همه چیز در رابطه با جرم پولشویی - انواع پولهای غیر قانونی و نامشروع و همچنین بیان پولشویی از طریق سیستم های پرداخت شبکه ای بخش نهم - همراه با فایل صوتی

دراین پست به بیان انواع پولهای غیر قانونی و نامشروع و همچنین به بیان پولشویی از طریق سیستم های پرداخت شبکه ای وبیان برخی قوانینی که موجب سو استفاده پول شویان از سیستم پرداخت شبکه ای میگردد خواهیم پرداخت.


همه چیز در رابطه با جرم پولشویی - انواع پولهای غیر قانونی و نامشروع و همچنین بیان پولشویی از طریق سیستم های پرداخت شبکه ای بخش نهم - همراه با فایل صوتی

با عنایت به موارد مطروحه در پست قبل دانستیم که پیامدهای قانونی جرم پولشویی منطبق با برخی مواد قانون مجازات اسلامی است تحقق جرم پولشویی وابسته به وجود جرایمی مانند قاچاق مواد مخدر، اختلاس و ارتشا است. سپس اقدامات و فعل و انفعالاتی بر روی درآمدهای حاصل از این قبیل جرایم صورت می‌گیرد تا منشا غیرقانونی مال پنهان شود.برخی اقدامات لازم برای مبارزه با پولشویی عبارتند از:1.هدایت و سازماندهی مؤثر و کارآمد نهادهای دخیل در امر مبارزه 2.اجرای اصل 44 قانون اساسی بمنظور فاصله گرفتن از اقتصاد دولتی و ایجاد فضای سالم رقابتی در اقتصاد 3.اصلاح ساختارمالیاتی کشور و جلوگیری از فرار مالیاتی پولشویان و ...هستند.

پول کثیف یا اغشته به خون: به مجموعه درآمدهای نامشروعی اطلاق می گردد که در اثر عملیات قاچاق موادمخدر، قاچاق انسان، اقدامات تروریستی و امثالهم بدست آید.

پول سیاه: پول های حاصل از قاچاق کالا است به نحوی که درآمدهای حاصل از قاچاق کالا و شرکت در معاملات پرسود دولتی که خارج از عرف طبیعی صورت می گیرد، باعث پیدایش این قبیل پول می شود.

پول خاکستری: درآمدهای حاصل از فروش کالا یا انجام دادن کارهای تولیدی است ولی از نظارت دولت پنهان می ماند که معمولاً برای فرار از مالیات صورت می پذیرد.

پول شویی از طریق سیستم های پرداخت شبکه ای:

سیستم های پرداخت شبکه ای ابزار جدید پرداخت وجوه می باشد که شامل کلیه روش های پرداخت از طریق شبکه میباشد. این شبکه میتواند شبکه اینترنت، شبکه های محلی، شبکه های ماهواره ای و یا پرداخت وجوه از طریق موبایل باشد. سیستم های پرداخت شبکه ای دارای خصوصیات ویژه ای می باشد، به همین دلیل مورد توجه و استفاده پو لشویان قرار گرفته اند. بزرگترین مشکل پول شویان که همانا نقل و انتقال فیزیکی مقادیر زیاد پول میباشد توسط این سیستم برطرف شده است. علاوه بر این گسترش سیستمهای پرداخت شبکه ای در سطح جهان، فرصتهایی را برای پول شویان بوجود آورده است که بتوانند از اختلاف در سطح استانداردهای امنیتی کشورها و خلاءهای قانونی موجود، در راستای پنهان کردن نقل و انتقال پول های نامشروع و کثیف استفاده کنند. قوانین و مقررات حاکم بر سیستم های پرداخت شبکه ای که در واقع تا حدود زیادی منتج از قوانین و مقررات حاکم بر بانک ها و موسسات مالی می باشد، بگونه ای است که امکان سوء استفاده پول شویان را از سیستم های مذکور تسهیل نموده است. برخی از این قوانین به شرح زیر میباشند:

همه چیز در رابطه با جرم پولشویی - انواع پولهای غیر قانونی و نامشروع و همچنین بیان پولشویی از طریق سیستم های پرداخت شبکه ای بخش نهم - همراه با فایل صوتی


الف .اصل عدم مداخله:
بطور تاریخی الزامات و قوانین و مقررات اداری برعدم مداخله بانک ها و موسسات مالی، به منظور فراهم شدن پایگاه قابل اتکا و مطمئنی برای نقل و انتقال پول و وجوه استوار می باشد.
به عبارت دیگر بانک ها و موسات مالی بطور تاریخی عادت کرده اند که بدون آنکه در مورد منبع و ماخذ وجوه کنجکاوی کنند وظیفه نقل و انتقال وجوه را انجام دهند. این قاعده در سیستم های پرداخت شبکه ای نیز حاکم می باشد و اداره کنندگان این شبکه ها تمایلی به دانستن منبع پول ها و وجوه ندارند.


ب.تاسیس و راه اندازی توسط بانک ها یا موسسات غیر بانکی:
شبکه های پرداخت می توانند توسط بانک ها یا موسسات غیر بانکی راه اندازی شوند. این در حالی است که قوانین بانک ها و موسسات غیر بانکی برای اداره شبکه های پرداخت با یکدیگر متفاوت است. این تفاوت می تواند امکان سوء استفاده از این سیستم را بوجود آورد.
نظرات کاربران