، تخلیه نخاله ها و سد معبر، اسباب کشی در ساعات نامناسب و ایراد آسیب به تجهیزات و امکانات مشترک در مجمع های مسکونی بروز پیدا کند که در این مقاله به بررسی مهم ترین آنها میپردازیم.

در این مقاله مواد قانونی لازم که می توانید در مجامع قانونی به آنها استناد کنید به تفضیل آورده شده است. در خصوص اطلاع از روند شکایت و مراحل آن در دادسرا شما را به مقاله مراحل شکایت از همسایه مزاحم در دادسرا یا شورای حل اختلاف ارجاع می دهیم. اگر تصمیمتان برای شکایت جدی است پس از مطالعه این صفحه، خواندن مقاله فوق به کارتان خواهد آمد.

در صورتی که موارد مربوط به خود را در این صفحه پیدا نکردید، آن را با ما و در بخش نظرات در میان بگذارید تا تیم حقوقی ما، شما را راهنمایی کند. نظرات شما برای ارتقای مطالب این صفحه برای ما بسیار ارزشمند است، آن را از ما دریغ نکنید.

شکایت از همسایه بابت سروصدا

ماده 30 قانون مدنی در خصوص تصرفاتی که مالک میتواند در ملک خود انجام دهد بیان میدارد که : هر مالکی نسبت به مایملک خود حق همه گونه تصرف و انتفاع دارد مگر در مواردی که قانون استثناء کرده باشد

این ماده بیان میدارد که با وجود حق انتفاع هر فرد در مایملک خود اما حد و مرزی نیز برای آن شناخته شده است . فرد تا آنجایی میتواند از ملک خود منتفع شود که موجب ضرر و زیان دیگری نشود.

بنابراین هیچکس نمیتواند بگوید طبق قانون ملک و یا ساختمان خودم است و کسی حق اعتراض ندارد و هرگونه سر و صدای آزار دهنده از جمله صدای بلند آهنگ و تلویزیون و یا مهمانی های متعدد و ....داشته باشد و بگوید به کسی ارتباطی ندارد .

البته نباید این نکته فراموش شود که در اعمال قوانین یاد شده و محدود کردن حقوق افراد در زندگی آپارتمانی نمیتوان زیاده روی کرد و به حریم شخصی افراد تعرض نموده و آن را محدود کرد.

در ابتدا بهتر است که در صورت سر و صدای همسایه با صحبت و آرامش به او متذکر شوید اگر منجر به نتیجه مثبت نشد سایر همسایه ها را واسطه ی صحبت با او قرار دهید .اگر با مذاکره دوستانه به نتیجه نرسیدید، می توانید با اعلام شکایت به دلیل سلب آسایش از طریق ایجاد مزاحمت و آلودگی صوتی،موضوع را پیگیری کنید.

سر و صدا کردن در ساختمان اگر منجر به آزار و اذیت دیگر همسایگان شود، جرم به حساب می آید و حتی ممکن است منجر به شکایت کیفری همسایگان از شما می شود.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که سر و صدا در مجتمع های مسکونی که موجب سلب آسایش خانه های دیگر شود، مسئولیت کیفری خواهد داشت و بدین سان نیست که کسی بگوید منزل شخصی خودم است و هر رفتاری بخواهم در آن انجام میدهم .

برای شکایت از همسایه مزاحم می توان ابتدا به دادسرا یا شورای حل اختلاف محل خانه خود بروید و سپس دعوایی علیه همسایه ای که سر و صدا می کند داشته باشید.

برای شکایت علیه همسایه ای که سروصدا می کند پس از مراجعه به دادسرا و شورای حل اختلاف مدارک و شاهد سایر همسایگان را هم با خود ببرید؛ در دادخواست باید ابتدا مشخصات فردی، آدرس پستی دو طرف اختلاف و همچنین دلیل شکایت به طور کامل ذکر شود البته توجه به این نکته بسیار ضروری است که اگر مشکل سر و صدا از مستاجر باشد صاحب خانه باید اوضاع را بررسی کند و در صورت لزوم اقدامات پیگیری را انجام دهد.

سر و صدا همسایه مزاحم به انواع مختلفی تقسیم می شود؛ صدای بلند موسیقی و تلویزیون، دویدن و کوبیدن پا روی زمین، فریاد کشیدن، سر و صدای ناشی از دعوا، مهمانی، حیوان خانگی و صدای آن، تجمع مقابل درب آپارتمان و ساختمان و ورود و خروج مکرر و مشکوک در آپارتمان و همچنین سر و صدای ناشی از تعمیرات خانه از جمله مواردی هستند که می توانید علیه آن شکایت کنید.

شکایت از همسایه به دلیل سد معبر در کوچه

در این خصوص لازم به ذکر است که بر اساس ماده 134 قانون مدنی،هیچ یک از اشخاصی که در یک معبر یا مجرا شریکند،حق ندارند به هر نحوی مانع از عبور دیگران شوند.

متن صریح این ماده بیان می دارد که :

هیچ یک از اشخاصی که در یک معبر یا یک مجری شریکند نمی توانند شرکاء دیگر را مانع از عبور یا بردن آب شوند.

جالب اینجاست که قانونگذار در این خصوص به بیان موارد موارد خاص تری پرداخته و به صراحت در ماده 132 قانون مدنی آورده که حتی کسی نمی تواند در ملک خود نیز تصرفی کند که مستلزم تضرر همسایه باشد.

متن صریح این ماده بیان میدارد که :

کسی نمی تواند در ملک خود تصرفی کند که مستلزم تضرر همسایه شود مگر تصرفی که به قدر متعارف و برای رفع حاجت یا رفع ضرر از خود باشد

این بدین معناست که حتی اگر صاحب اتومبیل برای مثال کامیون (که هم سر و صدا داشته و هم فضای زیادی را اشغال می نماید) در کوچه بن بستی که فقط منزل او در آن کوچه قرار گرفته است،کامیونش را با سر و صدا حرکت دهد،با توجه به سلب آسایش و آرامش همسایگان از استقرار پر سر و صدای کامیونی که می بایست در پارکینگ های عمومی مستقر شود،می تواند مورد پیگرد قانونی قرار گیرد.

شکایت از همسایه معتاد

اگر یکی از همسایگان ساختمان شما اعتیاد داشته باشد و موجب مزاحمت و اذیت برای شما و خانوادتان گردد طرح شکایت از همسایه معتاد با وجود دلایل معتبر و قانونی، از آن جایی که نوع مزاحمت مشمول مجازات است به راحتی قابل انجام است و می توان برای آن اقدام کرد.

اگر احتمال می رود در زمان طرح دعوا ادله موجود در دسترس نباشد، می توان از شورای حل اختلاف، درخواست تأمین دلیل کرد؛ تا در زمان بروز مزاحمت، محل مورد بازدید قرار گیرد.

آنچه که باید در مورد شکایت از همسایه مزاحم بدانید


شکایت از همسایه بخاطر عدم تعمیر ترکیدگی لوله آب یا فاضلاب

چنانچه لوله ای در ساختمان بترکد بسته به این که لوله آب یا فاضلاب ترکیده، لوله اختصاصی باشد یا مشترک شرایط متفاوتی پیش روست:

الف) اگر لوله اختصاصی واحدی نشت کند و به واحد شما(همسایه)خسارت بزند: در این صورت جبران تمام خسارات مربوط به تعمیر لوله و مرمت خانه بر عهده واحدی است که لوله اختصاصی به آن تعلق دارد و اگر همسایه تمایلی برای تعمیر آن نداشته باشد با ارائه دادخواست به شورای حل اختلاف می توانید همسایه را مجبور به تعمیر و مرمت واحد خود کنید.

ب) اگر نشتی مربوط به لوله های مشترک ساختمان باشد و در خرابی آن عمدی صورت نگرفته باشد: در اینصورت هزینه تعمیرات بر عهده تمامی ساکنین ساختمان است.

ج) اگر نشتی مربوط به لوله های مشترک ساختمان باشد و در خرابی آن عمدی صورت گرفته باشد: اگر نشتی لوله عمدی باشد هزینه خسارت نشت لوله آب و مرمت و بازسازی خانه شما یا سایر خانه های آسیب دیده بر عهده واحد خطاکار است.

نکته : اگر خسارت وارد شده به لوله های ساختمان توسط مستاجر صورت گرفته باشد، خود مستاجر ملزم به پرداخت هزینه تعمیرات است.

نکته: هزینه های ترکیدگی لوله بر عهده صاحب خانه است، نه مستاجر.

اگر به هر دلیلی بخش مشاع ساختمان دچار آسیب شود و نیاز به تعمیر پیدا کند اما شخص و یا اشخاصی ساکن درآن واحد مسکونی هزینه تعمیر را پرداخت نکنند، مدیر ساختمان بر اساس ماده ۱۰ مکرر قانون تملک آپارتمان مصوب ۱۳۵۱ می تواند امتیازات مربوط به آن واحد و یا واحدها را قطع کند.

نکته:طبق ماده 4 آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمانها قسمت های مشترک یک ساختمان عبارتند از:

قسمت های مشترک مذکور در ماده ۲ قانون تملک آپارتمانها عبارت است از:

الف ـ زمین زیربنا خواه متصل به بنا باشد یا بنا بوسیله پایه روی آن قرار گرفته باشد.

ب ـ تأسیسات قسمت های مشترک از قبیل چاه آب و پمپ، منبع آب مرکز حرارت و تهویه، رختشویخانه، تابلوهای برق، کنتورها، تلفن مرکزی انبار عمومی ساختمان، اتاق سرایدار در هر قسمت بنا که واقع باشد، دستگاه آسانسور و محل آن، چاه های فاضلاب لوله ها از قبیل (لوله های فاضلاب، آب، برق، تلفن، حرارت مرکزی، تهویه مطبوع، گاز، نفت، هواکش ها، لوله های بخاری) گذرگاههای زباله و محل جمع آوری آن و غیره.

پ ـ اسکلت ساختمان.

تبصره ـ جدارهای فاضل بین قسمتهای اختصاصی مشترک بین آن قسمت ها است مشروط بر اینکه جزء اسکلت ساختمان نباشد.

ت ـ درها و پنجره ها، راهروها، پله ها و پاگردها که خارج از قسمت های اختصاصی قرار گرفته اند.

ث ـ تأسیسات مربوط به راه پله از قبیل وسائل تأمین کننده روشنائی، تلفن و وسائل اخبار و همچنین تأسیسات مربوط به آنها به استثنای تلفن های اختصاصی، شیرهای آتش نشانی، آسانسور و محل آن، محل اختتام پله و ورود به بام و پله های ایمنی.

ج ـ بام و کلیه تأسیساتی که برای استفاده عموم شرکاء و یا حفظ بنادر آن احداث گردیده است.

ح ـ نمای خارجی ساختمان.

خ ـ محوطه ساختمان، باغ ها و پارک ها که جنبه استفاده عمومی دارد و در سند اختصاصی نیز ثبت نشده باشد.

همچنین ماده 4 قانون تملک آپارتمانها در خصوص چگونگی محاسبه ی میزان خسارت پرداختی توسط هر یک از مالکین بیان میدارد که :

حقوق و تعهدات و همچنین حصه هر یک از مالکین قسمتهای اختصاصی از مخارج قسمتهای مشترک متناسب است با نسبت مساحت قسمت اختصاصی به مجموع مساحت قسمتهای اختصاصی تمام ساختمان به جز آنچه که به موجب این قانون استثناء شده باشد یا این که قرارداد مالکین ترتیب دیگری را برای تقسیم حقوق و تعهدات و مخارج پیش بینی کرده باشد.

از آنجا که این مورد از مشکلات در قانون تملک آپارتمانها آورده شده شما می توانید دادخواستی تسلیم شورای حل اختلاف کنید و اگر ادعای شما در این زمینه پذیرفته شود دادگاه همسایه ها را ملزم به مشارکت در هزینه خسارت نشت لوله آب می کند.

در مقالات جداگانه ای به تعمیر مشاعات ساختمان، هزینه ایزوگام و یا هزینه تعمیر آسانسور و سهم قانونی هر یک از همسایگان در این مورد پرداخته ایم. اگر سوالی در این مورد دارید، به این مقالات مراجعه کنید.

ایجاد مزاحمت از طریق قرار دادن ناودان و یا خروجی خود به طرف ملک همسایه

هیچکس نمیتواند منزل خود را به گونه ای بسازد که موجب آزار و اذیت همسایه شود یکی از این موارد نحوه ی قرار دادن ناودان در ساختمان است.

وفق ماده ۱۹ قانون مدنی هیچ کس حق ندارد ناودان خود را به طرف ملک دیگری بگذارد یا آب باران را از بام خود به بام یا ملک همسایه جاری کند یا برف بریزد، مگر به اذن صاحب ملک.

این امر نیز مزاحمت محسوب شده و همسایه در صورت عدم درست کردن آن توسط مالک ،میتواند از وی شکایت کند.

همچنین بر اساس ماده ۱۳۰ قانون کسی حق ندارد از خانه خود به فضای همسایه خروجی دهد و در صورت اقدام به این عمل بدون اذن مالک، ملزم به رفع آن است. اگر شاخه درخت کسی وارد خانه یا ملک دیگری شود باید از همانجا قطع کند و اگر اقدام نکرد یا نتوانست، باید از ملک خود قطع کند.

شکایت از همسایه مزاحمشکایت از همسایه بابت عدم پرداخت شارژ ساختمان

در برخی موارد مشاهده می شود که همسایه یا همسایگانی، شارژ ساختمان را پرداخت نکرده و هزینه های مشاع ساختمان را تقبل نمی کنند.

چنانچه در هیچ بصورتی اعم از صحبت دوستانه، تذکر مدیر ساختمان، اعمال فشار از سوی صاحبخانه و تذکر رسمی هیات مدیره پس از برگزاری جلسه ساختمان، نتوان این مساله را حل کرد، باید از طریق قانونی پیگیری نمود.

برای شکایت از همسایه برای عدم پرداخت شارژ ساختمان، مدیر ساختمان باید به عنوان نماینده تمامی ساکنین اعم از مستاجرین و صاحب خانه ها اقدام نماید.

روند قانونی قطع انشعاب و شکایت از همسایه بابت عدم پرداخت شارژرا در اینجا بخوانید.

شکایت از سروصدای حیوانات خانگی همسایه همچون سگ و خروس

اگر سگ همسایه بی وقفه پارس کند، حتی دوستداران سگ هم تحمل خود را به مرور از دست می دهند. مانند دیگر انواع سر و صداهای همسایه، پارس سگ نیز نخست می تواند با گفتگو شروع و حل شود.

اما در صورت عدم توجه همسایه مزاحم، بهتر است از طریق پلیس 110 اقدام نمایید. صدای سگ احتمالاً در فهرست اولویت های پلیس نخواهد بود و شما باید آنچه را که تاکنون دیده و تجربه کرده اید را به صورت کتبی به آن ها ارائه دهید؛ سپس از سوی پلیس هشداری برای همسایه شما صادر می شود.

اگر هشدار پلیس هم نتیجه ای نداشت، می توانید اقدام قانونی با مراجعه به دادگاه و تنظیم شکایت در شورای حل اختلاف نمایید. سابقه و مدت زمان صدای سگ را ضبط کنید، از طریق تلفن همراه خود ویدیو یا فایل های صوتی بگیرید و از تمام مراحلی که تاکنون برداشته اید یادداشت برداری و مستند سازی کنید.

مفاد قانونی که برای شکایت از همسایه مزاحم نیاز است بدانیم:

  • بر اساس اصل ۴۰ قانون اساسی هیچ کسی نمی تواند به وسیله رفتار و اعمال خود موجب سلب آسایش دیگران شود.
  • آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان ها در چندین فصل و چندین ماده قضایی به مقوله همسایه آزاری پرداخته است.

مجازات همسایه مزاحم در قانون

مطابق با ماده 690 قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۷۵،در صورت شکایت همسایه ها، فردی که موجب آزار و اذیت دیگران شده به یک ماه تا یک سال حبس و علاوه بر آن شخص مزاحم به رفع مزاحمت محکوم می شود. البته مجازات حبس می تواند به جزای نقدی تبدیل شود، اما الزام به رفع مزاحمت پابرجا خواهد بود.

متن صریح این ماده بیان میدارد که:

هرکس به وسیلهٔ صحنه سازی از قبیل پی کنی، دیوارکشی، تغییر حد فاصل، امحای مرز، کرت بندی، نهرکشی، حفر چاه، غرس اشجار و زراعت و امثال آن به تهیهٔ آثار تصرف در اراضی مزروعی اعم از کشت شده یا در آیش زراعی، جنگل ها و مراتع ملی شده، کوهستان ها، باغ ها، قلمستان ها، منابع آب، چشمه سارها، انهار طبیعی و پارک های ملی، تأسیسات کشاورزی و دامداری و دامپروری و کشت و صنعت و اراضی موات و بایر و سایر اراضی و املاک متعلق به دولت یا شرکت های وابسته به دولت یا شهرداری ها یا اوقاف و همچنین اراضی و املاک و موقوفات و محبوسات و اثلاث باقیه که برای مصارف عام المنفعه اختصاص یافته یا اشخاص حقیقی یا حقوقی به منظور تصرف یا ذی حق معرفی کردن خود یا دیگری، مبادرت نماید یا بدون اجازه سازمان حفاظت محیط زیست یا مراجع ذی صلاح دیگر مبادرت به عملیاتی نماید که موجب تخریب محیط زیست و منابع طبیعی گردد یا اقدام به هرگونه تجاوز و تصرف عدوانی یا ایجاد مزاحمت یا ممانعت از حق در موارد مذکور نماید به مجازات یک ماه تا یک سال حبس محکوم می شود.

مطابق ماده 693 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات مصوب 1375 اگر فردی که محکوم به رفع مزاحمت است پس از اجرای حکم باز هم مزاحمت ایجاد کند، علاوه بر رفع مزاحمت به ۶ ماه تا ۲ سال حبس هم محکوم خواهد شد.

متن صریح این ماده بیان میدارد که:

اگر کسی به موجب حکم قطعی محکوم به خلع ید از مال غیرمنقولی یا محکوم به رفع مزاحمت یا رفع ممانعت از حق شده باشد، بعد از اجرای حکم مجدداً مورد حکم را عدواناً تصرف یا مزاحمت یا ممانعت از حق نماید علاوه بر رفع تجاوز به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

اگر مشکل شما با همسایه اتان در هیچ یک از موارد ذکر شده قرار نمی گیرد؛ آن را به ما بگویید و سوال خود را از ما بپرسید، کارشناسان حقوقی ما در سریعترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهند داد.
نظرات کاربران


مریم فتحی -  08 بهمن 1401
با سلام همسایه ما در نبود ما بدون اجازه وارد حیاط شده وکل دیوار خانه خود حدود ۷۰متر را رنگ آمیزی کرده آیا میتوان شکایت کرد حکمش چیست لطفا راهنمایی کنید

daraei -  08 دی 1401
سلام .. خانه ی ویلایی در یکی از شهر های کوچک استان سیستان و بلوچستان دارم که همسایه های مجاور بدلیل حفر چاه فاضلاب باعث شدند که دیوار در آن نواحی کنده شود و گچ و رنگ آن بریزد بارها و بارها تذکر داده شده و پشت گوش می اندازند و از جاییکه که یکی از دیوار ها در سند قید بر مشترک بودن ندارند هم استفاده میشوند و همچنین یکی از آن ها با باز و بسته کردن در خود موجب ازار و اذیت میشود...آیا بنده میتوانم از آنها شکایت کنم و حکمشان چگونه است؟

اگر نامم بنویسم بیرون از مجتمع امنیت ندارم -  03 بهمن 1401
ما در سپاهان شهر بلور توحید توحید شرقی در یک مجتمع ۶ واحدی ساکن هستیم همسایه کناری ما ۶ ماهه داره تعمیرات می کند تمام وسایل بنایش ریخته جلوی در خانه ما متاسفانه مدیر مجتمع کاری به ایشان نداره اگر به ایشان تذکر بدهیم بیرون از مجتمع غیر مستقیم مزاحمت ایجاد می کند تکلیف چیست

محمد غفاری -  29 دی 1401
باسلام دو نفر از همسایه های اپارتمان ما در ساختمان پارکینگ ندارند و خودرو خودرا در حیاط پارک میکنند و مقداری وسیله پشت اتومبیل خود میگذارند و بخاطر همسایه بودن نه کسی شکایت میکند نه ایشان حرف حساب میفهمد لطفا بادر نظر گرفتن اینکه در صورت شکایت هیچ یک از همسایه ها حاضر ب شهادت نیست راهنمایی کنید ممنون

جعفر وحیدی -  08 دی 1401
سلام. همسایه ما اقدام به ایجاد دریچه هواکش به سمت حیاط ما کرده است چه اقدامی باید کرد . سپاس

فرزاد -  08 دی 1401
ما ارتباط داره خراب شده وبه همین دلیل ازآنجاییکه درحیاط ایشان علفهای هرز ودرختان زیادی روئیده مخفی گاهی برای حیوانات وحشی ازقبیل شغال ومار وسگهای ولگرد شده ضمن اینکه از آنجاییکه دیوار حیاط نداره افراد معتاد به منزل ایشان ورود دارند واین امر موجب ناامنی منزل من شده واگه درفصل خشک درباغ حیاط ایشان آتش سوزی رخ دهد می تواند خطری برای منزل مسکونی بنده شود.به همین دلیل ازطرق دهیاری محل وشورای محل به ایشان گفته شده وحتی دهیاری محل به ایشان اعلام کردند که حاضرند با هزینه خود نسبت دیوارکشی منزلشان اقدام کنند ولی هربار با بهانه ای مختلف نزاشتند.تا جاییکه حتی دهیار محل گفته که فکر می کنم هدفشان اذیت کردن باشه لطفا بفرمایید آیا می شود ازایشان به جرم مزاحمت شکایت کرد ؟راهنمایی بفرمایید که براساس چه ماده وقانونی باید شکایت تنظیم کنم؟

زهرا شمس -  08 دی 1401
آیا خانمی که خودش درخواست طلاغ داده می‌تواند کالاهای اصلی که مرد برایش آورده را تحت تصرغگف خود درآورد در حالی که شوهرش معتاد بوده است

هادی حسینقلیان -  08 دی 1401
با عرض سلام همسایه طبقه اول ساختمان ما برای رفع نشتی لوله های مربوط به فاضلاب خانه خود به جای اینکه کف دستشویی آپارتمان خود را بکند اقدام به تخریب سقف پارکینگ کرده که با اعتراض ساکنین میگوید ربطی به واحد ما ندارد و مربوط به کل ساختمان است و در جهت تعمیر سقف اقدامی انجام نداده لطفا راهنمایی کنید

قاسمی -  08 بهمن 1401
سلام وقت بخیر همسایه ما بی رویه برای گربه ها غذا میریزد. با اینکه دو ساختمان با ما فاصله داره غذاها را جلوی ساختمان ما میاره و باعث شده گربه ها زیاد شده و گربه ها بیان داخل ساختمان ما و کثیف کنند ،به تذکر هم توجهی نمیکنه و باعث سلب اسایش شده چطور میتونیم ازش شکایت کنیم

تهرانی -  08 دی 1401
خیلی مطالب خوبی بود، اما یه مشکلی ما داریم اونم اینه که، خانه کناری ما، صاحبخانه یه زن هست و کرج زندگی میکنه ومنزل که چه عرض کنم، طویله مخروبه، به مشاور املاک سپرده، اونهم به افغانیهای غیر مجاز وبدون مجوز اجاره میده که بالای 10 نفر هستن و نصفشون هم بچه و خیلی پرسروصدا و اذیت کن، چندین وچندبار تذکر دادیم و حتی شکایت کردیم، هیچ فایده ای نداره، کار به لج ولجبازی کشیده و تمام حرفه صاحبخانه اینه که بیایید باهم بسازیم، اما چون ادم ناجوریه و همینطور وکالت هم شغلشه و تمام راههای دور زدن قانون رو بلده، بسیار هم ادم بی شخصیتی هست، ما راضی با تجمیع نیستیم، اسمش هم پریوش، نصرالله نژاد مقدم ممقانی، هست و هیچ علاقه ای به مشارکت بااین ادم را نداریم وقتی هم به مشاور املاک اعتراض میکنیم، میگه 4دیواری اختیاری بنظره شما راه قانونی هست برای حل این مشکل؟ 4ساله زندگی ما بخاطر وجود افغانیها و اذیت و ازارشون، به گند کشیده شده

علی ثقفی -  08 دی 1401
با سلام اگر همسایه ای با ایجتد مزاحمتهایی از قبیل فحش . ناسزا دادن در راه پله و ایجتد سروصدای بسیار زیاد و مزاحم و اعمالی مشابه ان باعث ناراحتی و سلب اسایش سایر همسایگان گردد در آن صورت از کدام ماده قانونی بابت فحش و ناسزا دادن با استفاده از الفاظ رکیک ، میتوان جلوی اینگونه مزاحمتها را گرفت؟

رامین -  08 دی 1401
حدود یک ماه هست خانه ای اجاره کرده ایم در اپارتمانی هشت واحده متاسفانه مدیر ساختمان و دو تا از همسایه ها مدام رفت و امد خانه ما را از طریق آیفون و تماس چک میکنند و مزاحمت روانی زیادی ایجاد کرده اند ایا امکان شکایت هست؟

هاشمی -  08 دی 1401
سوول من درمورد پمپ آب هست اگرمن ازصدای پمپ همسایه که درپارکینگ مشترک گذاشتن شکایت کنم نتیجه روشن یعنی مثلا همین که نوشتید حبس ورفع مزاحمت روداره .چون همسایه من میگه برو هرکار میخوای بکن من پرسیدم این حق منه اینجا پمپ بذارم.ممنون

خانم سبحانی -  07 بهمن 1401
ملکی دو طبقه رو به یک خانواده جهت سکونت اجاره دادیم وطبقه پایین را به فردی دیگر ...مستاجر طبقه بالا چون شغلش سمساری است از حیاط بعنوان انبار وسایل دست دوم استفاده می ک

رضا برزگر -  08 دی 1401
اگر روبروی مغازه بساط کرده باشن ما چطور میتونیم بابت سد معبر و بستن راه و نمای ورودی شکایت کنیم؟

بهروز پیراور -  08 دی 1401
در حال نصب پرده بودم ک همساده پشت سری اومد داخل تراس خونش و برداشت گفت چرا نگاه میکنی منم چیزی نگفتم آمدم پایین.بعد شب ک برگشتم منزل اومده شیشه رو شکسته .

Mohsen -  08 دی 1401
سلام ما چهار واحد هستیم که یکی از همسایگان دو واحد دارد و هر دو پارکینگ ساختمان متعلق به واحد های اوست حدود ۶ ماه پیش در قسمت ابتدایی رمپ پارکینگ درب نصب کرد و چون من موتور دارم اعتراض کردم که گفت قفل به در نمیزنه و برای احتیاطه الان چند وقته قفل زده من چطور میتونم برای برداشتن درب اقدام کنم با تشکر

زهرا -  09 بهمن 1401
سلام آیامیشه بخاطرگشتن مردبالباس نامناسب درکوچه وجلوخانه های همسایه شکایتکرد؟؟

کهن  -  08 دی 1401
اگر همسایه ساختمان مقابل فاضلاب(چاه توالت و حمام وظرفشویی) داخل کوچه کع محل تردد عموم باشد از کدام ماده قانونی می‌توان استفاده نمود۶۹۰ و۶۹۳

حسین حسن زاده -  17 دی 1401
باعرض سلام وخسته نباشید به عزیزان ایا مدارس غیر انتفاعی می توانند سرویس بهداشتی خود را هر کجا بسازند ایا می توانند در جنب خانه همسایه بسازنند

ارکیده -  05 دی 1401
سلام اگر واحدی در ساختمان اقدام به نوسازی نماید بدون اطلاع به من که مدیر ساختمان می‌باشم و مدتی ست که به ایجاد سروصدا وقت و بی وقت و کثیفی مشاعات از نخاله و قطع آیفون یکی از همسایگان نماید و با اخطار باز هم توفیقی حاصل نگردد چه باید کرد ((لازم به ذکر است که قبل از این اقدامش کلیه شماره ها را از پیج من که مدیریت را به عهده داشتم برداشته برای ایجاد پیج جدید تا با مخالفت از پرداخت سهم گاز مشاعی و شارژ و سهم تفکیکی گاز, دیگران را به مخالفت در نظم ساختمان نماید و در پیجش فقط بازسازی ساختمان عنوان کرده نه نوسازی واحدش تا بعضی که حضور ندارند معترض نگردند .)) آیا میتوان از طریقی سریعا مانع مزاحمت او شد البته داخل واحد را با قدمت بالای 21سال به تخریب دیوارهای بین سرویسهای و خوابها و پذیرایی کرده آیا خطر آفرین نیست چون پایه نگهدارنده در پذیرایی وجود ندارد و به عبارتی دیوارهای میانی پایه بوده آمد . لطفا راهنمایی نمایید .ممنون

اصغر اذین -  08 دی 1401
پسر همسایه که ۳۲ سال سن او میباشد بچه‌ای من را که ۶ سال دارند مورد اذیت قرار می‌دهد به به آنها لقب مارمولک داده است و دو سری بجهای من را زده آیا می‌توان شکایت کرد

ناشناس -  08 دی 1401
سلام وعرض ادب.میخواستم بدونم میشه ازمدیرساختمان که روغن ریزی ماشینش راعلیرغم چندین بارتذکردادن درست نمیکندشکایت کرد؟

امیر بدری  -  25 دی 1401
باسلام قسمتی از ساختمان ناقص میباشد از جمله آسانسور کنتور تمامی واحد ها و سه فاز نمای ساختمان درب پارکینگ و محوطه، با گذشت دو سال یکی از همسایه در هزینه نامبرده ها مشارکت نمی‌کند و همین جوری مونده باعث شده بقیه همسایه ها تو مشقت باشن. راهکارش چیه. 09149117811

فاطمه سمیعی -  25 دی 1401
سلام ببخشید ماته یک کوچه بن بست زندگی میکنیم و همسایه هامون ماشین شون رو تو کوچه می‌زارن وما نمی‌تونیم رفت و آمد کنیم ماشین یا اگر وسایل بخواد برام بیاد باید بریم در بزنیم ماشین شون رو بردارن بعد تذکر دادن هم میگن دوست داریم پشت دیوار خودمون جلوی خونه خودمون میزاریم حالا ما باید چیکار کنیم؟

حسین -  29 آبان 1401
شکایت

حسین -  29 آبان 1401
شکایت

قهرمانی -  05 بهمن 1401
با عرض سلام من همسایه طبقه پایینی هستم همسایه طبقه بالا ساعت 2 یا 3 شب سر و صدا دارد و ما با طرز فجیعی از خواب بیدار می‌شویم صدای کوبیدن چیزی یا صدای بلندشدن از میز غذا خوری یا راه رفتن محکم قانون برای این مورد به چه صورت است

یکی -  30 آبان 1401
فکر کنم بسته به میزانی که سد معبر می کنن داره. اگر ماشین معمولی نتونه رد شه سد معبر حساب می شه. ولی اگه کامیون یا ماشینی که غیرمتعارف پهن هست نتونه رد شه اون دیگه محسوب نمی شه.

علی جهانگیری -  08 دی 1401
با عرض خسته نباشید همسایه سمت جنوبی من یک ساختمان ۵ طبقه ساخته است وبه بنده خسارت زده طی مراحلی به شورا حل اختلاف رفتیم که همسایه من محکوم به خسارت شد که پرداخت حالا پشت کار ساختمان را رها نموده انجام نمیده بنده با فرستادن چند اشنا که صحبت کردند که گفته اند من سند گرفته ام دیگر انجام نمیدم حالا خواهشمندم راهنمایی کنید من چکار کنم وچه مراحلی را طی کنم تشکر

زینب میرزاده -  14 دی 1401
سلام من یه سوالی داشتم از کارشناس محترم مایک آپارتمان داریم طبقه ی همکف بعدطبقهی دوم برای ماست طبقه یسوم برای کسه دیگه ای طبقه همکف چاهش پرشده زده به خونه ی ما طبقه ۳ هم همکاری نمیکنه تا مشکل برطرف بشه ما چیکارکنیم

حسن -  08 دی 1401
ساختمان روبرو که ملک نیز متعلق به اوست برای بیرون کردن همسایه طبقه سوم خود هرچه اشغال بوده در صحن حیاط خود به مدت ۴ ماه جمع کرده است که موجب جمع شدن حشرات و مزاحمت برای ماست.برای خلاصی چه باید کرد؟

فرزاد -  08 دی 1401
ما دوسال علیه همسایه مزاحم شکایت و دادگاه داشتیم اخرش هم به جایی نرسیدیم.

نجفی -  08 دی 1401
مالک مغازه طبقه همکف ساختمان ما اقوام به بازسازی کرده و در طی این فرایند اقدام به برداشتن ستون‌های اصلی و ایراد صدمات جدی و ترکهای عمیق و نشست ساختمان در واحدهای بالایی شده و دو واحد روی مغاز غیرقابل استفاده می‌باشد.در تقاضای تامین دلیل برای خسارت کارشناس مربوطه با توجه به امکان زیاد شدن آنها برآورد دقیقی نکرده و موکول به نظریه مشاوران مقاوم ساز دارای صلاحیت کرده،در حال حاضر و باتوجه به زمان‌بر بودن پروسه مقاوم سازی و عدم امکان استفاده از واحدهای فوق بدلیل عدم ایمنی،،دادخواست تحت چه عنوانی قابل پیگیری هست تا به حقوق از دست رفته دست پیدا کنیم؟

آیات فرحانی نژاد -  08 دی 1401
سلام من وخانوادم اگر میریم توی خونمون درمون باسنگ میزنن و اگر از خیابان ردمیشیم فوشه بد به ما میدن خب ما هیچ کاری نکردیم

آیات فرحانی نژاد -  08 دی 1401
سلام ما همسایمون خیلی مارو اذیت کرده اگر توی خونه هستیم در خونمون میزنن با سنگ و اگر رد میشم فوش به ما میدن یو ظهر ما خابیم درمون میزنن

امیر رشیدی -  11 دی 1401
درود، همسایه که از در و دیوار مشرف به حیاط ما بالا میره و از پشت بام خانه ما استفاده میکنه چه حکمی داره؟ آیا ورود به عنف محسوب میشه؟

مهسان  -  08 دی 1401
درود بر شما ممکن بفرمایید با ایجاد بوی نامطبوع در بالکن به واسطه ی آشپزی(جدا از معقوله ی کباب کردن )مکرر در تمام طول روز با استناد به چه ماده ی قانونی امکان شکایت هست؟

جعفر -  29 آبان 1401
با عرض سلام و خسته نباشید،همسایه ما هر روز در حیاط خانه خود بصورت کارگاهی اقدام به تولید انواع عرقیجات و رب گوجه و هویج سرخ کردنی و پیاز سرخ کردنی مینماید که بوی اذیت کننده آنها کلا در طول روز در خانه میپیچد طوریکه مخصوصا بوی پیاز سرخ کردنی که کل خانه را فرا میگیرد و تنفس کردن واقعا مشکل میشود تذکر هم بارها دادیم که باز رعایت نکردند میخواستم بدونم که میتونیم بابت این شکایت کنیم یا به کجا مراجعه کنیم؟ ممنونم.

یکی -  30 آبان 1401
مگر اینکه مشکل بهداشتی باشد این جز موارد مزاحمت برای همسایه نیست. به عنوان پیشنهاد می تونید باد ایجاد کنید با پنکه ای چیزی که بو به سمت شما نیاید. یا درزگیری کنید که بو به داخل منزل نیاید. و یا همزمان اسپند دود کنید.

یکی -  03 بهمن 1401
خواهشمندیم راهکار بدید، همسایه بالای ما مردی مستاجر و سادیسمی و روان بیمار و سنگین وزن هست که از قصد پاشنه های پاشو موقع راه رفتن روی زمین به شدت میکوبه طوری که ما موندیم چطوری پای خودش درد نمی گیره و به دلیل بیماری روانیش مدام در حال راه رفتن توی خونه اش هست از 5 صبح تا 3 شب بدون توقف! ما بیمار استراحت مطلق داریم و با هر قدم این نفرین شده مزاحم دقیقا مثل این هست که زلزله 7 ریشتر اینجا میاد و همه با تپش قلب و استرس فراوان از خواب می پریم و سقفمون حتی پر از ترکهای ریز شده به دلیل این فرد نااهل و مریض. بهش اخطار دادیم با زدن به سقف که حقیر روان بیمار خیلی جالبه مارو تهدید کرد که شکایت می کنه برای کوبیدن به سقف که داشتیم علامت می دادیم که نکوبه اون پاهای لعنتیش رو در حالیکه خیلی راحت می تونه این رو رفع کنه با دمپایی اسفنجی کلفت پوشیدن یا موکت کلفت پهن کردن کف خونش یا درست راه رفتن که نمی کنه هیچ کدوم رو. بعدش به مدیریت ساختمون شکایت کردیم یه مشت دروغ تحویلشون داده که می گه هیچ صدایی نداره و به دروغ گفته خانواده هست و نه یه مرد مجرد که مثلا خودش رو محترم جلوه بده و ادامه می ده همینطوری. من بیشتر از 50 قطعه فیلم ضبط کردم با روز و زمان از این کارش و گرچه که درست شدت صدای بم کوبش نیفتاده ولی معلوم هست اگر که با دقت گوش داده بشه. آیا این فیلمها در دادگاه میتونن کمکم کنن که قاضی ایشون رو محکوم کنن؟ سه ماهه به خدا آرامش و خواب نداریم و خودمم که بیماری ندارم دیگه تپش و استرس دارم تمام مدت به خاطر این و زمانی هم که بازسازیش بود کلی به سقف ما صدمه زده و پرداخت خسارت هم حتی نکرده، کمک کنید خواهش می کنم دیگه موندم چیکار کنم. نفرین به تمام همسایه آزارهای روان بیمار که زندگی بی گناه رو اینطوری مختل می کنن. الان بیمار ما به دلیل عدم استراحت اگر جونشون از دست بره در حقیقت قاتل این مردک روان بیماره ولی من نمی دونم چطوری باید این فرد رو متوقف کنم.