حقوقی

در این بخش به مسائل حقوقی مربوط به خانواده پرداخته شده است. از جمله تغییر جنسیت یکی از زوجین پس از ازدواج و حکم و قوانین آن ، اهلیت و مفهوم آن، نکات مهمی درباره نسب، ولایت قهری و وظایف آن و همچنین اطلاعاتی راجع به حذف نام همسر سابق از شناسنامه و شرایط آن.

هر آنچه در رابطه با تغییر جنسیت نیاز است بدانیم

امروزه یکی از مباحث جدید و مطرح در جوامع مختلف و در کشور ما ، مبحث تغییر جنسیت میباشد .برخی افراد بدلیل حالت جسمی خاص و روحیات خاصی که دارند با تشخیص و اجازه پزشک معالج خود به انجام این امر مبادرت می نمایند. لازم به ذکر است که بسیاری از فقها این امر را امری حرام دانسته و معتقدند که در خلقت پروردگار نبایستی تغییر ایجاد نمود اما علم پزشکی و این افراد با توجه به مشکلات عدیده ای که با آنها دست و پنجه نرم می کنند نظری مخالف با فقها دارند.

همراه با فایل صوتی 30 تیر 1399 , مهدیس گودرزی

در چه صورتی طرفین یک معامله دارای اهلیت به شمار می آیند؟

قانونگذار ایران در ماده ۱۹۰ قانون مدنی در چهار بند شرایط اساسی صحت معامله را برشمرد و در بند ۲ ماده ی فوق الاشعار اهلیت طرفین معامله را یکی از شرایط اساسی مذکور قلمداد نمود. اهلیت به طور مطلق عبارتست از توانایی قانونی شخص برای دارا شدن یا اجرای حق،توانایی قانونی برای دارا شدن حق،اهلیت تمتع و توانایی قانونی برای اجرای حق اهلیت استیفاء نامیده می شود.

همراه با فایل صوتی 06 تیر 1399 , مهدیس گودرزی

آیا با مفهوم اهلیت آشنایی دارید؟

اهلیت عبارتست از توانایی قانونی شخص برای دارا شدن یا اجرای حق. توانایی قانونی برای دارا شدن حق،اهلیت تمتع و توانایی قانونی برای اجرای حق اهلیت استیفاء نامیده می شود.

همراه با فایل صوتی 17 بهمن 1398 , مهدیس گودرزی

آیا با مفهوم نسب آشنایی دارید؟

نسب در لغت به معنی قرابت، خویشی و خویشاوندی است. نسب در اصطلاح حقوقی عبارت است از رابطه خویشاوندی بین دو نفر که یکی از نسل دیگری یا هر دو از نسل شخص ثالثی باشند و به طور کلی منتهی شدن دو نفر به منشأ واحد است.

همراه با فایل صوتی 13 بهمن 1398 , مهدیس گودرزی

آیا در رابطه با سقوط ولایت قهری اطلاعاتی دارید؟

در قوانین ما نهاد ولایت قهری به پدر و جد پدری به صورت جبری قرار داده شده است.در صورتیکه ولی قهری، شرایط ولی بودن را از دست بدهد یا در تصرفاتش برخلاف مصلحت عمل کند و موجبات ورود ضرر را برای مولی‌علیه فراهم نماید، حسب مورد خودبه‌خود از سمت ولایت منعزل و یا به‌حکم دادگاه عزل می‌گردد.

همراه با فایل صوتی 11 دی 1398 , مهدیس گودرزی

اولیای قهری به چه معناست ٬ ضم امین چیست

در بسیاری از مکاتب دنیا پدر به عنوان ولی قهری محجور شناخته شده است. ولایت قهری پدر و جد پدری در قوانین ما امری ثابت شده است و به گونه ای میتوان گفت که همطراز هم میباشند . در صورت نبود اولیای قهری و یا عدم صلاحیت وی و ... از سوی حاکم شرع فردی امین به ولی ،قیم یا مانند آن ضمیمه میشود که به آن ضم امین گویند.

همراه با فایل صوتی 10 دی 1398 , مهدیس گودرزی

آیا میدانید وظایف و اختیارات ولی قهری چیست؟

ولی قهری شخصی است که به حکم قانون تعیین می شود و سمت خود را مستقیما از قانون می گیرد و ولایت او وظیفه خانوادگی و اجتماعی و به تعبیر دیگر اجباری است ، نه اختیاری و به همین جهت آن را قهری نامیده اند . مطابق قانون مدنی، ولی قهری در همه ی امور مالی مرتبط با کودک ، نماینده‌ی قانونی اوست و همه ی تصمیم های مالی او را می‌گیرد.

همراه با فایل صوتی 07 دی 1398 , مهدیس گودرزی

آیا با مفهوم ولایت قهری آَشنایی دارید؟

ولي قهري شخصي است كه به حكم قانون تعيين مي‌شود و سمت خود را مستقيماً از قانون مي‌گيرد و ولايت او يك وظيفه خانوادگي و اجتماعي و به تعبير ديگر، اجباري است نه اختياري و شايد به همين جهت آن را قهري ناميده‌اند.

همراه با فایل صوتی 03 دی 1398 , مهدیس گودرزی

حذف نام همسر سابق ٬ شناسنامه المثنی و حذف نام همسر سابق ٬ چگونه شناسنامه المثنی بگیریم

یکی از معضلاتی که افراد پس از طلاق با آن مواجه هستند،بودن نام همسر سابق در شناسنامه آنهاست. حذف نام همسر از شناسنامه برای مردان کمی ساده تر از زنان میباشد. قوانین جدید در خصوص حذف نام همسر سابق به بیان قوانین و جزییاتی پرداخته است که در این مقاله به بیان آنها خواهیم پرداخت.

همراه با فایل صوتی 05 آذر 1398 , مهدیس گودرزی