قانون تصادفات و هر آنچه در مورد پرداخت دیه و خسارت مالی در تصادفات باید بدانید

در هنگام وقوع تصادف چه باید کرد؟ چه طور دیه یا خسارت را از بیمه و یا صندوق تامین خسارت بدنی بگیریم؟ جریمه راننده مقصر تصادف چیست؟ بیمه اجباری یا شخص ثالث چه مواردی را عهده دار است؟ برای طلب دیه از بیمه به چه دادخواستهایی نیاز داریم؟ قوانین مربوط به تصادف بدون گواهینامه، تصادف منجر به فوت و تصادف با عابر پیاده

فهرست

قانون تصادفات و هر آنچه در مورد پرداخت دیه و خسارت مالی در تصادفات باید بدانید

نقش بیمه ها در پرداخت دیه و خسارت ناشی از حوادث رانندگی

آمار حوادث رانندگی در کشور ما متاسفانه بسیار بسیار زیاد است. روزی نیست که در خیابانی یا در جاده و بزرگراهی تصادفی رخ ندهد و خسارتی به بار نیاید.

اما در هنگام وقوع تصادف و به بار آمدن خسارت چه باید کرد؟ خسارت جانی را چه طور پیگیری کنیم خسارت مالی را چه طور؟ چه طور باید خسارت مالی در تصادفات را از بیمه و یا صندوق تامین خسارت بدنی بگیریم؟ جریمه راننده مقصر در این تصادفات چیست؟ بیمه اجباری یا قوانین بیمه شخص ثالث در تصادفات چه مواردی را عهده دار است؟ برای طلب دیه از بیمه به چه دادخواستهایی نیاز داریم؟ در این مقاله به تمامی موارد فوق می پردازیم. همچنین در خصوص تصادف بدون گواهینامه، تصادف منجر به فوت، تصادف با عابر پیاده و قانون جدید تصادفات رانندگی صحبت خواهیم کرد.

قبل از هر چیز باید بدانید خسارت، در مورد انسان به معنی نقص عضو و یا در مرحله بالاتر فوت فرد است. در مورد اشیا و اموال به معنای از بین رفتن، اتلاف شدن، کم شدن یا معیوب شدن آن شیء است. خسارت انواع مختلفی دارد؛ خسارت مالی در تصادفات، خسارات مادی دیگر، خسارت های جانی و بدنی و خسارت های معنوی.

اما برای آنکه با نحوه طلب خسارت یا دیه خود را در تصادفات رانندگی آشنا شوید، بهتر است بدانید در رابطه با خودرو از سه نوع پوشش بیمه ای زیر بیشتر استفاده می شود، البته بیمه شخص ثالث اجباری است.

تعاریف و قوانین مربوط به بیمه شخص ثالث، بیمه سرنشین و بیمه بدنه

بیمه شخص ثالث

بر اساس قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث تمامی وسایل نقلیه باید بیمه شخص ثالث داشته باشند. در ماده یک این قانون چنین آمده است:

"کلیه دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی و انواع یدک و تریلر متصل به وسایل مزبور و قطارهای راه آهن اعم از اینکه اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند مسئول جبران خسارات بدنی و مالی هستند که در اثر حوادث وسایل نقلیه مزبور یا محمولات آن ها به اشخاص ثالث وارد شود و موظفند بیمه شخص ثالث را تهیه نمایند."

علت نامگذاری این بیمه، تعامل سه طرفه در این بیمه است.

در بیمه شخص ثالث، مالک وسیله نقلیه شخص اول به شمار می آید (که در اکثر بیمه نامه ها تحت عنوان بیمه گزار شناخته می شود)، شخص ثانی شرکت بیمه است که متعهد به جبران هزینه ها طبق قرارداد است (که در بیمه نامه با عنوان بیمه گر درج می شود) و در نهایت شخص ثالث فرد زیان دیده در حوادث رانندگی است (که منظور غیر از راننده مقصر است.)

بطور مثال فرض کنید در سانحه ی رانندگی تمامی اشخاص خسارت جانی و مالی میبینند.در این صورت تمامی اشخاصی که در یک حادثه تصادف، زیان مالی و جانی می بینند، تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می گیرند و این بیمه هزینه های مربوط به درمان، فوت و خسارات وارد شده به اموال را جبران می کند. در اینگونه اتفاقات راننده مقصر هم می تواند از مزایای بیمه حوادث راننده که شاخه ای جدید از بیمه شخص ثالث به شمار می آید استفاده کند.

باید توجه داشت که بیمه حوادث راننده فقط و فقط زیان های جانی را به عهده می گیرد و در مقابل زیان های مالی هیچ گونه مسئولیتی ندارد.

این نوع از بیمه را میتوان از تمامی شرکتهای بیمه خریداری کرد. ممکن است کیفیت ارائه خدمات در این شرکتها بر اساس سیاست کاری متفاوت باشد اما هزینه های تعیین شده برای این نوع بیمه تقریبا در تمامی شرکت ها یکسان هستند.

بیمه سرنشین

بیمه حوادث سرنشین در واقع پوششی از بیمه شخص ثالث است. پوشش بیمه حوادث سرنشین پرداخت خسارات جانی به بیمه گزار یا همان راننده مقصر را انجام می دهد. به عبارت دیگر الزامی بودن بیمه شخص ثالث و خرید اجباری آن به منزله ی خرید بیمه حوادث سرنشین است و اگر بیمه گزار آن را تهیه نکند از لحاظ قانونی اجازه رانندگی ندارد و در صورت عدم رعایت، مرتکب جرم شده است.

بیمه حوادث سرنشین تنها به راننده مقصری که دارای بیمه است خسارت پرداخت می کند. پرداخت غرامت به سرنشینان خودرو به عهده بیمه شخص ثالث است. در واقع پرداخت غرامت هر شخصی که در اثر عمل راننده مقصر دچار خسارت شود به عهده بیمه شخص ثالث است و غرامت راننده مقصر از پوشش حوادث سرنشین پرداخت می شود.

بیمه حوادث سرنشین بابت پرداخت خسارات مالی به بیمه گزار هیچ تعهدی ندارد. تنها پوششی که در بیمه حوادث سرنشین وجود دارد، پوشش خسارت جانی راننده مقصر است که در صورت فوت، مبلغ دیه در آن ماه و در صورت آسیب های جانی دیگر غرامت معادل آن به بیمه گزار و یا خانواده او پرداخت می شود. خسارات مالی مانند خساراتی که به خودروی بیمه گزار وارد شده است در صورت مقصر بودن بیمه گزار توسط بیمه بدنه قابل جبران است.

بیمه بدنه

یکی از انواع بیمه ای که به یک خودروی نقلیه تعلق میگیرد، بیمه ی بدنه است.این نوع از بیمه کاملا اختیاری است.

بیمه گذار با پرداخت مبلغ مشخصی به عنوان بیمه بدنه به شرکت بیمه ،خودرو و یا وسیله نقلیه ی خود را در برابر خطرات احتمالی بیمه کند.

خطرات تحت پوشش بیمه بدنه به دو دسته خطرات اصلی و فرعی تقسیم می شوند:

خطرات اصلی مانند سرقت کلی، خساراتی که حین نجات و انتقال خودرو به آن وارد می شود، رخ دادن حادثه برای اتومبیل، خساراتی که با رخ دادن حوادث آتش سوزی، انفجار، صاعقه به وسیله نقلیه بیمه شده و یا وسایل یدکی همراه آن وارد می شود و خسارت های وارده به لاستیک و چرخ های موضوع بیمه شده، می باشد.

بیمه گذاران میتوانند با پرداخت حق بیمه ی بیشتری به شرکت بیمه، از پوشش های اضافی (خطرات فرعی) زیر بهره مند شوند:

 • جبران خسار ت وسیله نقلیه در برابر حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله و فوران آتش فشان
 • سرقت لوازم و قطعات خودرو
 • پاشش رنگ و اسید بر روی خودرو
 • شکست شیشه
 • پرداخت هزینه ایاب وذهاب
 • نوسانات بازار
 • خسارات وارد شده بر بدنه خودرو بر اثر کشیده شدن میخ و یا اشیای نوک تیز
 • خسارت های ناشی از کاهش ارزش خودرو
 • هزینه توقف خودرو در زمان بروز حادثه
 • پوشش حذف استهلاک
 • پوشش حذف فرانشیز
 • خسارت های وارد شده به خودرو خارج از مرز های کشور
 • خسارت های وارد شده بر بدنه خودرو بر اثر آزمایش سرعت و حمل مواد منفجره.

نرخ پایه بیمه بدنه خودرو، براساس ارزش خودرو ارائه می شود. به این معنی که هر چه ارزش خودروی شما بیشتر باشد، قیمت بیمه بدنه آن نیز بیشتر خواهد شد. حق بیمه بدنه برخلاف بیمه شخص ثالث مقدار و نرخ پایه مشخصی ندارد و براساس انتخاب پوشش های مختلف توسط شخص بیمه گذار و تخفیف های متفاوتی که شرکت های بیمه بر آن اعمال می کنند، متغیر می باشد.

بیمه بدنه نیز مانند سایر بیمه نامه ها دارای استثنائاتی می باشد که هر بیمه گذاری باید از شرایط عمومی بیمه بدنه خود آگاه باشد، تا بتوانید در انتخاب مناسب ترین بیمه بدنه آگاهانه خرید نمایید.

خسارات زیر شامل پوشش بیمه بدنه نمی شود:

 • خسارات ناشی از انفجار های هسته ای
 • خسارت هایی که در اثر جنگ و شورش و یا اعتصاب و حمله وارد می شود.
 • خسارات عمدی که توسط بیمه گذار، ذینفع و یا خود راننده به خودرو وارد شود.
 • خسارت هایی که در اثر مصرف برخی از مواد از جمله مواد روان گردان و مخدر و یا حتی از مشروبات الکلی اتفاق بیافتد.
 • خسارت هایی که در حوادثی از قبیل فرار از پلیس به خودرو وارد شود، البته اگر در زمان فرار بدون اجازه مالک خودرو اتفاق بیافتد، می تواند از پوشش بیمه بدنه خود استفاده کند.
 • خسارات حوادثی که در اثر رانندگی بدون گواهینامه و یا حتی اگر حوادثی در اثر رانندگی با گواهینامه نامرتبط باشد و یا حتی گواهینامه باطل شده باشد، بیمه بدنه این خسارات را پوشش نمی دهد.
 • همه خساراتی که در اثر بکسل کردن وسیله نقلیه به خودروی دیگر به خودرو وارد شود، جبران خسارات بر اساس بیمه نامه های مربوط به خودروهای بکسل و اصول و مقررات ایمنی آن ها پرداخت می شود.
 • خسارت هایی که در اثر حمل تعداد مسافر و یا بار بیش از ظرفیت به خودرو وارد شود.

طبق امارهای ارائه شده پرفروش ترین بیمه بدنه در ایران ،بیمه ایران میباشد.

نکته :حالت خاصی از تصادف وجود دارد و آن تصادف با یک جسم مثل درخت،جدول و ... میباشد. در این صورت برای دریافت خسارت نیاز به کروکی و برگه گزارش پلیس است و در این نوع حادثه فقط بیمه بدنه برای بیمه گذار جبران خسارت می کند و خسارت بیمه شخص ثالث هیچگونه خسارتی پرداخت نخواهد کرد.

مطالبه دیه از بیمه در تصادفات جرحی

از زمانی که تصادف به وقوع می پیوندد تا زمانی که میزان جراحت مشخص شده و قرار بر پرداخت دیه توسط شرکت بیمه یا صندوق تامین خسارت های بدنی میگردد، مراحلی بایستی طی شود و مدارک خاصی ارائه گردد.

بر اساس مفهوم ماده 1 وتبصره 1 ماده 1 قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث، دارنده ،مسئول جبران زیان هایی است که بر اثر وسیله نقلیه یا یدک یا تریلر یا از محمولات آنها به اشخاص ثالث ( گرفتن خسارت در تصادفات ) وارد می شود.

نکته: در ماده ۱۹ قانون فوق دارنده کسی است که از وسیله نقلیه استفاده می کند و باید بیمه نامه وسیله را به همراه داشته باشد. بر اساس مفهوم ماده، دارنده مسئول جبران زیان هایی است که بر اثر وسیله نقلیه یا یدک یا تریلر یا از محمولات آنها به اشخاص ثالث ( گرفتن خسارت در تصادفات ) وارد می شود.

در تبصره دو ماده یک قانون اصلاح قانون بیمه اجباری آمده است: مسئولیت دارنده وسیله نقلیه مانع از مسئولیت شخصی که حادثه منسوب به فعل یا ترک فعل او است، نیست.

به عبارتی در حوادثی که مطالبه زیان یا گرفتن خسارت در تصادفات ناشی از آن مشمول قانون اصلاحی است، می توان علیه مقصر حادثه طرح دعوا کرد. مقصود از مسبب حادثه شخصی است که مرتکب فعل قابل سرزنشی شده است. در واقع ممکن است بدون ارتکاب تقصیر هم تصادفی رخ دهد و زیانی به بار آید که در این صورت احتمال دارد شخص، بی گناه شناخته شود. پس مسئول جبران زیان وارده همیشه مقصر نیست.

ماده ۱۶ قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه درخصوص تصادفی که منجر به کشته شدن فردی میشود بیان داشته است که :

"در حوادث رانندگی منجر به صدمات بدنی غیر از فوت، بیمه گر وسیله نقلیه مسبب حادثه یا صندوق تامین خسارتهای بدنی ، حسب مورد موظفند پس از دریافت گزارش کارشناس راهنمایی و رانندگی یا پلیس راه و در صورت لزوم گزارش سایر مقامات انتظامی و پزشکی قانونی بلافاصله حداقل ۵۰ درصد از دیه تقریبی را به اشخاص ثالث زیان دیده پرداخت کرده و باقی مانده آن را پس از معین شدن میزان قطعی دیه بپردازند."

تبصره- در حوادث رانندگی منجر به فوت، شرکت های بیمه می توانند در صورت توافق با راننده مسبب حادثه و ورثه متوفی، بدون نیاز به رأی مراجع قضائی، دیه و دیگر خسارت های بدنی وارده را پرداخت نمایند.

به یاد داشته باشید که درحوادث رانندگی منجر به فوت شرکت های بیمه می توانند در صورت توافق با راننده مسبب حادثه و وراث متوفی بدون نیاز به رای مراجع قضایی، دیه و دیگر خسارت های بدنی وارده را پرداخت کنند.

دیه سال 99 برای بیمه شخص ثالث به دو بخش خسارت جانی ثالث و خسارت جانی راننده مقصر تقسیم می شود:

 • خسارات جانی ثالث معادل مبلغ 440٫۰۰۰٫۰۰۰ میلیون تومان است (یعنی تا سقف دیه کامل در ماه حرام)
 • خسارات جانی راننده مقصر حادثه معادل مبلغ 330٫۰۰۰٫۰۰۰ میلیون تومان است (یعنی تا سقف دیه کامل در ماه عادی)

نحوه دریافت دیه از بیمه و مراحل دادگاه را در اینجا به طور کامل بخوانید.

برای دانلود نمونه دادخواست مطالبه دیه تصادف از بیمه کلیک کنید.

مطالبه خسارت مالی از بیمه در تصادفات غیرجرحی

همیشه سوانح رانندگی منجر به فوت یا جرح بدنی نمی شود، گاهی فقط به وسیله ی نقلیه آسیب وارد می شود و خسارت تنها مالی است.

وقتی شرکت بیمه بخواهد پس از تصادف خسارت را پرداخت کند، موارد متفاوتی را در نظر می گیرد اما دو حالت کلی در این صورت قابل تصور است :

1) نیازی به کشیدن کروکی نباشد.

الف) طرفین به توافق برسند: اگر خسارت وارده به وسیله نقلیه زیر سه میلیون تومان باشد و طرفین به توافق با یکدیگر برسند؛ لازم به کشیدن کروکی و گزارش پلیس نیست. دو طرف می توانند با هماهنگی یکدیگر به مراکز پرداخت خسارت بیمه مراجعه و خسارت خود را دریافت کنند.

اگر قصد حل مشکل به این روش را دارید طبق قوانین بیمه، خودرو مقصر و زیاندیده نباید تعمیر شده باشند. ضمن آنکه برای دریافت خسارت، حضور دوطرف یعنی زیان دیده و مقصر الزامی است. همچنین اگر با شخصی تصادف کرده اید و او مقصر حادثه است، باید به شرکت پرداخت خسارت بیمه نامه فرد مقصر مراجعه کنید.

ب) طرفین به توافق نرسند: اگر خسارت وارده زیر سه میلیون تومان باشد اما طرفین حادثه به توافق با هم نرسند و مقصر تقصیر خود را نپذیرد با 110 تماس بگیرید. در این صورت افسر آگاهی در صحنه حضور پیدا کرده اما کروکی صادر نخواهد کرد و طرفین باید به مراکز پرداخت خسارت مراجعه کنند.

نکته: کروکی فقط برای خسارات بالای سه میلیون تومان کشیده میشود.

در بیشتر تصادفاتی که منجر به جرح نمی شود می توانید صحنه تصادف را به هم بزنید و خودروها را منتهی الیه سمت راست هدایت کنید و از محل حادثه قبل از بر هم زدن صحنه تصادف و خودروها عکس بگیرید یا فیلمبرداری کنید که برای پلیس راهنمایی و رانندگی نیز قابل استناد باشد.

نکته:مهلت مراجعه به شرکت بیمه مدنظر جهت دریافت خسارت (در تصادفات غیر جرحی) حداکثر 5 روز پس از تصادف است.

در انتهای مطللب همین صفحه می توانید به رایگان نمونه نامه اعلام خسارت به بیمه را دانلود کنید.

اما اگر خسارت وارد شده بیش از سقف پرداخت بیمه باشد، چه باید کرد؟

قانون تصادفات و هر آنچه در مورد پرداخت دیه و خسارت مالی در تصادفات باید بدانید


مطالبه دیه تصادف از صندوق تامین خسارات بدنی

صندوق تامین خسارت بدنی یک نهاد عمومی و غیر دولتی است که به منظور حمایت از زیان دیدگان حوادث ناشی از وسایل نقلیه، خسارات بدنی وارد به اشخاص ثالث را تا حدی جبران می کند.

برای مثال اگر خسارت وارد شده بیشتر از سقف پرداخت بیمه باشد، و یا راننده مقصر بیمه شخص ثالث نداشته باشد، هرچند که این بیمه اجباری است، در این صورت می توان از صندوق تامین خسارت بدنی کمک گرفت.

همچنین در صورتی که بیمه نامه شخص ثالث راننده مقصر منقضی شده باشد و یا راننده مقصر متواری باشد نیز می توان برای طلب خسارت به این صندوق مراجعه کرد.

شرایط کامل و مراحل پرداخت خسارت و یا دریافت دیه تصادف از صندوق تامین خسارت بدنی را از اینجا بخوانید.

برای دانلود نمونه دادخواست مطالبه دیه از صندوق تامین خسارت بدنی کلیک کنید.

شکایت بابت افت قیمت خودرو در تصادف

گاهی اوقات خسارتی که به اتومبیل وارد می شود، سبب می شود که خودرو جدا از هزینه ای که برای تعمیر لازم دارد، افت قیمت قابل توحهی داشته باشد. به طوری که در هنگام فروش صرفاً به علت یک تصادف خاص و خسارت ناشی از آن بسیار کمتر از ارزش مادی خودرو مشابه با آن، به فروش برسد.

سوال این است آیا مطالبه این افت قیمت انجام شدنی است و آیا شرکت بیمه افت قیمت ناشی از تصادف را پرداخت می کند؟ حقیقت آنکه خسارت ناشی از افت قیمت در تعهد هیچ کدام از شرکتهای بیمه نبوده و پرداخت این خسارت باید از سوی راننده مقصر حادثه انجام شود.

برای دریافت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو از راننده مقصر حادثه باید به شواری حل اختلاف یا دادگاه مراجعه کرد.

اما لازم به ذکر است افت قیمت خودرو به هر خودرویی تعلق نمی گیرد. عموما به خودروهایی که از سال ساختشان بیش از پنج شش سال گذشته باشد، افت قیمت تعلق نمی گیرد.

در خصوص نحوه محاسبه افت قیمت خودرو و چگونگی مطالبه آن شما را به مقاله مطالبه افت قیمت خودرو ارجاع می دهیم.

برای دریافت نمونه دادخواست مطالبه افت قیمت خودرو از راننده مقصر کلیک کنید.

پرداخت دیه راننده مقصر

راننده مقصر حادثه رانندگی، برای صدمات بدنی که به خودش وارد می شود دیه نمی گیرد، بلکه طبق تعهدی که شرکت بیمه کرده است، غرامت میگیرد. این غرامت در نهایت تا سقف مندرج در بیمه نامه قابل پرداخت است و اضافه بر آن را نمیتوان از شرکت بیمه درخواست نمود.

دقت فرمایید که طبق ماده سه قانون شخص ثالث راننده وسیله نقلیه باید به میزان دیه یک مرد مسلمان در ماه غیر حرام برای پوشش حوادث راننده پوشش بیمه ای خریداری نماید.

نکته ی دیگر اینکه طبق ماده 33 بیمه شخص ثالث در صورتی که شرکت بیمه پس از دریافت کامل مدارک و تکمیل پرونده خسارت و بعد از مهلت قانونی بیست روز غرامت شما را پرداخت ننماید به ازای هر روز تاخیر در پرداخت به جریمه نیم در هزار کل مبلغ قابل پرداخت محکوم میشود.

برای دانلود نمونه دادخواست مطالبه دیه راننده مقصر از بیمه کلیک کنید.

بایدها و نبایدهای بیمه و دیه در رانندگی بدون گواهینامه

رانندگی بدون گ.اهینامه غیرقانونی است چه تصادف بکنید و چه تصادف نکنید مشمول جریمه می شود. اما اگر گواهینامه نداشته باشید و تصادف کنید و مقصر هم باشید، شرکت بیمه وظیفه دارد که بر اساس قانون، خسارت زیان دیده های حادثه را پرداخت کند. اما نکته مهم اینجاست که به دلیل نداشتن گواهینامه، شرکت بیمه بعدا خسارتی را که پرداخت کرده بود از شما پس می گیرد.

البته در اکثر مواقع، بیمه مبلغ خسارت را برایتان قسط بندی می کند که معمولا مبلغ این قسط ها سنگین و زیاد است. همچنین ضمانت پرداخت قسط هم از شما گرفته می شود. در این صورت شما هستید که در نهایت خسارت زیان دیده را پرداخت می کنید.

نکته:اگر راننده ی بدون گواهینامه با کسی تصادف کند و فرد از بین برود قتل عمد محسوب نمیشود.

حال سوال این است که آیا دیه به راننده بدون گواهینامه پرداخت می شود؟

اگر راننده بدون گواهینامه (ماشین ،موتور و هر وسیله نقلیه) مقصر حادثه باشد و خودش آسیب ببیند، به دلیل نداشتن گواهینامه دیه یا غرامتی به او پرداخت نمی شود.

جریمه رانندگی بدون گواهینامه به صورت توقیف وسیله نقلیه و معرفی متخلف یا به تعبیر قانون مجرم به مراجع قضایی است.

بر اساس قانون جریمه رانندگی بدون گواهینامه، طبق ماده 723 از قانون تعزیرات اسلامی برای بار اول تخلف، پرداخت جزای نقدی و یا حبس تعزیری تا 2 ماه یا هر دو مجازات است. چنانچه فرد متخلف برای بار دوم تخلف کند، این بار به 2 تا 6 ماه حبس محکوم می شود. البته در قانون جدید مجازات اسلامی تمهیداتی در این رابطه تبیین شده است به این ترتیب که قاضی مجاز شده که در همه جرایم تعزیری (چه عمدی و چه غیر عمدی) چنانچه مجازات اعمال شده تا درجه ششم تعیین شده باشد (حبس بیش از شش ماه تا دو سال و جزای نقدی بیش از بیست میلیون ریال تا هشتاد میلیون ریال) مجازات تکمیلی (متناسب با جرم و خصوصیات مرتکب)​ نیز برای وی تعیین کند.

اما اگر فرد گواهینامه داشته باشد اما آن را تمدید نکند، در صورت رانندگی مرتکب جرم شده است و چنین شخصی دو مسئولیت دارد:

1- اقدام نکردن به موقع برای تعویض که مشمول جریمه خاص است و 2- رانندگی بدون در اختیار داشتن گواهینامه معتبر که در حکم فرد فاقد گواهینامه به حساب می آید.

اگر می خواهید جزیئات بیشتری از تصادف بدون گواهینامه و قوانین مربوط به آن بدانید، اینجا را بخوانید.

در صورت فرار راننده مقصر از صحنه تصادف چه کنیم؟

اگر راننده ای که تصادف مبتنی بر بی احتیاطی و بی مبالاتی وی بوده است از صحنه ی تصادف به خاطر ترس از گردن گرفتن اشتباه خویش و ترس از مجازات فرار کند، با مجازات قانونی مواجه می شود.

طبق قانون مجازات اسلامی، اگر تصادف غیر جرحی باشد، مانند هنگامی که دو وسیله نقلیه با هم تصادف کنند و کسی آسیب ندیده باشد و فقط خسارتی به خودروی طرفین یا یکی از آن ها وارد شده باشد، در این گونه موارد فرار از صحنه تصادف جرم محسوب نمی شود. این در حالی است که مالک خودروی آسیب دیده با در دست داشتن شماره پلاک خودرو متخلف (مقصر)، می تواند برای جبران خسارت در مراجع قضایی اقدام به شکایت حقوقی کند. به عبارت بهتر تصادفات غیر جرحی با فرض متواری شدن راننده مقصر ضمانت کیفری ندارد.

اما اگر تصادف رانندگی منجر به جرح باشد، فرار از صحنه و عدم کمک به مصدوم جرم است.

ماده 719 قانون مجازات اسلامی به بیان مجازات این افراد پرداخته است.

ماده 719 ق.م.ا: "هر گاه مصدوم احتیاج به کمک فوری داشته و راننده با وجود امکان رساندن مصدوم به مراکز درمانی و یا استمداد از مأمورین انتظامی از این کار خودداری کند و یا به منظور فرار از تعقیب محل حادثه را ترک و مصدوم را رها کند حسب مورد به بیش از دو سوم حداکثر مجازات مذکور در مواد (۷۱۴) و (۷۱۵) و (۷۱۶) محکوم خواهد شد. دادگاه نمی تواند در مورد این ماده اعمال کیفیت مخففه نماید."

تبصره ۱ راننده در صورتی می تواند برای انجام تکالیف مذکور در این ماده وسیله نقلیه را از صحنه حادثه حرکت دهد که برای کمک رسانیدن به مصدوم توسل به طریق دیگر ممکن نباشد

تبصره ۲ در تمام موارد مذکور هر گاه راننده مصدوم را به نقاطی برای معالجه و استراحت برساند و یا مأمورین مربوطه را از واقعه آگاه کند و یا به هر نحوی موجبات معالجه و استراحت و تخفیف آلام مصدوم را فراهم کند دادگاه مقررات تخفیف را دربارۀ او رعایت خواهد نمود.

برای دانستن بایدها و نبایدها مربوط به راننده فراری و روند قانونی چنین تصادفاتی اینجا را بخوانید.

برای دانلود نمونه متن شکایت از راننده فراری کلیک کنید.

تصادفات منجر به فوت و قوانین دیه و بیمه

قتل ناشی از تصادفات رانندگی، قتل غیر عمدی محسوب می شود و در نتیجه مقصر ضامن پرداخت دیه کامل است.

براساس ماده ۷۱۴ قانون مجازات اسلامی "هرگاه بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده ( اعم از وسائط نقلیه زمینی یا آبی یا هوایی ) یا راننده وسیله موتوری منتهی به قتل غیر عمدی شود مرتکب به شش ماه تا سه سال حبس و نیز به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه اولیای دم محکوم می شود."

همچنین رانندگی در حال مستی، نداشتن گواهینامه رانندگی، داشتن سرعت غیر مجاز، حرکت دادن اتومبیل با علم به وجود نقص فنی، عدم رعایت محل عبور عابر پیاده و عبور از محل های عبور ممنوع از عوامل تشدید کننده مجازات است که حداقل مجازات را به میزان ۳/۲ حداکثر مجازات مذکور در این ماده افزایش می دهد.

در مواردی که مصدوم دچار صدمات متعدد می گردد و پس از آن فوت می نماید براساس بند ب ماده ۵۳۸ قانون مجازات جدید در صورت تعدد صدمات چنانچه مرگ یا قطع عضو یا آسیب بیشتر، در اثر سرایت تمام صدمات باشد، تنها دیه نفس یا عضو یا آسیب بزرگتر ثابت می شود و اگر مرگ یا قطع عضو یا آسیب بزرگتر در اثر سرایت برخی از صدمات باشد، دیه صدمات مسری در دیه نفس یا عضو یا آسیب بزرگتر تداخل می کند و دیه صدمات غیرمسری، جداگانه محاسبه و مورد حکم واقع می شود.

شرکت های بیمه بر اساس بیمه نامه ای که هر فرد دارد مسئول پرداخت دیه می باشند ولی این خسارات باید در حکم دادگاه قید شود زیرا در غیر این صورت اداره بیمه خود را موظف به پرداخت نمی داند و از این جهت مشکلاتی برای طرفین ایجاد می گردد.

اما در خصوص هزینه های مازاد بر دیه از جمله هزینه بیمارستان و درمان اگرچه به نظر می رسد اختلاف رویه در میان دادگاه ها وجود دارد، اما معمولا هزینه های مازاد بر دیه قابل مطالبه است و زیان دیده می تواند با تقدیم دادخواست حقوقی، این هزینه ها را از مقصر مطالبه نمود.

نکته قابل توجه دیگر آن است که بر اساس قوانین ایران خسارات معنوی قابل مطالبه نیستند و در نتیجه از باب تاملات روحی که ممکن است مصدوم و یا خانواده اش متحمل شده باشند نمی توان درخواست خسارت کرد.

چنانچه راننده ی مقصر گواهینامه نداشته باشد و منجر ب فوت فردی شود اگر ماشین بیمه داشته باشد ،بیمه دیه را پرداخت مینماید چرا که هیچ خودرویی به جهت راننده و بصورت شخصی بیمه ثالث نمیشودبلکه خودروبیمه میشود و قانون شخص راننده بدون گواهینامه را علاوه بر جریمه رانندگی به مبلغی نیز بعنوان مجازات بنفع دولت جریمه خواهد نمود اما بیمه موظف به پرداخت دیه یا خسارت همچنان خواهد بود و حتی در چند وقت گذشته طرح شحصی شدن بیمه ها در مجلس نیز رد شد و همچنان خودرو بیمه میشود و بیمه ابتدا کسب رضایت میکند بعد پرداخت مینماید.

مجازات فردی که بدون گواهینامه منجر به فوت فرد دیگری شده :

این فرد به دلیل آن که بدون گواهینامه رانندگی کرده مرتکب جرم شده است و از سوی دیگر به دلیل آنکه در راستای تصادف او فرد فوت شده علاوه بر پرداخت دیه فرد خاطی به حداکثر دو سال حبس هم محکوم خواهد شد.حتی اگر فردی گواهینامه داشته باشد و با فردی تصادف کند که منجر به مرگ او شود علاوه برپرداخت دیه بین ۶ ماه تا ۲ سال باید حبس بکشد.که البته میتواند پرداخت دیه را از طریق بیمه ی خودرو ی خود انجام دهد.

برای دانستن جزئیات بیشتر در این خصوص شما را به مقاله تصادف منجر به فوت ارجاع می دهیم.

تصادف 50-50 چیست و قوانین مربوط به آن

مقصود از تصادف 50-50 این است که هر دو راننده مقصر سانحه ی رخ داده توسط کارشناس راهنمایی و رانندگی تشخیص داده شوند.

در اینصورت هریک از رانندگان موظف هستند 50% خسارت وارده به خودروی طرف مقابل را جبران نماید.جبران این پنجاه درصد خسارت از طریق بیمه شخص ثالث طرف مقابل صورت میگیرد. بنابر این هر یک از رانندگان می توانند با مراجعه به هریک از شعب نمایندگی بیمه ثالث طرف مقابل نسبت به تشکیل پرونده و دریافت خسارت اقدام نماید.لازم به ذکر است در خصوص دیه و خسارت جای نیز روال به همین شکل می باشد.

در این حالت جهت جبران مابقی خسارتهای وارد شده اگر خودرو های زیان دیده تحت پوشش بیمه بدنه باشند جبران خسارت از طریق بیمه بدنه شخص زیان دیده انجام میگیرد.

اگر در تصادف خودروی ما دارای بیمه شخص ثالث یا بدنه نباشد چه کنیم ؟

در اینصورت راننده زیان دیده از طریق شورای حل اختلاف (در خسارات زیر 20 میلیون ) برای دریافت خسارت اقدام مینماید و فرد مقصر نیز تمام هزینه های خسارت طرف زیاندیده را خود شخصا باید پرداخت نماید.

نکته : در حادثه ای که یکی از راننده ها 70 درصد و دیگری 30 درصد مقصر باشد و حادثه منجر به فوت یکی از سرنشینان اتومبیل شده باشد، با توجه به ماده 528 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 بنظر می رسد هر دو راننده مسئول نصف دیه می باشند.

قوانین مربوط به تصادف با عابر پیاده

در تصادف با عابر پیاده دو حالت متصور است:

1.حالتی که عابر پیاده مقصر تصادف است

در صورت بروز حادثه ای که عابر پیاده در آن دخیل است و در صورت عبور او از معابر غیر مجاز، کارشناسان تصادفات راهور ناجا صحنه تصادف را بررسی نموده و سهم تقصیر هر یک از طرفین، یعنی هم عابر پیاده و هم راننده را مشخص می نمایند.

مواردی که توسط کارشناسان مورد بررسی قرار می گیرد شامل موارد زیر است:

 • مسکونی یا غیرمسکونی بودن معبر
 • بزرگراه یا معبر اصلی بودن
 • فرعی یا کوچه بودن
 • امکان عبور برای عابر
 • وجود چراغ و علائم راهنمایی و رانندگی
 • سایر موارد موجود در محل

در برخی از تصادفات، عابر پیاده مقصر 100 درصد حادثه شناخته شده و راننده هیچ جرمی مرتکب نشده است؛ مانند زمانی که عابر پیاده از چراغ قرمز عبور می کند.

قانون مجازات اسلامی در مواد 331 و 333 به بیان این موضوع به صورت زیر پرداخته است:

طبق ماده ۳۳۳ قانون مجازات های اسلامی اگر عابر پیاده از معابری که برای وی ممنوع است عبور نماید و سانحه ای رخ دهد که منجر به فوت یا مصدوم شدن وی شود، و اگر در این شرایط راننده با سرعت مطمئنه و مجاز در حرکت بوده و همچنین وسیله ی نقلیه نقص فنی نداشته باشد و در عین حال قادر به کنترل وسیله نقلیه نباشد و با عابر برخورد نموده باشد، راننده ضامن دیه و خسارت وارد شده نیست.

مطابق ماده ۳۳۱ هر کس در محل هایی که توقف در آنجا جایز نیست متوقف شده یا شیی و یا وسیله ای را در این قبیل محل ها مستقر سازد و کسی اشتباهاً و بدون قصد، با شخص و یا شیی یا وسیله مزبور برخورد کند و بمیرد، شخص متوقف یا کسی که شیی یا وسیله مزبور را در محل مستقر ساخته عهده دار پرداخت دیه خواهد بود، و نیز اگر توقف شخص مزبور با استقرار شیی و وسیله مورد نظر موجب لغزش راهگذر و آسیب کسی شود، مسئول پرداخت دیه صدمه یا آسیب وارده است مگر آنکه عابر با وسعت راه و محل، عمدا قصد برخورد داشته باشد که در این صورت نه فقط خسارتی به او تعلق نمی گیرد بلکه عهده دار خسارت وارده نیز می باشد.

 1. مواردی که عابر پیاده مقصر نباشد :

رانندگان موظف هستند در صورتی عابر پیاده از محل های تعیین شده و مجاز عبور نماید، در فواصل مناسب که به وسیله خط کشی یا میخ کوبی یا سایر علایم جهت عبور پیادگان مشخص می شود ایست کامل کنند در غیر این صورت تخلف محسوب شده و برای آنها قبض جریمه صادر می شود.

در اینصورت هرگاه وسیله ی نقلیه بیمه نباشد، دیه عابر پیاده از صندوق تأمین خسارت های بدنی شخص ثالث پرداخت می شود.

در صورت تصادف با عابر پیاده و صدمه به شخص ثالث و یا فوت وی دیه و هزینه های درمان توسط بیمه پرداخته می شود و در صورتی که وسیله نقلیه فاقد بیمه باشد دیه و هزینه های درمانی از محل صندوق تأمین خسارت های بدنی پرداخت می گردد.

سخن آخر

باتوجه به افزایش تصادفات رانندگی در این مقاله تصیم گرفتیم شما را با چگونگی خسارت در تصادفات آشنا کنیم. همانطور که می دانید در ابتدا باید آشنایی متوسطی درباره ی قوانین تصادف جرمی و قوانین تصادف داشته باشید به همین دلیل در ابتدا مقاله شما را با قوانین تصادفات اشنا کردیم. ممنون از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید.

سایت حقوقی احقاق با توجه به نیاز جامعه در حوزه حقوقی تصمیم گرفت مقاله های حقوقی بسیاری را در این زمینه منتشر کند و اگر شما به دنبال مشاور حقوقی هستید می توانید به مشاور حقوقی مراجعه کنید.


نمونه نامه اعلام خسارت تصادف به بیمه - نمونه شماره 2 را میتوانید از اینجا دریافت کنیدنظرات کاربران


علی صابری -  13 دی 1402
مجازات تصادف ساختگی برای راننده چیه؟در صورتی که کسی از اون بخواد که این کارو بکنه تا بتونه دیه بگیره؟

تیم محتوای احقاق -  27 اسفند 1402

با سلام ...فریب دستگاه قضا و گاها نگاه کلاهبرداری برآن می شود چون فریب متقلبانه را داشته است البته اگر به نتیجه رسیده باشد.


سید مرتضی موسوی -  20 بهمن 1402
با درود و احترام بنده کارشناس تصادفات بازنشسته راهورم ضمن تشکر از مطالبتون. بنده در طول سی سال خدمت همواره مخالف تعیین درصد تصادفات بنا به دلایل قانونی (فضایی)حقوقی،کیفری،آیین نامه ای،همچنین سایر قوانین فیزیکی و....بوده و هستم،لطفا مواد قانونی،تبصره یا سایر مستندات استنادی رو در این زمینه بفرمایید.کار کارشناس از نامش پیداست،کسی که کار را می سناسد در رشته مورد نظر تخصص دارد با مشاهدات و تحقیقات و اشاره دقیق به مفاد قانونی نظرش را قاطعانه ابراز میدارد. در حال حاضر فقط تبصره ۳ ماده ۱۴ قانون جدید اخذ جرایم رانندگی به کارشناسان این اجازه راداده است تا در صورت قصور متصدیان راه (راه و شهر سازی،شهرداری ها) رو در صورت قصور مقصر اعلام نمایند،بحثی از تعیین درصد نشده است،با توجه به اینکه همکاران عزیزم بحث بیت المال و حق الناس رو باید رعایت نمایند، بر اساس اقوی بودن دلیل مقصر سوانح روبا دلیل و منطق و قوانین فنی،علمی و آیین نامه ای اثباتا معبین نمایند،ریشه و مستندات قانونی تعیین در صد (۵۰_۵۰ یا ۷۰_۳۰) چیه ؟ از کجاست؟ میزان و ملاک تصادفات درصدی با چه معیار،ترازو و ابزاری اینقدر دقیق سنجیده می شود؟ این از محالات است.در هر سانحه ای یک علت ریشه و سبب است که تقصیر شناخته خواهد شد. ۰۹۱۱۶۹۰۵۰۹۰ لطفا پاسخ رو واتساپ ارسال بفرمایید.

فرهاد -  13 اردیبهشت 1403
با سلام. بنده با اتومبیل خود در حال حرکت بودم که به علت نقص جاده واژگون شدم. قاضی رای بر تقصیر مساوی بین راننده و شرایط راه داد (همون 50 50). حالا اداره راه به ماده 16 در قانون بیمه اجباری استاند کرده و درخواست تجدید نظر داده. من برای دفاع از خودم چکار باید بکنم. ایا اصلا من باید در این زمینه از خودم دفاع کنم یا اینکه بزارم بره تجدید نظر؟

تیم محتوای احقاق -  26 اسفند 1402

سلام ...بله اگر کارشناس 50،50در نظر گرفته باشد باید به نظر کارشناس اعتراض کرد چون جاده مقصر بوده است و اگر نه هر دو دفاع براساس نظر کارشناس نگارش پیدا می کنه و وقتی کارشناس نظر داده باشد چون فنی است نظر دیگر جایگاه نداره


مسلم بهبوی -  19 اردیبهشت 1403
سلام من در حال حرکت بودم ماشینی دوبل پارک کرده بود که سرنشینش میخواست سوار ماشین شود من او رادیدم وباسرعت پایین از کنارش در حال عبور بودم اوهم متوجه عبور من شده بود که در هنگام حرکت از کنارش در ماشین خود را باز کرد که کیف او به آینه بغل شاگرد گیرد کرد وبه زمین افتاد ولگن وتاندم زانوی او پیچ خورد وآسیب دید میخواستم بدانم مقصر درصدرصد من هستم آیا بیمه تمام دیه اون شخص را میدهد ممنون

مهدی -  25 اردیبهشت 1403
سلام خسته نباشید وقتی بیمه خسارت جانی را قبول میکند ولی خسارت مالی را بر عهده نگیرد، شخصی که تصادف کرده ملزم به پرداخت خسارت به شخص ثالث است؟ یا میتواند پرداخت نکند؟ اگر پرداخت نکند اتفاقی می افتد؟

عماد محمدرضا -  15 بهمن 1402
از چه تاریخی به راننده مقصر دیه تعلق میگیرد?

تیم محتوای احقاق -  12 اردیبهشت 1403

 

 • سلام...طبق مواد 9 و 10 و 11 آیین نامه اجرایی ماده 3 قانون بیمه اجباری ،در صورت وقوع حادثه، بیمه گذار موظف است ظرف شصت روز مراتب را به بیمه گر اعلام نماید. در صورت اطلاع بیمه گر از وقوع حادثه به هر طریقی از جمله اعلام بیمه شده و یا وراث یا نماینده قانونی وراث، این تکلیف از بیمه گذار ساقط میشود.

  برای پرداخت خسارت بدنی ارایه اصل یا تصویر برابر با اصل مدارک زیر لازم است:
  الف ـ بیمه نامه یا هرگونه مدرک دال بر دارا بودن پوشش بیمه موضوع این آیین­ نامه.
  ب ـ گزارش کارشناس راهنمایی و رانندگی یا گزارش مقامات انتظامی یا نظریه کارشناس یا هیات کارشناسی منتخب مراجع قضایی حسب مورد.
  پ ـ گواهینامه رانندگی راننده مسبب حادثه یا هرگونه مدرک دال بر داشتن گواهینامه رانندگی متناسب با وسیله نقلیه مربوط.
  ت ـ مدرک شناسایی راننده مسبب حادثه.
  ث ـ خلاصه پرونده بالینی راننده مسبب حادثه در صورتی که در مراکز درمانی بستری شده یا تحت معالجه قرار گرفته باشد.
  ج ـ گواهی پزشکی قانونی درخصوص نوع و درصد صدمه بدنی وارد شده به راننده مسبب حادثه.
  چ ـ گواهی فوت یا جواز دفن صادره یا تایید شده توسط پزشکی قانونی و شناسنامه باطل شده متوفی در صورت فوت راننده مسبب حادثه.
  ح ـ گواهی انحصار وراثت در صورت فوت راننده مسبب حادثه.
   
  بیمه گر مکلف است حداکثر ظرف بیست روز از تاریخ تکمیل مدارک، مبلغ خسارت را حسب مقررات این آیین نامه پرداخت نماید.
  چنانچه علی­رغم کامل بودن مدارک، بیمه گر خسارت را پرداخت نکند مکلف است علاوه بر اصل خسارت، به ازای هر روز تاخیر معادل نیم در هزار مبلغ خسارت را به ذی­نفع پرداخت نماید.

   

 


صابر -  10 دی 1401
خیلی خیلی خوب، کامل، دست شما درد نکنه، خیلی تشکر

علی -  24 دی 1402
سلام اگر راننده مقصر که به یک فرد موتوری زده بیمه شخص ثالث نداشته باشد بازداشت موقت میشود ؟

تیم محتوای احقاق -  24 فروردین 1402

سلام وقتتون بخیر.... خیر 


ناشناس -  28 اسفند 1402
قانون تصادف با ماشین پارک شده چیست؟

تیم محتوای احقاق -  28 اسفند 1402

سلام ...در صورتی که نحوه ی توقف خودروی شما و مکان توقف از نظر قانونی مشکلی نداشته باشد ، راننده ماشینی که با شما تصادف نموده است مقصر 100% خواهد بود.سر بلند باشید


خان دایی جون  -  19 تیر 1402
با سلام و خسته نباشید ببخشید بنده یک تصادف داشتم و همه کارهاش انجام شده بعد مقصر امد به من گفت که کارای بیمه انجام دادم یه کاغذ که شماره پرونده نوشته شده بود تحویلم داد گفت 20 روز دیگه برو بیمه خیابان سعدی ،میخواستم بدونم هنوزم کار پرداخت دیه ادامه داره چون دادگاه بیشتر از 2 ماه رای داده و راسته بیمه باید 15 روز بعد از قطعی شدن رای خسارت رو بده و نده دیرکرد باید بده به خسارت دیده ،ممنون میشم جواب بدید

تیم محتوای احقاق -  14 فروردین 1403

سلام وقتتون بخیر...مطابق ماده 11 ایین نامه اجرایی ماده 3 قانون بیمه اجباری،بیمه گر مکلف است حداکثر ظرف بیست روز از تاریخ تکمیل مدارک، مبلغ خسارت را حسب مقررات این آییننامه پرداخت نماید.

همچنین تبصره 1 همین ماده بیان میدارد که :چنانچه علیرغم کامل بودن مدارک، بیمه گر خسارت را پرداخت نکند مکلف است علاوه بر اصل خسارت، به ازای ھر روز تأخیر معادل نیم در ھزار مبلغ خسارت را به ذینفع پرداخت نماید.

مقصود از مدارک نامبرده شده در این تبصره ،مدارک نامبرده شده در ماده 10 همین ایین نامه میباشد.


خان دایی جون -  14 فروردین 1403
خیلی ممنون از جواب دهی بعد ببخشید عذر میخوام من زنگ زدم بیمه گفت هفته بعد بیا حواله آماده میشه ،منظورش چیه ؟

محمد  -  07 فروردین 1403
سلام من تو اتوبان امام علی تصادف کردم ماشینم تو لاین وسط یه دفه خاموش شد و یه ماشین تیبا از پشت ب من زد افسر اومد مقصر 50.50زد من بیمه نداشتم گواهینامه نداشتم درسته مقصر 50.. 50

عزیزی -  31 شهریور 1402
سلام خسته نباشید اگر اداره راه مقصر شود میتواند خسارت ندهد و ایا انها بیمه دارند و همچنین بعد از حکم قطعی داده تا چند روز بعد ملزم به پرداخت خسارت هستند ممنون

تیم محتوای احقاق -  28 آذر 1401

سلام ممنون ...روزتون بخیر ....درصورتي كه طبق نظريه كارشناس راهنمايي رانندگي  و يا كارشناس رسمي دادگستري مشخص شود كه اداره راه تقصیری داشته است ،اداره راه طبق راي دادگاه يا شورا ملزم به جبران خسارات میشود البته اداره راه دارای بیمه ی مسئولیت میباشد.


مرتضی -  14 خرداد 1402
سلام و خسته نباشید من 25/1/98 تو جاده دیر تصادف کردم به تازگی رای نهایی داده شده و فرصت 10 روزه برای اعتراض گذاشتن رای نهایی به این شکل است که 50درصد راننده ایی که من سرنشینش بودم مقصر شده و 50 درصد اداره راهداری استان بوشهر میدونم که 50درصد اولو بیمه میده ولی نمیدونم اداره راه مقصر بشه ایا اونا بیمه دارن یا خیر یا اصلا میشه از اداره راه خسارت گرفت ؟و اینکه چقدر وقت زمان میبره برای پرداخت دیه ممنون

تیم محتوای احقاق -  24 بهمن 1402

سلام ماده 16 قانون بیمه ی اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه و تبصره ی این ماده در این باره بیان میکند که:

چنانچه به حکم مرجع قضائی اثبات شود، عواملی نظیر نقص راه، نبودن یا نقص علائم رانندگی و نقص تجهیزات مربوط یا عیب ذاتی وسیله نقلیه، یا ایجاد مانع توسط دستگاههای اجرائی یا هر شخص حقیقی یا حقوقی دیگر در وقوع حادثه مؤثر بوده است، بیمه گر و صندوق پس از پرداخت خسارت زیان دیده می تواند برای بازیافت به نسبت درجه تقصیر که درصد آن در حکم دادگاه مشخص می شود به مسببان ذی ربط مراجعه کند.

دستگاههای ذی ربط مجازند مسؤولیت کارکنان خویش را در قبال مسؤولیت های موضوع این ماده از محل اعتبارات جاری و تملک دارایی های سرمایه ای تحت اختیار، بیمه کنند.

تبصره ـ در صورتی که حسب نظریه افسران موضوع ماده (۱۷) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، نقص راه، وسیله نقلیه یا عامل انسانی مؤثر در بروز تصادف اعلام شود در صورت اعتراض ذی نفع، موضوع حسب مورد به کارشناس یا هیأت کارشناسان رسمی مستقل در امور مرتبط با موضوع از قبیل راه و مهندسی ترافیک، مکانیک و تصادفات با نظر دادگاه ارجاع می شود.


مرتضی  -  28 آذر 1401
بسیار ممنون

محمدجلیلوند -  28 آذر 1401
با سلام خدمت شما. ممنون از اطلاعت کاملتون.بنده ماشینم رو کنار خیابان پارک کردم و ناگهان یک خودرو از پشت به ماشینم زد.مدارک را کامل دراختیارداشت وسوییچ خودرو را.ولی چون گواهینامه دراختیار نداشت ماشین به پارکینگ منتقل شد.فردا ی روزحادثه که صاحب خودرو مطلع شدقبول نکردند خسارت رو پرداخت کنندو۳روز بعد اعلام سرقت کردن علیه راننده.والان قبول نمیکنندخسارت پرداخت کنن کارمون به دادگاه کشیده شده.قاضی پرونده یه قاضی جوونه .ایشون به من گفتن خسارت راننده باید پرداخت کنه سوال بنده اینه درسته این حرف؟

تیم محتوای احقاق -  28 آذر 1401

سلام ممنون از اظهار لطفتون ... بله خسارت برعهده ی راننده ی مقصر هستش 


مهدی -  02 اردیبهشت 1403
بنده در حال حرکت بودم ماشینی جلوم واژگون شده بود به جلو ماشین بنده خورد و تا سقف 90میلیون خسارت کارشناس داده کارشناسی کرد.بیمه ماشین مقصر ثالث20ملیون پوشش میده.و مکان تصادف شیراز. بنده ساکن شیراز هستم و جرم شیراز و مقصر در تهران هست من مابقی خسارت باید به چه روشی بگیرم .که مقصر در دادگاه شیراز تشریف بیاره و سر پیچی نکنه.ممنونم ازراهنمایی شما

محمدجلیلوند -  28 آذر 1401
سلام پیامم دستتون رسید؟

تیم محتوای احقاق -  28 آذر 1401

سلام ... کدوم پیام دوست عزیز؟ اگه منظورتون سوالتونه راجع به تصادفتون که پاسخش رو خدمتتون عرض کردم 


باسلام در 25فروردین در محدوده ماهدشت به سمت اشتهارد خودرو که متعلق به دوستم بود واژگون شدم و دچار اسیب شدید شدم از گرفتن گواهینامه ام سه ماه و پانزده روز گذشته بود ایا به من دیه تعلق میگیرد؟ممنون -  28 آذر 1401
امیرایمانی

تیم محتوای احقاق -  28 آذر 1401

سلام دوست عزیز... بله دیه بهتون تعلق میگیره


Ahmadi -  25 فروردین 1402
باسلام و شب بخیر. قانون تصادف با ماشین پارک شده چیه؟

تیم محتوای احقاق -  28 آذر 1401

سلام ...قانون بیمه ی اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه 


ایمان -  03 بهمن 1401
با سلام - من خودروام برای سال ۱۳۸۷ است بیمه بدنه دارد و ارزش خودرو در روز بیمه ۱۵۰ میلیون بود که بنده گزینه ۲۵درصدنواسان قیمت را نیز به بیمه نامه اضافه کرده ام ، تصادف کردم و خسارت وارده نزدیک به ۹۰ میلیون میشود - با توجه به اینکه خودرو مزدا ۳ تیپ ۳ هست ، در صورت توافق با بیمهگذار (پارسیان) بر روی «خسارت کلی» ، بیمه چقدر به بنده پرداختی دارد ؟ باتشکر

تیم محتوای احقاق -  11 اسفند 1401

سلام ...این مورد رو کارشناس بیمه معین میکنه و باید از ایشون بپرسین


اکبر -  03 دی 1402
سلام من درحال حرکت بودم که یکی از پشت زد بهم ومقصر شد افسر اومدتست الکل گرفت ومثبت شد حالا رفتیم بیمه اسلامشهر تشکیل پرونده دادیم کارشناسی شده فاکتور رسمی خاسته بردم میگه باید قاضی بایدحکم تبرعه بده یا برگه قبولی تقصیر از قاضی بیارید تکلیف من زیان‌دیده چیه چیکارکنم؟

علیرضا عبدالهی -  05 دی 1401
سلام من با یک ماشین چهارچرخ ساحلی یک دختر بچه ای رازیر گرفتم باتوجه بیمه شخص ثالث اجباریست فرد اجاره دهنده باید خسارت رابده یا من که ماشین را اجاره کرده ام

تیم محتوای احقاق -  28 آذر 1401

سلام چون ماشین ساحلی بیمه نداره بایستی خودتون پرداخت کنید اما اگه خودتون نداشته باشین صندوق تامین خسارت بدنی میتونه جبران کنه اما احتمالا شما تا پرداخت از طرف صندوق بازداشت بشین...


محسن پيرحياتي  -  13 اسفند 1401
بإسلام جايي به عنوان مشاوره تعيين خسارت يا كارشناس مجرب تعيين خسارت و افت خودروهاي خارجي هست جهت مشاوره ممنون

تیم محتوای احقاق -  31 مرداد 1402

سلام میتونید با مراجعه به سایت فرمون یا دریافت اپلیکیشن فرمون میزان خسارت رو محاسبه فرمایید.


حسن  -  13 آبان 1402
باسلام من پشت چراغ قرمز ایستاده بودم که یه ۲۰۶از پشت با خودروی من برخورد کرد که فاقد گواهینامه و هرگونه مدارک بو دوست از حضور افسر ماشین به پارکینگ منتقل شد و کروکی کشیده شدمن هم به شورای حل اختلاف شکایت کردم برای خسارت و افت قیمت که مدل ۹۷بود کارشناسی شد ۱۰میلیون خسارت و۱۵میلیون افت پس از دوماه دادگاه رفتیم ولی وکیل طرف مقابل دعوی رو اشتباه عنوان کرد و گفت که باید خسارت رو از بیمه بگیریدوشکایتتان به بیمه باشد وبیمه رفتم گفتن از دادگاه باید نامه بیاورید مثل فرم بازجویی دو طرفه با مدارک ماشین مقصر و ...آیا در نهایت میتوانم هزینه دادرسی و خسارت و افت بیمه را بگیرم

رامین -  06 بهمن 1401
سلام.وقت بخیر. در تصادفی من مقصر شناخته شدم با اعتراض به کروکی پلیس راه باوجودی که طرف مقابل قبول داشت اونم مقصر هست اما من صددرصد مقصر شناخته شدم.آیا من میتونم برای این موضوع کاری کنم؟ سوال دوم باتوجه به اینکه خسارت تصادف بیشتر از تعهد بیمه هست و من توان پرداخت هزینه را ندارم اگر کار به شودای حل و اختلاف بکشد آیا امکانش هست بصورت قسطی هزینه ها را پرداخت کرد؟ ممنون میشم راهنمایی کنین

تیم محتوای احقاق -  28 آذر 1401

سلام ...شما میتونید نسبت به موضوع ،اعتراض کنید ....اگر اعسارشما از پرداخت ثابت شود بله میتوان بصورت اقساطی پرداخت نمود.


پژمان -  28 آذر 1401
سلام من با موتور با یه ماشین تصادف کردم که مقصر ماشین بود ولی من گواهینامه و بیمه ندارم موتورم آسیب دیده خودمم یه مهره کمرم ترک خورده خسارت و دیه به من تعلق میگیره

تیم محتوای احقاق -  28 آذر 1401

سلام بله دیه بهتون تعلق میگیره شما ثالث محسوب میشید و داشتن یا نداشتن گواهینامه هیچ تاثیری در پرداخت دیه ندارد .


علی بخش قره قانی -  02 دی 1401
من موتور داشتم با خودرو تصادف کرده راننده فراری هست خونریزی مغزی شدم. ایا دیه از صندوق تعلق میگیرد.مقصر ماشین بوده کروکی شکایت درصد پزشک قانونی گرفتم فقط منتظر حکم قاضی هستم .لطفا جواب بدهید.09133224967

تیم محتوای احقاق -  28 آذر 1401

سلام با توجه به توضیح شما خودروی متواری شده مقصر میباشد. طبق قانون بیمه شخص ثالث در حوادث رانندگی که مقصر حادثه شناسایی نشده و متواری شده است صندوق تامین خسارتهای جانی مکلف به پرداخت خسارت جانی وارده به زیاندیدگان میباشد. لذا شما میتوانید با توجه به  گزارش مقامات انتظامی و سایر مدارک موجود درخصوص جراحات وارده علیه صندوق تامین خسارتهای جانی شکایت کرده و پس از صدور رای دیات خود را دریافت کنید


علی -  28 آذر 1401
با سلام بنده ماشینی رو از یکی از آشنایان خریداری کردم ولی انتقال سند رو به بعد موکول کردیم . در این فاصله من با ماشین تصادفی داشتم و حواله ای که شرکت بیمه برای خسارت ماشین من در تصادف تحویل داده در وجه صاحب ماشین هست . با توجه به به بعد مسافت ، فروشنده ماشین به من چطور میتونه حواله ای که دست من هست رو وصول کنه ؟ حتما باید حواله رو برای ایشون پست کنم یا با عکس و یا اسکن حواله هم میتونه اون رو وصول کنه ؟

تیم محتوای احقاق -  28 آذر 1401

سلام ...این مورد رو از شرکت بیمه ی مربوطه بایستی بپرسین 


علیرضا عبدالهی  -  28 آذر 1401
سلام خسته نباشی من با از مجموعه گردشگری دربندرس عباس ماشین چهارچرخی رابه مدت ده دقیقه اجاره کرده ام ودراین مدت زمان دختر بچه رازیر گرفتم باتوجه مجموعه شرکتی بوده بیمه هم میبایست داشته باشد دادگاه 50 درصد من را به علت قرار دادن وسیله به فرزندم و50-درصد صاحب کار به علت نداشتن حصار مجموعه باتوجه که موتور هم پلاک ،شماره موتور، شماره شاسی ،درضمن 50 درصد صاحب کار را بیمه داده ایا میتوانم 50 درصد خسارتی که باید بدم از صاحب کار با توجه به نداشتن بیمه شخص ثالث بگیرم یا باید خودم بدم

تیم محتوای احقاق -  28 آذر 1401

سلام ...خیر اون پنجاه درصد رو خودتون باید پرداخت کنید چون شما هم به میزان پنجاه درصد مقصر بودین


مهدی -  28 آذر 1401
سلام با ماشین ماکسیما تصادف کردم و مقصر شدم حالا راننده ماکسیما می خواهد لوازم اصل ژاپن خریداری کند که مبلغ ۹ تومان فقط قیمت لوازم می شود در صورتی که جنس تایوان ۶ تومان می شود آیا باید لوازم اصل ژاپن برایش خریداری شود؟

تیم محتوای احقاق -  28 آذر 1401

سلام کارشناس رسمی ارزیابی خسارت میزان خسارت رو براتون معین میکنه و طبق اون باید بپردازید 


علیرضا -  28 آذر 1401
سلام خسته نباشید من با یک موتور چهارچرخ ساحلی یکی را زیر گرفتم ومقصر شده ام باتوجه که مجموعه بیمه نامه مسئولیت مدنی دارد و(موضوع قرارداد بیمه مسئولیت راکبین موتوروماشین ساحلی درقبال اشخاص ثالث )ایا بیمه خسارت دیه نقص عضو فردی که من باهاش تصادف کرده ام رامیدهد باتشکر از راهنمای کردنتون

تیم محتوای احقاق -  28 آذر 1401

سلام در این زمینه بایستی به بیمه ی مربوطه مراجعه کنید کارشناسان بیمه تو این زمینه راهنماییتون میکنن که ایا مشمول این موارد هم میشه یا خیر 


ایمان -  28 آذر 1401
سلام ی تصادف کردم مقصر من شناخته شدم میخواستم ببینم مییتونم برم ماشینمو درست کنم بعد ببرش بیمه یا نمیشه از ی افسر راهنمارانندگی پرسیدم گفت میتونم عکس از ماشینم بگیرم و ببرمش درستش کنم

تیم محتوای احقاق -  28 آذر 1401

سلام...به نظر من این کار نکنید بهتره اول برید بیمه. اون ارجاع میده کارشناس بعد تعیین خسارت ولی به  به گمانم تا حدودی بیمه اینجوری قبول میکنه ولی این کار خیلی ریسک داره چون عکس دلیل نمیشه و حتما باید کروکی نظریه افسر و سایر قراین باشه برای بیمه


فریدحسنی -  28 آذر 1401
تشکیل پرونده برای دریافت خسارت بدنی در شهر وقوع تصادف انجام شده. و پرونده دادگاه به شهر محل سکونت ارجاع شده. ایا امکان داره ادامه روند و پیگیری پرونده بیمه و پرداخت دیه در شهر محل سکونت انجام بشه؟ یا حتما باید تو شهر محل حادثه پیگیری بشه؟

تیم محتوای احقاق -  15 خرداد 1402

سلام...محل وقوع حادثه صالح به رسیدگی است و همانجا حکم واجرا می شود


تائبی -  29 اسفند 1401
سلام بنده مقصر شناخته شدم میتونم ماشینم رو تعمیر بکنم و بعد ببرمش بیمه به ی افسر راهنما رانندگی گفت عکس بگیر از ماشینت بعد برو درست کن موردی نداره

تیم محتوای احقاق -  28 آذر 1401

سلام ...به نظر من این کار نکنید بهتره اول برید بیمه. اون ارجاع میده کارشناس بعد تعیین خسارت ولی به گمانم  تا حدودی بیمه اینجوری ممکنه قبول کنه ولی این کار خیلی ریسک داره چون عکس دلیل نمیشه و حتما باید کروکی نظریه افسر و سایر قراین باشه برای بیمه ...البته به بیمه گرهم ،بستگی داره در عمل بعضی ها قبول میکنن،ولی راه قانونی اینه اول کارشناس بیمه ببینه بعد تعمیر بشه


محمد -  13 اردیبهشت 1403
سلام.من با عابر پیاده تصادف کردم .بعداز دو جلسه دادگاه قاضی گفت به من دیگه کاری ندارند و بیمه خسارت رو پرداخت میکنه.حالا دوباره برام ابلاغیه اومده که برم دادگاه.آیا طرف میتونه به‌‌ غیر از خسارت گرفتن از بیمه از من هم طلب خسارت کنه

Farhad -  01 دی 1401
سلام خسته نباشید من سر نشین ماشینی بودم که بیمه نامه ان ب اتمام رسیده و من در واژگانی ماشین صدمه بسیاری دیدم ایا صندوق خسارات مالی برعهده میگیرد تصادف رو

تیم محتوای احقاق -  28 آذر 1401

سلام ممنون ... ماده 2 دستور العمل نحوه رسیدگی،پرداخت و بازیافت خسارت صندوق تامین خسارتهای بدنی (موضوع بند ژ ماده 6 ایین نامه چگونگی اداره صندوق تامین خسارتهای بدنی ) در این خصوص بیان میکنه که :بر اساس ماده ۱۰ قانون، به منظور حمایت از زیان دیدگان حوادث رانندگی، خسارت های بدنی وارد به اشخاص ثالث که به علت فقدان یا انقضا بیمه نامه، بطلان قرارداد بیمه، تعلیق تامین بیمه گر، فرار کردن و یا شناخته نشدن مسئول حادثه یا ورشکستگی بیمه گر قابل پرداخت نباشد و یا به طور کلی خسارت های بدنی خارج از شرایط بیمه نامه (به استثنا موارد مصرح در ماده ۷ قانون) توسط صندوق پرداخت خواهد شد.

 


محمد -  04 آبان 1402
با سلام اگر راننده براي مثال كنترل ماشين رو از دست بده و موجب فوت خودش و همراهانش بشه بيمه شخص ثالث در اين صورت چجوري عمل ميكنه و ديه همراهان فوت شده چجوري بايد پرداخت بشه و مراحل قانوني و مدارك مورد نياز چي هستش

تیم محتوای احقاق -  10 بهمن 1401

سلام...نیاز به طرح دعوی کیفری و ارجاع به پزشکی قانونی است به نظر میرسه که با دادخواست حقوقی امکان مطالبه دیه راننده متوفی از طریق شرکت بیمه گر و سایر فوت شدگان از طریق شرکت بیمه و صندوق خسارتهای بدنی شخص ثالث وجود داره.

 


mahsa_1018 -  28 آذر 1401
سلام میشه فوری پاسخ من بدید من ماشین توپارکینگ بود همسایه زده فراری بود وپرداخت نکرد خسارت بعد من ماشین توقیف کردم ماشین به اسم مامانش بود الان رفته حکم گرفته باید هزینه توقیف بدم حالا چی کارکنم؟

تیم محتوای احقاق -  28 آذر 1401

سلام مگه نمیگین زده به ماشینتون دوست عزیز؟ ایشون باید هزینه ی خسارت وارده رو بده 


هدایت حاج صادقی -  28 آذر 1401
باسلام وضمن تشکر س ۱-لطفا تفاوت تقاطع دارای تابلوی (ایست)باتقاطع باعبوری باچراغ قرمزچشمک زن را بفرمایید س ۲-لطفا بفرمایید حداکثرسرعت درتقاطعهای عبوری شهری ترافیکی مثل تهران چقدراست

تیم محتوای احقاق -  28 آذر 1401

سلام روزتون بخیر ... این موارد در حیطه ی کاری پلیس راهنمایی رانندگی و قوانین راهنمایی رانندگیست دوست عزیز و بایستی از کارشناس در این زمینه سوال بفرمایید


هادی جعفری -  10 بهمن 1401
تصادف کردم مقصر شناخته شدم بیمه خسارت پرداخت کرده حالا طرف میگوید باید اضافی خرج ماشین رو پرداخت کنی باید چکار کنم راهنمایی میکنید من را

تیم محتوای احقاق -  09 اسفند 1402

سلام روزتون بخیر بیمه همه ی خسارت رو متقبل شده یا خیر؟


هدایت -  28 آذر 1401
باسلام جهت شکایت افت قیمت خودرو راننده خودرو که درجریان تصادف بوده شکایت باید بکندویا مالک خودروآیامالک خودرو که درجریان تصادف نبوده می تواندشکایت کند؟ممنون ازپاسخ جنابعالی

تیم محتوای احقاق -  28 آذر 1401

سلام ...مالک میتواند خسارت بگیرد .....راننده هم اگر ذینفع باشد میتواند


مرتضی -  28 آذر 1401
با سلام بنده در سال 98با یک مزدا 3تصادف کردم و مقصر شناخته شدم کارشناس دادگستري چون ماشین غیر متعارف بود 20 م خسارت و 16م افت تعیین کرد بنده 16م دادم و طرف دعوا رضایت داد حالا شركت بیمه بدنه زبان داده به من زنگ زده مگه باشد 27م به شركت بیمه بدم وگرنه شکایت میکنه ایا این کاربیمه قانونیه؟ با تشکر از راهنمایی تون

تیم محتوای احقاق -  28 آذر 1401

سلام ... بله این کار انجامش توسط بیمه قانونیه 


حسین -  28 آذر 1401
سلام من با یک موتورسیکلت تصادف کردم و مقصر بودم و تمامی مدارک بیمه و گواهینامه بنده کامل بود و وحالا دادگاه حدود یازده میلیون دیه تعیین کرده خواستم بدونم من باید پرداخت کنم با بیمه پرداخت میکنه؟

تیم محتوای احقاق -  28 بهمن 1402

سلام ... پرداخت توسط بیمه انجام میگیره


داود -  28 بهمن 1402
سلام در تصادف منجر به جرح آیا فرد آسیب دیده می‌تواند مطالبه حقوق چند ماه در خانه ماندن خود را از فرد مقصر بنماید

علی  -  23 دی 1401
سلام.من با متور به ماشین زدم .کارشناس تشخیص داد که ماشین مقصر صدرصد. من گواهینامه متور ندارم .ولی مدارک متور کامل بوده .اسم یه گواهینامه دار گفتم . صاحب ماشین فهمیده رفته شکایت کرده که چرا کارت شناسی دیگه رو دادم ‌. من باید چیکار کنم ؟

محمدصالحی -  28 آذر 1401
سلام من تصادف جرحی کردم باموتورمقصرهستم وطرف فرارکرده ایادیه ازصندوق دولت بهم تعلق میگیره پدرومادرم هم تحت حمایت کمیته امدادهستن که من کمک خرج بودم ازناحیه سمت راست بدن شکستگی دارم ممنون ازلطفتون خواهشن راهنماییم کنید

یاشار بیدار -  26 بهمن 1402
باسلام من یک کامیونت دارم که دست راننده است حالا راننده با یک خودرو تیبا مدل ۹۹ تصادف کرده خسارت رو بیمه بهش پرداخت کرده ولی راننده تیبا درخواست خسارت افت قیمت ماشینش کرده که صد البته بجاست و حق داره ولی سوال من این است که من به عنوان مالک باید این خسارت پرداخت کنم یا راننده ‌من موظف به پرداخت است و از انجا که راننده صلح نکرده در شهرستان و برگشته شهر خودمون قطعا راننده تیبا به او دسترسی نداشته و از پلاک ماشین من شکایت خواهد کرد تا از این طریق به راننده من و یا به حقش برسه حالا من چکاری باید اتجام دهم ممنون میشوم راهنمایی کنید اگر کسی میدونه

مجید رحمتی -  30 آذر 1401
سلام من متولد ۸۲هستم تو خیابون فرعی باموتور داشتم میرفتم ک پیک پسربچه از خانه خودش انداخت توکوچه زدم بهش پاش شکسته من موتور از من نیست مدارکم ندارم هیچی هزارتومنم ندارم طرف رفته شکایت کرده پاش از دو جاشکسته دیه ش حدود چقد میشه من ندارم پولو دیه رو باید برم زندان بعدم اگ از صندوق بدن باز ازمن پس میگیرن چون بیکارم هیچی ندارم بدبخت شدم چیکار میشه کرد توروخدا جواب بدین

دانیال -  22 اسفند 1401
با سلام و وقت بخیر خدمت شما.بنده طی یک تصادف شدید که منجر به جرح طرف مقابل شد مقصر شناخته شدم و برای پرداخت خسارت از بیمه شخص ثالث استفاده کردم طرف مقابل میزان خسارتی که کارشناس تعیین کرده بود را قبول نداشت و اعتراض نمود و پذیرفته نشد حال با من تماس گرفته و میگوید باید مابقی خسارت را خودم پرداخت کنم وگرنه شکایت میکند.حالا در صورت شکایت تکلیف چیست؟

علی  -  11 اردیبهشت 1402
سلام دانیال نه به شما ربطی نداره اون شکایت کرده بیمه گفته انقد قبول نکرده عتراض کرده باز عتراض وارد نشوده یعنی تمام همون چیزی که بریده همون اون شاید خیلی چیزا بخواد ب شما ربطی نداره بگو برو شکایت کن هیچی خودش خسته میکنه ببخودی نگران نباش

علی -  31 فروردین 1402
با سلام بنده درحال حرکت بودم که یک ماشین از فرعی پیچید جلوم داخل ماشین چندتا بچه بود من بخاطر جون اون بچها ماشین رو کنار جاده کشیدم و ماشین من واژگون شد افسر پنجاه پنجاه نوشت الان ماشین بنده آسیب دیده اما ماشین اون فرد هیچ خسارتی ندیده آیا با این شرایط بیمه خسارت من رو خواهد داد؟

فرید -  07 دی 1401
ببخشید من با خودرویی که قبلا تو لاین تند رو تصادف کرده بود تصادف کردم میخواستم ببینم نظرتون چیه

حسین  -  01 اسفند 1401
سلام من به دلیل خراب شدن ماشین مجبور به توقف خودرو شدم در زیرگذر بودم وامکان جا به جایی ماشین هم نبود ماشین را تا حد امکان به کناره ها نزدیک کردم جفت راهنما را روشن کردم و کاپوت جلو ماشین راهم باز کردم که دیگران متوجه خرابی ماشین بشوند به اندازه کافی جا برای عبود یک ماشین بود حدود ۱۰ دقیقه ماشین ها از کنار من عبور میکردنن تا حدود ۵۰۰ متر ماشین ها دید دادشتن ولی متاسفانه یکی از ماشین ها با سرعت بالا با ماشین من برخورد داشت و واژگون شد...به نظر شما کی مقصر است ؟؟؟پلیس راهور کورکی ۵۰ ۵۰ داده است

محسنان -  28 آذر 1401
با سلام.فرزند ۴ ساله بنده هنگام عبور از خیابان با خودرویی تصادف میکنه و افسر ۵۰ درصد والدین کودک رو مقصر حساب میکنه.آیا این صحیحه و آیا دیه نصف تعلق میگیره؟ متشکرم

مسعود -  22 اسفند 1401
سلام وقت بخیر بنده در یه روز برفی که محدودیت دید بوده از پل رو گذر قصد عبور داشتم با توجه به قوص پل زمانی به اونور پل میرسم در لحظه ۲ماشین و یک موتور تصادف کردن و راه بند اومده و من از پشت به یک ماشین دیگه ای میزنم و اون ماشین با اونای دیگه برخورد میکنه موتور و یک ماشین فرار میکنن و افسر بندرو مقصر میدونن!تکلیف چطوره! من شماره پلاک اون ماشین و موتوری که پل بند اورده بودن یاداشت کردم جهت خسارت این واقع میشه از اونا شکایت کرد که پل بند اومده بوده و تصادف شده! با تشکر

کامیار -  20 اسفند 1402
من تصادف کروم پلیس ۵۰ دصداداره راه شهر سازی مقصر کرده چجور میتونم ازشون بگیرم

فرهاد -  22 اسفند 1401
سلام من با عابر تصادف کردم گواهینامه هم ندارم و متصفانه بیمه ام تموم شده خبر نداشتم مقصر هم شناخته شدم ...ایا بازم دیه باید پرداخت کنم جریان صندوق خسارت های بدنی چیه میشه توضیح بیشتری بدین مچکرم...

صیاد -  22 اسفند 1401
لطفا نظر خود را وارد کنیدبه آتش

شرفی  -  22 اسفند 1401
سلام تیر ماه سفری از یزد به تهران داشتیم که متاسفانه در اتوبان کاشان قم تصادف داشتیم بااینکه مدارک کامل کردیم هنوز خبری از بیمه نشده لطفا راهنمایی کنید که باید چکار کنیم ممنون

اسماعیل  -  22 اسفند 1401
سلام خسته نباشید من دوتا سوال داشتم من مدت ۴ماهه تصادف کردم ک صاحبکار بیمه رورد نکرده الان میخام هم حقوق این ۴ماه روازبیمه بگیرم هم بیمه رد بشه چقدبیمه ازمن کم میکنه وسوال دوم توتصادف ی ماشین ب من زد و فرار کرد ن دوربینی هست ن شاهد تواتوبان بوده حالامن درخواست دیه ازدولت کردم چیزی ب من میرسه یان رباط پام پاره شده و عمل ای سی ال انجام دادم ممنون

اسکندرقاسمی -  05 دی 1401
باسلام بنده تعمیرکارادوات کشاورزی هستم ولی بیمه نیستم یه هفته قبل درحالیکه پیاد درپیاده رو بودم یه خودرو منوزیرگرفت وپام شکست باتوجه به اینکه باید مدتی کارنکنم آیامیتونم بغیرازدیه مبلغی ازبابت اینکه نمیتونم کارکنم دریافت کنم اگه جواب مثبت باشد ازکجاوچگونه لازم به ذکرکه خودرومقصرصدرصدتشخیص داده شده

شفیعی -  31 شهریور 1402
سلام. من تصادفی داشتم که میزان خسارت به ماشینم بیشتر از سقف بیمه طرف مقابل بود و به من ده میلیون پرداخت شد و حدود بیست میلیون راننده مقصر خود باید پرداخت کند. میخواستم بدون این مبلغ چطور پرداخت میشه ایا اقساط پرداخت میشه؟

محمدقدسی -  17 شهریور 1402
با سلام تشکر از زحمات شما بابت تهیه ودرج این مقاله برای این جانب این سوال وجود دارد که آیا درجبران خسارت میزان سهم مقصر در جبران خسارت به نسبت میزان درصد تقصیر مقصر محاسبه می شود ویا میزان خسارت با توجه به میزان عوامل موثر بر مقدار خسارت وسهم هریک از طرفین در این عوامل میباشد به گمان من به طریقه اول میزان خسارت از طرفین گرفته می شود (برای من اتفاق افتاده است) حال آنکه به نظر من می باید به طریقه دوم عمل شود اگر اطلاعات ومستندات و مشاوره ای در این زمینه چاب فرمایید ممنون وسپاس گزار زحمات شما سروران هستم.

فخرآبادی -  28 آذر 1401
سلام.بنده چند روز پیش تصادف کردم و ۱۱۰ تماس نگرفتیم و مقصر بودم و توافقی رفتیم بیمه . و بیمه قبول کرد که بریم ماشین طرف رو درست کنیم و هزینه هایش رو بده. آیا وسایلی که خسارت دیده و تعویض شده دو به من مقصر میدن یا که شرکت بیمه تحویل میگیره.؟ بیمه ام آسیا است

رضا زادمیر -  18 دی 1402
سلام ایا درصورت تصادف مالی دوخودرو، اگر راننده متخلف مالک خودرو نباشد، یا به عبارتی بیمه نامه به نام دیگری باشد، میتوان برای جبران خسارت شخص زیاندیده از بیمه نامه خودرو استفاده نمود؟

ادموند شیواتیر -  17 بهمن 1402
سلام من با عابر تصادف کردم و مقصر بودم حالا عابر عنوان کرده گوشیش در تصادف صدمه دیده آیا بیمه خسارت گوشی را پرداخت میکنه در بیمه نامه تعهد مالی تا سقف 34 میلیون تومان هست البته عابر صدمه بدنی هم دیده

هم وطن -  28 آذر 1401
با سلام و عرض ادب، بنده با اتومبیلی که به نام پدرم است جهت عدم برخورد با موجود زنده به جسم ثابت(دیوار) برخورد کردم که سریعا با اورژانس تماس حاصل شد و بنده را به بیمارستان انتقال دادند و همچنین کروکی پلیس راهور بابت خسارت مالی نیز ثبت گردید چون خارج از شهر بود، حال این سوال مطرح است که باتوجه به اینکه بعد تماس با نیروی انتظامی، بزرگواران حضور نیافتند که صورتجلسه مربوط به جحر را ثبت کنند و بنده هم دچار جراحات شدم میتونم برای دریافت دیه از بیمه شخص ثالث استفاده کنم، به شکل باید اقدام کنم و گام اول چیست؟

کشاورز -  18 خرداد 1402
اگربعدازتصادف مدارک مقصرنزدحادثه دیده باشدشخصا میتواندبه بیمه مراجعه کند

سلام  -  18 خرداد 1402
سلام، خسته نباشید اگر راننده ای مسبب حادثه ای شود ولی در زمان حادثه در صحنه حادثه برود و بعد از مدتی شکایتی از پلاک خودرو او شود و معلوم شود مسبب حادثه شده است اون وقت بیمه ثالث خسارت حادثه دیده رو پرداخت می‌کند؟ اگر این زمان صدور رای تا زمانی که حادثه اتفاق افتاده هست زیاد باشد مثلا 6 ماه و بیمه قبلی فرد دیگر در زمان حال منقضی شده و بیمه جدیدی الان دارد اونوقت چطور میشه؟ ممنون میشم اگر کامل جواب بدهید، تشکر

ابوالفضل -  18 خرداد 1402
اگر در تصادفات مالی هر دو فرد به نتیجه رسیدن که کی مقصره و فردای ان روز فرد مقصر خسارت را گردن نگرفت چه میشود ؟

امیر رضا نورالهی -  22 اسفند 1401
من با متو خوردم زمین دوستم شکسته نه گواهینامه دارم نه بیمه چیزی بهم تعلق میگیر

M -  22 اسفند 1401
سلام وقتتون بخیر یه سوالی داشتم‌‌ دایی من تصادف کردن و مقصر بودن اما دخترشون ک سرنشین ماشین بوده و ۵ ساله هستن ضربه دیدن و لبشون ۳ تا بخیه خورده میخاستم‌بدونم‌بیمه شخص ثالث‌ماشین‌به دخترشون تعلق ‌میگیره یاخیر؟؟؟؟

کریم جباری -  22 اسفند 1401
سلام من ساکن تهران هستم ۸ فروردین ۱۴۰۰ درشمال بابل با یک عابر تصادف کردم پس از تصادف ماشین من پارکینگ بردن عابر را بیمارستان من وطرف جزی مجروح شده بود من مراحل قانونی را انجام دادم ماشین را ترخيص کردم امروز برای دعوت نامه اومد برم دادگاه شمال مدرک هم تکمیل هستش توی اختار نوشته ی وکیل دادگستری طبق ماده ۱۹۰ بیارید لطفا جواب من بدین

میلاد -  22 اسفند 1401
سلام ، مادر بزرگ بنده بر اثر تصادف ، بخاطر شدت جراحات پس از یک روز در بیمارستان فوت نمود و راننده مقصر نیز از صحنه فرار نمود ه و دیگر پیدا نشد ؛ آیا دیه ایشان بطور کامل از صندوق تامین خسارات پرداخت می گردد؟ یا بخشی از آن پرداخت می گردد ؟

عزت الله -  22 اسفند 1401
سلام نصف دیه کامل انسان چقد میشه اندازش به کسی معلوم هست

ناز بانو -  22 اسفند 1401
سلام اگه کسی با عابر پیاده تصادف کنه و تصادف منجر به مرگ بشه ایا گواهینامه باطل میشه؟؟ ( عابر پیاده دونفر بودند و هر دو نفر فوت کردند؟؟)

آرش -  22 اسفند 1401
ماشین من با پراید تصادف میکند و چون مدارک همراهم نبود صحنه را ترک میکنم ماشین من صدمه ندید ولی ماشین اون اقا نهایت یک تا یکونیم خرجش بود حالا او با مامور درب منزل امده و مبلغی را که گفته دو برابر خرج واقعیش عنوان کرده و بنظر میرسه جاهای دیگر ماشین ک ضربه نخورده را هم مطالبه کند... من چکاری میتوانم انجام‌دهم‌ که پول زور یا ب قول خودمون پیش خودش فکر زررنگی نکنه

محسن -  22 اسفند 1401
سلام وقت بخیر من در یک شرکت خصوصی کار میکنم و بعد ۱۰سال یه تصادف کوچیک داشتم که بعلت رد شدن از جلو بلوک که وارد پارکینگ میشدم یدختر بچه از جلو ماشین بصورت اتفاقی دوید و من باسرعت ۱۰ ال ۲۰ سرعت داشتم بخاطر اینکه با بچه تصادف نکنم فرمون پیچاندم و به میله ورودی پارکینگ خوردم هزینه ماشین خودم باید بپردازم یا شرکت یا ۵۰ ۵۰

حسین میر -  22 اسفند 1401
با سلام بنده باماشین خود در خیابان رفتم بعد یه ماشین خلاف امومد و شاخ به شاخ به هم خوردیم پلیس اومد و پرایدی که به من خورد مقصر اعلام کرد ولی ماشین من هفتاد میلیون تومان خسارت خورد ه ولی بیمه مالی مقصر ۲۲ میلیون بود الا ن میشود حل اختلاف شکایت کنم خسارتم رو بدهد خواهش میکنم هرچه زود تر من را راهنمایی کنید باتشکر

حسین -  22 اسفند 1401
با سلام من با اتوبوس تصادف کردم مقصر اعلام شدم پام صدمه دیده ایا میتونم دیه از شخص ثالث بگیرم یا نه

سیدحمیدموسوی -  07 اسفند 1401
سلام چن وقت پیش بایه پرایدتصادف کردم وبیمه من ۱۱تومن میتونه بده وخسارت وارده ۲۸تومن شده ایامیتونم دوتاکوپن بدم بشه ۲۲تومن وایاپراید۹۵شامل افت قیمت میشه

سیامک صادقی -  12 تیر 1402
با سلام بنده در تاریخ99/۱۱/۲۱دراتوبان زنجان قزوین تصادف کردم مقصر کامیون ایسوزو به دلیل خواب بودن از پشت ضربه شدید وارد کرد ماشین پراید 89 به کل نابود شد ولی از طرف بیمه بازدیدی صورت نگرفته از ماشین من که مدت 7ماه در پارکینگه به خسارت جرحی دادگاه رسیدگی کرد ولی برای ماشین اقدامی نشده چیکار کنم من. ممنون

احمدی فر -  22 اسفند 1401
با عرض سلام وخسته نباشید در یک تصادف که یک طرف فوت نموده و طرف دیگر صدمه دیده و بنا به نظر کارشناس ۵۰درصد اداره راه و ۵۰ درصد راننده فوت شده مقصر شناخته شده با خسارت خودروها؛ در این راستا نسبت به پرداخت دیه راننده فوت شده و راننده صدمه دیده وخسارت خودرو ها راهنمایی بفرمایید ممنون

حسین  -  22 اسفند 1401
چهاردولی

آرش اشیانه -  22 اسفند 1401
سلام من با موتور بودم و با ماشین تصادف کردم و زدن ۵۰ ۵۰ مقصریم میخواستم بدونم این فقط برای خسارت وسیله نقلیه است یا برای پای من که شکسته و جراحی شده؟

یوسف امیری -  22 اسفند 1401
سلام من شب در جاده ترانزیت اصلی در حرکت بودم ک از پشت به ی کامیون میکسر کارگاهی که از عقب هیچ گونه چراغ یا علاعم رانندگی باشه نبود و وارد جاده اصلی شده بود زدم حالا پلیس 50-50کرده من اعتراض دارم بنظر شما من تقصر دارم

محمد -  22 اسفند 1401
با سلام. بنده با مزدا ۳ که ۱۳ سال کارکرد با ۲۳۰ هزار کارکرد ولی بیرنگ بوده تصادف کردم.ایا افت قیمت رو میتونن مطالبه کنن به خاطر سن ماشین.ممنونم

فرزاد -  22 اسفند 1401
با سلام و احترام؛ مادر من در حال عبور از خیابان بوده که خودرو با سرعت بالا با ایشان تصادف میکند و در حال حاضر در بیمارستان تحت مداوا است و هنوز آسیب ها در حال بررسی است؛ چه اقدامی و به چه نحو بایستی برای اخذ خسارت و دیه و یا بر علیه راننده انجام دهم؟

فرزاد -  22 اسفند 1401
ضمناً پلیس و اورژانس در محل حاضر شده و مصدوم با آمبولانس به بیمارستان منتقل شده است.

رضا -  22 اسفند 1401
سلام،بنده مزدا۳ نیو دارم یه پراید زد تو در ماشین سمت راننده، هزینه تعمیر درب ۸ میلیون میشه ولی بیمه اعلام کرد به اندازه هزینه درب دنا که سه میلیون هست خسارت پرداخت می کنه، آیا مجاز به چنین کاری هستند؟ این رو هم بگم که بیمه پراید کامل هست

حسام پیری -  22 اسفند 1401
باسلام خدمت شما من درجاده ای باراننده ای تصادف کردم که ازپشت به من زد ومن ویکی از سرنشینان من صدمه دیدیم وهمچنین در ماشین طرف مقابل هم همین طور .ایا هزینه سرنشینان نیز توسط بیمه تقبل میشود یعنی بیمه من هم هزینه ماشین وسرنشینان مقابل وبیمه طرف مقابل هم جبران هزینه ماشین من وسرنشینان من ومن را میپردازد؟

حسام پیری -  22 اسفند 1401
در تصادف ۵۰.۵۰ هزینه سرنششینان اسیب دیده به عهده کیست.

یاسر -  22 اسفند 1401
من تصادف کردم با موتور سوار و قطع نخاع شده و من همه چیزم تکمیلیه تکلیف من چی میشه ممنون میشم اگه بگیر

صالح -  22 اسفند 1401
با سلام اگر در تصادفی که جرحی ندارند خسارت مالی باشد و طرف زیان دیده به دادگاه مراجعه کند و شکایت کند وادعا کند که تصادف عمدی و دادگاه رای تخریب عمدی صادر کند در ضمن کروکی هم تنظیم شده باشد از طرف کارشناس دادگستری آیا بیمه به طرف زیان دیده با حکم به تخریب عمدی و با توجه بهداشت کروکی خسارت پرداخت می‌کند یا نه

حبیب اله بابایی -  18 خرداد 1402
با سلام .من تصادف کردم و صدمعه شدید دیدم و خودم به بلور داخل شهر زدم ولگنم ودنداهایم شکسته الان هم روی تخت هستم مامورین که به بالای سرم رسیدین به من هیچ گزارشی نمیدن و گفتن که من در حال فرار تصادف کردم حالا به من راننده دیه تعلق میگیره لطفا راهنمایی فرماید

محمد مهدی -  18 خرداد 1402
سلام وقت بخیر در حالت عبور اگر لاستیک ماشین بترکه و بخوره تو ماشین عقبی چه کسی مقصر است

مصطفی -  18 خرداد 1402
سلام. من با پراید مدل 95 تصادف کرده ام مقصر هستم بیمه هم 25 میلیون به شاکی من خسارت پرداخت کرده حال راننده شاکی از من افت قیمت میخواهد آیا افت قیمت شاملش میشه یا. نه

علی جلادتی -  18 خرداد 1402
سلام.ااز طرف دادگاه نامه داریم برای پرداخت دیه ب وراث.صندوق پرداخت خسارت بدنی میگه تمام وارث ها باید شماره کارت بانک ملی داشته باشند .فقط بنده ب لحاظ داشتن چک برگشتی که توی اختلاف حساب هست قادر ب افتتاح حساب نشدم.اما حساب کارتهای بانک دیگه را دارم .اما مسئول اونجا میگه قانونه نمیتونیم دیه را بدیم .خواستم بدونم همچین قانونی هست .

سامان -  18 خرداد 1402
سلام. پدر بنده که عابر بوده در کمربندی اطراف شهر با خودرو پیکان وانتی تصادف میکنه و منجر به خسارت جانی میشه . پلیس با توجه به موقعیت جاده رای به بی احتیاطی و سرعت بالای راننده داده . الان از نظر شکایت و دریافت دیه چه باید کنم . ضمن اینکه پدرم همچنان در بیمارستان و نیمه هوشیار هست.؟؟؟

سارا -  18 خرداد 1402
سلام ببخشید برادرمن دیشب تصادف شدیدی کرده یک ماشین ازعقب بهش زده وماشین چپ کرده وصدنه خیلی خیلی شدیدی دیده ماشینش ساندرو هست چطورمیتونم خسارت افت قیمت روبگیریم چون میدونم که بیمه یک مبلغ جزئی روپرداخت میکنه

امیر اسیایی -  18 خرداد 1402
سلام خسته نباشید در بیمه بدنه برای دریافت خسارت خودرو ایا رضایت شاکی سرنشین لازم میباشد

شاپور -  18 خرداد 1402
من بیمه تمام بود ترسدم صحنه بهم خود اخرمنو مقصر کردن من ماشین من رانندبودم امانت بود پسرمریض بود حالا بیمه ماشین تمام گواهینامه نداشتم. باید 18میلیون بدهم

محسن سیری -  18 خرداد 1402
سلام من با ماشین خودم خوابم برده و به جدول جدا کننده راه زدم خسارت مالیم که زیاده ولی خسارت جانیم هم پای راسته هم لگن هم مچ شکستگی و در رفتگی داشته و صرب دیدگی زانو و بخیه دولب ایا من میتونم از جایی خسارت بگیرم و چطور تزوخدا زود راهنماییم کنید

مهدی ممبنی -  18 خرداد 1402
سلام بنده مسیر مستقیم خود را میرفتم که ناگهان ماشین مقابل از فرعی پیچید جلوم ومن ترمز زدم وبا اون برخورد کردم خط ترمزم 35متر بود افسر راهنمایی 50/50 زد برام تو مسیر خودمم باهاش برخورد کردم آیا کارشناسی درسته یا اعتراض بزنم

آرش -  18 خرداد 1402
سلام برادر من با دو نفر سرنشین با یه ماشین دیگه تصادف کردن و اون یکی طرف مقصر هس الان برادر من بیمارستانه و فعلا درمان و عمل جراحیش طول میکشه میخاستم بدونیم ایا گزارش 110 بیمارستان و راهنمایی سر صحنه تصادف کفایت میکنه یا ما باید تک تک شکایت کنیم

الهام -  18 خرداد 1402
سلام،من یه برخورد کوچیک با یه پیرمرد در خیابان داشتم،و پیرمرد آسیب جدی ندید پس از یک روز شکایت کرده و میگوید دستم درد میکند،من باید چیکار کنم؟

مصطفی برزنونی  -  18 خرداد 1402
سلام من تو خط ویژه داشتم باموتور میرفتم یک موتور دیگم از روبه رو توخط خودش داشته میومد بعد سر طقاطع یه ماشین باسرعت وارد خط ویژ سر طقاطع میشه میزنه به موتوری بعد اون موتورم پرت میشه میاد به من میخوره من دومتر به تقاطع داشتم حالا افسر زده ۵۰ ۵۰ من باید چیکار کنم

حمید -  18 خرداد 1402
سلام. راننده ای که بدون گواهینامه تصادف کرده وفوت میکند و مقصر صد در صد هم بوده آیا دیه به خانواده اش تعلق میگیرد؟

ایوب  -  18 خرداد 1402
باسلام امروز یه راننده خانم از فرعی آمد به سپر و شاسی عقب ماشین من زد و افسر آمد گفت تا ۱۷ میلیون کروکی لازم نیست خانم مقصر شد حالا با توجه به خسارتی که بهم زده میگه درست میکنم آیا قبول کنم یا برم بیمه درخواست خسارت کنم ؟ با تشکر از راهنماییتون

سجاد یاراحمدی -  18 خرداد 1402
سلام بندا با موتورسیکلت خود در جاده با سواری پژو تصادف نموده و دچار شکستگی پا شدم کارشناس بنده رو مقصر تصادف اعلام کرد،بنده گواهینامه و بیمه و کارت موتور دارم حال برای دریافت دیه باید شکایت بنویسم باید چکار کنم؟ با تشکر

سجاد -  18 خرداد 1402
سلام رانتده مقصری ک خودش مصدم شده و بیمه دارد،برای دریافت دیه باید شکواییه تنظیم کند یا خیر؟ چ اقدامی باید انجام دهد؟ تشکر از پاسخ شما🙏🏼🙏🏼🙏🏼

مریم افرینش -  18 خرداد 1402
سلام ،۲ سال پیش ماشینی به ماشین مازده وفرار کرد بعداز کلی دردسر واثبات تصادف ومقصر از طریق بیمه دیه خودمون رو گرفتیم ولی دادگاه خسارت ماشین یک سال طول کشید ومقصر اصلا در دادگاه حاظر نشده ولی حکم گرفتیموتامین دلیل مبلغ ۳۶ تومن خسارت زده ویک سال هم شده نتونستم از ش خسارت بگیریم میخوام بدونم میشه خسارت ماشین روبا توجه به افزایش شدید قیمت ماشین به روز کردش ؟؟؟

مسعود -  18 خرداد 1402
سلام وقت بخیر اگر با میوه فروش کنار جاده تصادف کنی بدلیل انحراف به شانه خاکی مقصر کیه بعد خسارتی که به بار میوه فروش خورده رو کی باید پرداخت کنه

علی پرویزی -  18 خرداد 1402
باسلام خدمت شما.من میخواستم بدونم دیه این مشکلی ک برام پیش اومده طبق قانون چقدره?من دراثراثابت گلوله بااسله کلاشینکف روسی ک بهم تیراندازی شداسلحه روی رگباربودکه تیراندازی کردن3گلوله ازریه م رفته داخل ریه م از3جاسوراخ شده بعدکبدموزده ولی آسیب جدی ب کبدم نخورده بعدبه روده بزرگم خورده رودموبریده بعدش گلوله ها2تاشون ازنافم دراومدولی یکی ازگلوله هاداخل رودم گیرکرده بودوقتی رسیدم بیمارستان داخل اتاق عمل رودمو6سانت بریدن ولی نمیشدپیوندبزنن که4ماه کلوستومی بودم.همش توآی سی یو بودم 7ماه تمام من نمیتونستم حتی راه برم بعد4ماه دوباره عمل کردم روموپیوندزدن ب دستوپزشکم حتی نباید1کیلوگرم هم بلندکنم دیگه چون امکان پارگی رودم وجوداره.ازبالای سینم بخیه شده تازیرنافم.هنوزهم ریهام بازسازی نشدن.ممنون میشم اگه جوابموبدین خواهشا

علیرضا -  18 خرداد 1402
اگر در تصادف یک خودرو به چند خودرو خسارت کلی وارد بکنه میزان پرداختی بیمه له خودروهای آسیب دیده چگونه خواهد بود

پوریا خیری -  18 خرداد 1402
با سلام در راه در راه لاین سبقت بر اثر ازدحام جمعیت به وسط خیابان در جلوی مترو در لاین سبقت همه ماشین ها ترمز کردن من به ماشین جلوی خودم که ۲۰۷ بود با پراید با پراید خودم سپر به سپر ضربه جزئی زدم جهت بازدید از سانحه پیاده شدیم در همین حین وانت بار با سرعت بیش از ۸۰ کیلومتر بر ساعت به صندوق عقب من ضربه زد و پرایدم را به ۲۰۷ تصادف کرد یعنی تصادف ثانویه شما در حالت ایستاده بودیم بعد از انتقال ماشین ها به کنار خیابان با تماس به پلیس ۱۱۰ افسر راهنمایی رانندگی را مقصر دانست بعد از توضیحات به ایشان ضربه سپر من سپر پراید به خودرو جلویی خود پژو ۲۰۷ و در تصادف دوم که وانت بار مرا هل داد پراید مرا قول داد به داخل ۲۰۷ از جلو و عقب منتظر شدم ولی کارشناس راهور گفت که این دو تا تصادف جدا می باشد و شما مقصرید در صورتی که ماشین ما در حالت ایستاده بود حالا ۲۰۷ از بیمه من استفاده کرد و جدیداً رفته ده میلیون تومان افت خسارت افت قیمت شکایت کرده و من نیز از جلو و عقب پراید منتظر شدم راننده وانت فقط هزینه صندوق عقب پراید مرا میدهد چگونه میتوانم از دفاع کنم ممنون راهنمایی کنید

حسن -  18 خرداد 1402
چون هر وکیلی یه چیزی میگه گیج شدم نمیدونم آخر میتونم هست ت رو بگیرم یا نه ماشین هم به همان شکل مانده یعنی تعمیر نشده میگن اگه تعمیر کنی کارت خراب میشه خسارت نمیدن

حسن خضیراوی -  18 خرداد 1402
باسلام پسر برادرم ومادرش که یک پراید۱۳۱داشتند با وانت پراید تصادف کردن داخل وانت پنج نفر بودن که طرفین فوت کردند کسی زنده نموند کروکی وانت رامقصر دونست سوال اینجاست که ایا بیمه به همشون خسارت میدهد ؟

حمید فرمانی -  18 خرداد 1402
من تصافی داشتم با یه ماشین خارجی به جک مقصر هستم و حالا طرف شکایت کرده و افت قیمت مطالبه کرده مدل ماشین 93 هستش.کارشناس حل اختلاف میگه تا ده سال یکم هم با طرف خوبه اما همه جا میگن تا 5 سال چطور میتونم ثابت کنم افت قیمت تا پنج سال هستش

محمد عباسی -  18 خرداد 1402
سلام خسته نباشید من ۴۰روز پیش با موتور سیکلت خود تصادف کردم و مقصر حادثه شدم و آسیب جدی دیدم بیمه شخص ثالث دارم و گواهینامه ماشین هم دارم ولی گواهینامه موتور سیکلت ندارم آیا میتونم دیه خسارت جرحی که بهم وارد شده از بیمه بگیرم؟

علیرضا -  18 خرداد 1402
سلام ما با ماشین از مسیر لصلی میرفتیم که از فرعی یک ماشین نیروی انتظامی زد به ما و تصادف شدیدی شد و مادرم دستش شکست و صورتش زخمی شد، راهنمایی و رانندگی 50،50 زد مقصرو، ماشین نیروی انتظامی رو برای سرعت بالا و مارو برای عدم اگاهی محیطی، درصورتی که یهو جلوی ما ظاهر شد، خالا میخاستم بدونم کروکی 50،50 درسته یا ما اعتراض بزنیم

براتعلی غفاری  -  18 خرداد 1402
خسارات بدنی خودم راچگونه از بیمه بگیرم

فرشید میرزایی -  18 خرداد 1402
من تو خیابان با یه موتوری تصادف کردم و پای چپم از ناحیه مچ پا از چهار جا شکست.و راننده موتور فرار کرد ،زنگ به ۱۱۰ همه عوامل زدیم که مارو بردن بیمارستان الان من باید چکار کنم میشه کمکم کنید

محیا خیام -  18 خرداد 1402
در تصادفی که هر دو ماشین خسارت دیده و من مقصر صددرصد باشم طرف مقابل علاوه بر هزینه خسارتی که بیمه میده میتونه شکایت کنه و پول بیشتر بابت خسارت ماشینش طلب کنه؟

علی -  18 خرداد 1402
سلام من باماشینی تصادف کردیم درهر دو ماشین مجروح داریم حالا من بیمه دارم وماشین دیگه بیمه ندارد ومقصر من هستم حالا دیه چی طوری میشود

حمید -  18 خرداد 1402
سلام من چند روز پیش در حال رانندگی در مسیر خودم بودم که یک ماشین از مسیر مخالف من با نرده های وسط خیابان برخورد کرد و نرده ها به ماشین من برخورد کرد و ماشین من آسیب دید و بعد ماشین متواری شد . حالا من چطوری میتونم از اون ماشین خسارت بگیرم . ماشین فراری رو هم توقیف کردن . و خسارت ماشین من تقریبا ۴۰ ملیون برآورد شده. کروکی هم گرفتم از راهنمایی رانندگی

سعید -  18 خرداد 1402
سلام وقت بخیر در تصادفی که پیش اومد طرف مقابل کاملا مقصر بوده و بیمه که ضامن اون هست خسرات ماشین رو جبران کرده بجز چراغ جلو ماشین که معمولی نبوده و حالت اسپرت داشته آیا هزینه این چراغ قابل دریافت است؟

Mehran -  18 خرداد 1402
سلام بنده با یه عابر پیاده تصادف کردم مصدومیت عابر فقط چندتا بخیه برای انگشتش شده ولی من میخوام مراحل ترخیص ماشینو انجام بدم ک یکی از افسرای راهنمایی رانندگی گفت گواهی نامه من ک راننده بودم ۶ ماه توقیف میشه.. ایا این قانون هست ینی هرکی تصادف کنه طرف زخمی بشه ۶ ماه گواهی نامشو نگه‌می‌دارند!؟ ممنون میشم جواب بدید

یاسین -  18 خرداد 1402
سلام من بدون گواهینامه پشت موتور نشتم و تصادف کردم .خودم آسیب دیدم.مقصر هم هستم آیا بیمه با من دیه میده یا نه؟

نعیم حسین زائ -  22 اسفند 1401
سلام بنده با بچه خودم تصادف کردم که منجر به فوت شده است و گواهینامه مطابق با خودرو نیست آیا بیمه دیه پرداخت می‌کند

سیدمجتبی حسینی -  22 اسفند 1401
سلام دربزرگ راه آزادگان پراید هاچبک از لاین دو‌ازمن سبقت گرفت وزدبه یه 207بعدس دور خودش چرخید آمد زد به پرایدمن که سمت شگرد از گریل خلوتا‌گریل عقب آسیب دید افسر پراید هاچبک مقصر دانست وبامراجعه به بیم بیمه مقصر کم‌بود 16میلیون بود ولیکن هردوخودرو‌حدود 22میلیون شد16میلیون بینمون تقسیم کردن 6میلیوندیگر باقیمانده روماباید چکارکنیم مقصرمیگه منم ندارم بدم ممنون میشم راهنمایی کنید

حبیب -  22 اسفند 1401
بنده با یک پراید مدل۸۶ تصادف کردم وسقف تعهدات من ۱۶ میلیون ازبیمه ایران است بعد ازتصادف من مقصر شدم وبعداز کارشناسی راهنمایی بازیاندیده رفتیم بیمه وتشکیل پرونده شد وقرارشدکارشناس برآورد خسارت کنه اماا قبل ازاعلام نظربیمه زیاندیده تامیل دلیل زده و۱۶۵۰۰میلیون خسارت آ.ورد ودرشکایتش ازبنده متواری نام برده واعلام نکرده بود به بیمه رفتیم رفتم شورای حل اختلاف بعدازبررسی نامه دادن بیمه برآوردخسارت نظربده رفتیم بیمه نظر ۱۰۷۰۰ میلیون برآوردکردند وهمان لحظه بارضایت زیاندیده هزینه رو زدن بحساب زیاندیده وحواله رو هم یک کپی به من دادن الان باید چند روز دیگه بریم حل اختلاف الان درجلسه رسیدگی شورا که برم چی مبشه راهنمایی کنید مرسی

سجاد -  22 اسفند 1401
با سلام برادر من با دوچرخه سواری حدوده هشت ماه پیش تصادف کرده و متاسفانه منجر به فوت دوچرخه سوار شده میخواستم بدونم که هنوز بیمه بهشون دیه نداده آیا من میتوانم ماشینم رو بفروشم

پری -  22 اسفند 1401
سلام همسرم یکماه پیش تثادف کرده ومقصر بوده ازپشت به کامیون زده ماشین خودش داغون شده وماشین طرف مقابل خسارت کمی دیده،حالااین آقا میگه بیمه فقط ۳۲ملیون بمن میده ولی هزینه تعمیر ماشین ۵۰شده باید بقیشو ازجیبت بدی ؟؟؟حالاهم شکایت کرده ،باید چیکارکنیم

سیدکمال شریفی -  22 اسفند 1401
سلام‌‌‌کسی که پرداخت خسارت مالی درتصادف بیش از پوشش بیمه نداشته باشدچه کند

یاسمن -  22 اسفند 1401
سلام بنده مردادماه1400 با خودرو206با کامیون دولتی تصادف کردم کارشناسی شد و مبلغ16ملیون از بیمه بنده کسرشد الان بعد5ماه راننده شکایت کرده ازم ک هزینه ماشین 30 ملیون تومن شده الان چیکارباید کنم؟

هادی -  08 دی 1401
سلام من یک ماه پیش تصادف کردم خودم زدم که پل عابر و گواهینامه ام رو پلیس گرفت الان حالا برای پس دادن هی امروز و فردا میکنه اذیت میکنه شیش ماه حدودا میشه گواهینامه گرفتم ایا میتونه گواهینامه ام رو ضبط یا سوراخ کنن؟ حق دارن که گواهینامه ام رو پس ندن؟؟

داود  -  08 دی 1401
باعرض سلام. پدر من عقب خودروی خودش ایستاده بود و اقدام به هل دادن ماشین خودش کرد و چون ماشین توی شیب تندی بود خودرو عقب عقب اومد و بهش برخورد کرد و منجر به فوت ایشون شد. در نظریه افسر کارشناس راهنمایی هم گفته شده که اینشان سانحه یک تصادف نیست و یک حادثه است خواستم بدونم که بیمه بهای این حادثه تعلق میگیره ؟

حسن کشاورز -  08 دی 1401
سلام بنده راننده موتور هستم در مسیر خود در حرکت بودم ناگهان خودروی پارک شده درب ماشین را باز کرد و من خوردم زمین و مجروح شدم و راننده هم گواهی نامه ندارد و من هم گواهینامه ندارم و از او شکایت کردم و پزشکی قانونی رفتم و کارشناس هم آمد کروکی ‌کشید وراننده را مقصر دانست حالا راننده می‌گوید من مقصر نیستم بلکه موتور سوار مقصر هست ایا به من دیه تعلق می‌گیرد یا شکایت راننده برسی خواهد شد ممنون

امیر -  08 دی 1401
سلام خسته نباشید. تو میدان از پشت یه پژو به من زد چون گواهی نامه نداشتم ماشین رو بردن افسر در محل تصادف گفت تو نگران نباش راننده پژو مقصره تو فقط جریمه نداشتن گواهی نامه رو باید بدی . امروز رفتیم پیش افسر میگه ترمز ماشین تو نمیگیره به خاطر این ۵۰/۵۰نوشته میخواستم بدونم این حرف درسته؟ اگه میشه راهنماییم کنین لطفا 🙏🙏

اصغر -  08 دی 1401
سلام وقت بخیر، من تصادف کردم و مقصر بودم ولی با طرف مقابل توافق کردیم که من تعمیر کنم و از بیمه استفاده نکنیم، ایشون خودش رفت بدون هماهنگی با من ماشین رو تعمیر کرد و فاکتور برای من فرستاد که پرداخت کنم، ولی هزینه ای که کرده بسیار بالاتر از چیزیه که میشد باهاش تعمیر کرد، آیا من موظف به پرداخت مبلغ مورد نظر ایشونم یا مبلغ کمتری که میشد باهاش ماشینو تعمیر ورد؟

حبیب -  22 اسفند 1401
بنده تصادف کردم ومقصربودم وسقف تعهدات بنده۱۶میلیون هس وزیاندیده رفته بود تامین دلیل آورده وخسارت ۱۶۵۰۰ملیون آورده وبعد طرفرفته ازبیمه ۱۰۷۰۰میلیون بابت خسارت گرفته وذلان قاضی اتلام رای کردن که ۵۸۰۰ میلیون مابقی را بنده رامحک.م کرده وکه بنده باید پرداخت کنم درصورتی که بنده سقف ببمه ام ۲۶ویلیون هس الان من چیکارکنم اعتراض بدم مابقی رو بیمه میده یا بازرای به پرداخت ازطرف من زده مبشه چرا سقف تعهد بیمه راقاضی نادیده گرفته .ورای به گرفتن متبقی ازبیمه نداده مگه زیمه نباید سقف رو بده تامن ازجیبم ندم

اصغر  -  08 دی 1401
با سلام اینجانب تصادفی داشتم که مقصر بودم و بنا به توافق با طرف مقابل قرار شد به بیمه مراجعه نکنیم و با هماهنگی هم و هزینه بنده ماشینشون تعمیر بشه، اما ایشون بدون اینکه با من هماهنگ کنن اقدام به تعمیر ماشین کردن و فاکتور هزینه ها رو برام فرستادن که هزینه رو بپردازم، و با پرس و جویی که از حداقل ۵ جای مختلف کردم با هزینه ای معادل نصف فاکتور ایشون خودرو قابل تعمیر با کیفیت مناسب بوده، حالا آیا من موظفم کل هزینه مدنظر ایشونو بپردازم یا نه؟

ب -  24 شهریور 1402
سلام خسته نباشید سال ۹۸ دیوان عالی کشور رای وحدت رویه صادر کرد تمامی رانندگان مقصر که در سالهای ۹۰ تا ۹۴ صدمه دیدند و دیه دریافت نکردند و پرونده انها مختومه شده است میتوانند از شرکت بیمه دیه دریافت کنند....حالا بنده به شرکت پارسیان مشهد که مراجعه میکنم میگه نه به ما ابلاغ نشده....راهنمایی کنید چطور میتونم دیه ام رو دریافت کنم.پیش وکیل رفتم هزینه وکیل بالاست .میترسم هزینه کنم و به نتیجه نرسم.سال ۹۴ سمند نو نابود شد و کای هزینه درمانم شد هزینه وکیل هم بدم به چیزی نرسم واقعا تو این شرایط بد اقتصادی سخته.ممنون میشم راهنماییم کنید.آیا احتیاج به وکیل دارم؟؟

Mehrdad -  31 مرداد 1402
سلام تصادف کردم و به موتوری که با مادرش بود زدم.از این گذشته که راننده موتور پسر بدون گواهینامه بوده با اون حال مقصر بودنم رو قبول داشتم و رفتیم دادگاه. گذشته از اینکه گواهینامه و بیمه نامه کامل دارم قاضی از من ضامن خواست که بردم دادگاه. الان اس ام اس از دادگاه اومده که باید ۳ ملیون و خرده ای واریز کنم وگرنه باید ۳ ماه برم زندان. این ۳ ملیونو خرده ای مال چیه؟

مرتضی  -  08 دی 1401
سلام ، اگر کسی ۵۰-۵۰ تصادف کرده باشد و پرونده مقصر دیگه ای هم داشته باشه و منجر به فوت عابر پیاده بعد از حدود یک ماه بشه ، از دو راننده شکایت کنن بره دادگاه بازداشتش میکنن ، بیمه پولشو میده دیگه بازداشت نداره درسته ؟

پوریا بهمنی -  30 بهمن 1401
سلام من با سرعت 20کیلومتر در منطقه مسکونی با عابر برخورد کردم عابر به سمت چپ من افتاده و سمند با سرعت 80کیلومتر عابر رو زیر گرفته و عابر فوت کرد 1مقصر کیست 2برج 12این اتفاق افتاد در سال جدید با افزایش دیه مبلغ افزایشی به عهده چه کسی میباشد

مهدی -  08 دی 1401
باسلام من باموتورتصادف کردم وپاش شکسته دوتا پلاتین داره،می خواستم بدونم بیمه شخص ثالث دیه روپرداخت می‌کنه هزینه درمان هم پرداخت میکنه؟یافقط دیه!

وحید کریمی -  13 فروردین 1402
سلام و خسته نباشید حدود سه ماه پیش منو خانومم رو ماشین زد بعد ما رو بردن بیمارستان اونجا به دست و پامون آتل بستن و گفتن که متخصص اورتپد الان نیست اگه میخواهید به مطب متخصص مراجعه کنید خوب ماهم رفتیم مطب پزشک تو این راستا نزدیک 3.5 میلیون هزینه کردم طبق فاکتور خوب این هزینه رو از چه کسی یا چه ارگانی باید بگیرم ممنون میشم راهنمایی بکنید

Delazar  -  08 دی 1401
سلام ببخشید یه سوال داشتم این که اگه یک ماشینی با عابر پیاده تصادف کنه و راننده اصلا مقصر نباشه و تمام بیمه ها و دادگاه ها از راننده حمایت کنن در چه مکان های این اتفاق میفته و حتی یک ذره هم دیه به عابر تعلق نمیگیره.

بیتا -  08 دی 1401
افت ارزش خودرو در تعهدات شرکت بیمه میباشد. برای بررسی میزان و مقدار افت حسب مورد به شورای حل اختلاف و یا دادگاه مراجعه میکنند پس از بررسی مدارک و بازدید از خودروی زیندیده که هنوز تعمییر نشده مبلغ افت مشخص و شرکت بیمه گر با شرط اینکه سقف تعهدات مالی بیمه مقصر کافی باشد مکلف به پرداخت میباشد. به استناد قاعده لاضرر و صورتجلسه 98/ه/01 مورخ 18/01/98 بیمه مرکزی

حسن -  08 دی 1401
سلام.اگر شخصی با ماشین ی شخص دیگه تصادف کنه و فوت کنه،دیه به صاحب ماشین میرسه؟

ستار  -  08 دی 1401
سلام بنده ۲۶ /۱۲ در محله درحال رانندگی بودم باسرعت پایین از طرف قسمت راننده پسر بچه ای با خودرو برخورد کر و پایش شکست این درحالی اتفاق افتاده که من به اون پسر بچه نزدم و ایشون به سرعت به قسمت گلگیر برخورد کرد چون در محله بود پدر بچه گفت شما می تونید بروید ولی فردا انروز اومد گفت پای پسرش شکست ما ن کروکی پلیس داریم ونهگزارش پلیس اینجا باید من چکنم آنطرف از من درخواست استفاده از بیمه رادارد راهنمایی بفرمایید

ایمان -  08 دی 1401
سلام وقتتون بخیر بیمه من ایران و سقف مالی ۴۰تومن با یه وانت تصادف کردم و مقصرم بیمه ۱۰تومن دادتش و اون هم رضایت داده به بیمه الان شکایتم کرده و کارشناس سه نفره ۱۸تومن خسارت براش زده و ۸تومن از شخص خودم میخواد بگیره آیا این میشه

ایمان -  08 دی 1401
سلام وقتتون بخیر بیمه من ایران و سقف مالی ۴۰تومن با یه وانت تصادف کردم و مقصرم بیمه ۱۰تومن دادتش و اون هم رضایت داده به بیمه الان شکایتم کرده و کارشناس سه نفره ۱۸تومن خسارت براش زده و ۸تومن از شخص خودم میخواد بگیره آیا این میشه

ایمان -  22 اسفند 1401
سقف مالی بیمه من ۴۰ تومنه با یه پیکان تصادف کردم و بیمه ۱۰تومن داداتش و باز شکایتم کرده و کارشناس دادگاه براش ۱۸تومن خسارت زده و میخواد از شخص خودم ۸تومن بگیره آیا این قانونه

میلاد مرادی -  08 دی 1401
من سال تصادف کردم و مقصر بودم فکم از سه جا از ناحیه بالا شکست دست راستم را خواستن قطع کنن که خانوادم نزاشتن تا یه دکتر پیدا شد دستم رو عمل کرد کتف و آرنجم رو پلاتین گذاشتن متاسفانه بعد عمل دچار لکنت زبان و مشکل حافظه گشتم چون ضربه مغزی شدم ولی خدا رو شکر لخته خون جذب شد حالا این اوصاف چقدر دیه بهم تعلق میگیره

علی -  22 اسفند 1401
با سلام و عرض ادب من با یک ماشین از پشت تصادف کردم در حد برخورد جزئی به نحوی که سپر جلو ماشین من هیچگونه خسارتی ندید(۴۰۵) اما از شانس بد من این ماشین(ماکسیما) قبلا از پشت تصادف کرده بود ظاهرا و سپر آن آسیب دیده بود که اعلام نمود خسارت وارده به ماسینش مربوط به این تصادف میباشد،خلاصه پلیس امد و روز بعد بیمه رفتیم که کارشناس بیمه اعلام نمود شدت و همه خسارت وارده مربوط به این تصادف نیست اما به طرف اجازه جبران خسارت از بیمه من را دادن(متاسفانه من نمیدونستم با مراجعه به بیمه و استفاده از نظر کارشناس قراره از بیمه من استفاده بشه و تخفیف بیمه من واسه تمدید به مشکل بر بخورم) حالا دیگه خبری از طرف مقابل نبود که پس از حدود یک ماه پیام داده که من از بیمه ات استفاده نکردم و نمیخوای هزینه خسارت من را بدید؟ الان نمیدونستم چکار کنم،ممنون میشم راهنمایی کنید

امیراعلا قنبری -  22 اسفند 1401
سلام اگه من ماشینم رو تومسیر طرف مقابلم پارک کرده باشم واون بخوره بهم مقصر ۱۰۰درصد شناخته میشم

اسماعیل حسینی  -  22 اسفند 1401
سلام پسرم عابر پیاده بوده و در کوچه محلی با وسیله نقلیه تصادف میکند و پاش شکسته مامور راهنمای امد سر صحنه گفت عابر پیاده مقصر است بعد اعتراض گذاشتم سه تا کارشناس امد ونظر جمعی به ۵۰ ۵۰ گذاشتن من نمیدونم بیمه چه قدر خسارت پرداخت میکند

حسین -  14 مهر 1402
سلام اگه تراکتور رو برای پنچر گیری تریلی به مکانیک سپرده باشن و درحین پنچر گیری فلز مربوط به رینگ تایر تریلی با فشار به عابر برخورد کنه و دست و پاش بشکنه مقصر راننده هست یا پنچرگیری؟ و میتونن دیه بگیرن؟ و الان که هزینه بیمارستان پرداخت شده میتونن بعد حکم دادگاه پولو پس بگییرن از بیمارستان؟

هادی -  22 اسفند 1401
با سلام اگه خسارت مالی بیش از پرداختی بیمه باشد چه باید کرد؟

مسیب پیرحیاتی -  22 اسفند 1401
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما شرح حال من و واقع تصادف من با خودرو مقابل پژو ۴۰۵بیست دقیقه قبل از برخورد من با پژو تصادف کرده بودن تصادف ۴۰۵با احشام و دام بوده که بعد از تصادف هیچ اقدامی در کمربندی نکردن و قانون را نادیده گرفته و هیچ گونه علاعمی در محل اقدام نکرده بودن من در کمربندی باسرعت ۷۵کیلومتر پشت وانت مسقف با راعایت فاصله در حال حرکت بودم که به محض اینکه خودرو وانت مسقف یکباره تعقیر مسیر میده و من هم با محور دید کم با خودرو ۴۰۵ که هیچ گونه علاعمی در راه نگذاشته بودن برخورد کردم طبق قانون و آئین نامه ای که هست طبق بند بند و ماده فلان قانون من مقصر نبودم ولی افسر من رو مقصر صد زده چکار کنم با اینکه یک فیلم هم از دوربین شهادت و گواه بر این واقع هست حال چکار کنم با سپاس و تشکر فراوان از شما عزیزان

مسیب پیرحیاتی -  22 اسفند 1401
افسر زود تصمیم گرفت و من رو مقصر کرد تصاویر و فیلم بازگو همه چیز هست فقط میخوام کمک بگیرم محکمتر جلو برم با سپاس

سیاوش رضازاده -  22 اسفند 1401
با سلام سال ۱۳۸۳ من با موتور جلو درب دادگستری از عرض خیابا عبور عبور میگردم راننده خاطی با سرعتی سرسام اور با نن برخورد قبا ثصادف ده متر اثار لاستیک وپس از تصادف ۷ متر من وموتوررا روزمین کشده استخوان پای راست زیر زانو پودر ونسوجران متلاشی ۳ سال بستری بودم راننده با نیرنگ ونقوذ برادر زن خود از من رضایت اخذ چون گلاهبرداری بوددادکاه تجدیدنظر به من حق مطاابه دیه جراحاتی که زمان تنشظیم رضایت از ان بی اطلاع یابعد حدث شده را داد در سال ۸۶از طریق حل اختلاف دادهواستی که الحساب بواسطه اینکه کفتند باید وکیل تعین کنییک ملیون مطالبه ومحکومیت اش صادر سد اما مرا به مرکر استلن برد چون نمایندگی بیمه در شهر ما نبود البته من یقین داشتم خودرو وی فاقد بیمه است نهایتا نمایندگی بیمه مبلغ ۳۵۰ هزاز با اخذ رضایت مجدد طی یک چک پرداخت کرد همگان میگویند این اقدامات تخلف وقصداخذ رضایت داشتند واصلا بیمه ساختگی بوده است اخت درمح<

خداداد نوری فرد -  22 اسفند 1401
سلام من ماشینم در حال حرکت در ورودی یک روستا دچار آتش سوزی به علت نقص فنی سیم کشی شده و خودم دچار سدمات سوختگی زیادی شدم و ماشین به طور کامل سوخته برای هزینه بیمارستان جز حوادث ترافیکی محصوب می شود یا نه

رسول یوسفی -  22 اسفند 1401
سلام وقت بخیر بنده به یک عابر برخورد کردم و سریع با اورژانس تماس گرفتم بعد از آمدن اورژانس مصدوم گفتن چیزی نشده و رضایت دادن که اورژانس بروند و خودمان به بیمارستان برویم وبرای حصول اطمینان از پاشون عکس بگیریم بعداز مراجعه به بیمارستان ایشان خودشونو زدن به موش مردگی و دادو بی داد که دارم میمیرم و ..... که من روزی چندین ملییون کار میکردم و..... من همان لحظه ایشونو آوردم محل صانحه و دوباره زنگ زدم اورژانس و افسر راهور که گفتن صحنه بهم خورده و ماشین منو بردن پارکینگ الان آیا مقصر من هستم

یه بنده خدا -  22 اسفند 1401
سلام وقتتون بخیر ، ببخشید که سوال یه مقدار طولانیه من با یه وانتی تصادف کردم ، این وانت یک اتاق رو در قسمت بارش نصب کرده بود که بعدا، معلوم شد مجوز نداشته، من به عنوان مقصر ۱۰۰ درصد شناخته شدم، وانت چپ کرد ، در مطالبه خسارت ( چون بیمه کامل هزینه رو پوشش نداد) هرچی به قاضی گفتیم اگه این اتاق بلند پشتش نبود چپ نمیکرد گفت به اینجا ربط نداره و رای هم قطعی داد، سوالم اینه که میشه به این رای اعتراض کرد؟ میشه گفت چون اتاق غیرمجاز داشت باتث تشدید خسارت شده یا نه؟ از طرف دیگه متشاکی اومده تو یه دعوای دیگه خسارت بار رو مطرح کرده ، ولی خوب بار هم بیشتر از حد مجاز بود و به واسطه همون اتاق غیرمجاز اینقدر بار زده، به این موضوع میشه اعتراض کرد؟ ممنون

آرمین  -  08 دی 1401
سلام وقت بخیر من تصادف داشتم با عابر پیاده تصادف غیر عمد بودو من مقصر هستم میخواستم ببینم بینه تمام دیه فرد آسیب دیده رو پرداخت میکنه و من جریمه نقدی میشم یا بازداشت ممنون

حسینی  -  08 دی 1401
سلام وقت بخیر آیا در تصادف اگر دارای گواهینامه بین الملل از خارج از کشور باشی و مقصر شناخته بشی بیمه بهت تعلق میگیره یاخیر

حسینی  -  04 مهر 1402
سلام وقت بخیر آیا در تصادف اگر دارای گواهینامه بین الملل از خارج از کشور باشی و مقصر شناخته بشی بیمه بهت تعلق میگیره یاخیر

حسینی  -  18 خرداد 1402
سلام وقت بخیر آیا در تصادف اگر دارای گواهینامه بین الملل از خارج از کشور باشی و مقصر شناخته بشی بیمه بهت تعلق میگیره یاخیر

حسینی  -  22 اسفند 1401
سلام وقت بخیر آیا در تصادف اگر دارای گواهینامه بین الملل از خارج از کشور باشی و مقصر شناخته بشی بیمه بهت تعلق میگیره یاخیر

محمد -  08 دی 1401
با سلام. بنده به عنوان راننده خودرو با یک موتور سیکلت در یک جاده خاکی به عرض 6 متر تصادف کرده و موتور در لاین خلاف حرکت می کرده منجر به فوت راننده موتور شد. ابتدا کارشناس راهنمایی رانندگی 50-50 اعلام کرد و بعد از اعتراض و تشکیل هیات 3 نفره رای را تغییر داده و راننده خودرو را 100 در 100 مقصر اعلام کردند. آیا تاثیر داره که مجدد به این رای اعتراض کنم. چون حادثه در شب اتفاق افتاده و افسر راهنمایی در شب خط ترمز را ترسیم کرده و موتور در لاین خلاف بوده ولی بعدا هیات سه نفره خلاف رای تصمیم دیگری گرفتند.

محمدجواد بهرامی -  08 دی 1401
سلام تصادفی داشتم با موتور سیکلت که طرف مقصر ۱۰۰٪ شده و جرح داشتم و موتور خسارت دیده و پرونده تازه به دادسرا ارسال شده چه زمان طول میکشه خسارت موتور و دیه رو بگیرم

شهرام  -  08 دی 1401
با سلام من تصادف کردم (هنگام برگشت به خونه از سر کار)و عابر پیاده بودم وصدمه بدنی(صدمه شدید) دیدم حدود 14 ماه هست میخواستم بدونم که به جز دیه ای که دادگاه طبق برگه پزشک قانونی تعیین میکنه آیا می تونم از راننده مقصر حقوق این 14 ماه و مقداری که هزینه کردم(هزینه پزشک و عکس و.....) تو این مدت انجام بدم (چون بیمه ثالث این مبلغ رو قبول نمی کنه) با تشکر از راهنمایی شما

محمد  -  08 دی 1401
سلام ببخشید من با یک عابر تصادف کردم از تاریخ گواهینامه رانندگی یک سال تازه گذشته اون فرد مصدوم حالش بد نیست گداهینامم آیا باطل میشه

نازلی -  22 اسفند 1401
با سلام اگه در سانحه تصادف راننده فوت بشه دیه به بازمانده هاش تعلق میگیره؟

امیر -  08 دی 1401
با سلام ، بنده با موتور درحال حرکت بودم و ماشین از فرعی به اصلی اومد زد به من ، مقصر شناخته شده ماشین ، بنده که راننده موتور بودم گواهینامه ندارم ، آیا دیه به من تعلق میگیره ؟

علی -  08 دی 1401
سلام . من با موتور با سرعت کم در لاین کند رو بودم که یک ماشین تعادلش رو بخاطر سرعت زیاد از دست داد و به من برخورد کرد و من دچار آسیب دیدگی از سر شدم و ضربه ی بدی به سرم وارد شده و تشخیص دکتر ضربه مغزی بوده و الحمدالله الان بهترم و پام هم شکسته ... در ضمن گواهینامه ی موتور هم ندارم.. خاستم ببینم چقدر میزان دیه و خسارت بنده چقدره ؟ ممنونم از شما

علی  -  08 دی 1401
دکتر عزیز درصورت امکان پیام بنده را نشر دهید شاید کسی گرفتار باشد وبتونم مشکلشون راحل کنم . دکتر علیزاده آرند وکیل پایه یک دادگستری، تصادفات رانندگی، قطع نخاع، جرحی ، بیمه ودیه ۰۹۱۷۷۴۱۹۲۷۱واتساپ

عباس -  08 دی 1401
با سلام من ماشین را تازه خریدام وگواهی نامه ندارم ماشين ما خراب می شود وآن با طنابی بکسل می کنم وهنوز شروع به حرکت نکرده یک دوختر بچه بین دوتا ماشين پايش گیر مکند و زمین می‌خورد وکفش آسیب می‌بیند راننده جلوی گواهی نامه دارد من که گواهی نامه ندارم هم بیمه بدنه وهم شخص ثالث آیا بیمه بیمه به من تعلق میگیرد لطفاً جواب دهید ممنونم

امین -  08 دی 1401
سلام من در جاده تصادف کردم که خسارت بسیار سنگینی به ماشینم وارد شد بعد از اعلام کردن مقصر و کشیدن کروکی من برای دریافت خسارت به بیمه رفتم و بعد از انجام کاری های لازم در زمان پرداخت خسارت بیمه اعلام کرده که شخص مقصر شکایت کرده و ما نمیتونیم تا مشخص شدن نتیجه به شما خسارت پرداخت کنیم آیا بیمه اجازه این کار رو دارد؟ در صورتی که ۵ روز بعد از تصادف این کار کردن

محمد حسین برگ ریزان  -  08 دی 1401
سلام .وقتی تو یه تصادف ،مقصر به دو ماشین دیگر ،خسارت وارد کنه ،ویکی از ماشین ها هزینه ی خسارتش بیشتر از سقف بیمه باشه ،اون یکی ماشین خسارت دیده باید چیکار کنه .بیمه واسه اون ماشینی که خسارت زیاد دیده ،بیشتر هزینه در نظر گرفته

مائده اسدی -  08 دی 1401
سلام روزتون بخیر من تصادف کردم ۲۶٫۲ مقصراصلی راننده عقب شناخته شده هنوز تعیین خسارت زده نشده ماشینم کامل ضربه دیده قابل تعمییرنیست بیمه ماشینم ۲۱٫۳تموم میشه خواستم بدونم ایا باید ماشین باز بیمه کنم یالازم نیست؟

مجتبی -  08 دی 1401
سلام اگر در حین رانندگی، شخصی که گواهینامه دارد خسارتی به بدنه ی اتومبیل در حال حرکتی، وارد کند که راننده اش گواهینامه ندارد چه کسی مقصر است؟

مائده اسدی -  08 دی 1401
سلام روز خوش من تصادف کردم ۲۶٫۲مقصر اصلی راننده عقب شناخته شده اماهنوز تعیین خسارت نشده ماشینم کامل خراب شده وقابل تعمییرنیست بیمه ماشینم ۲۱٫۳تموم میشه خواسنم بدونم بایدماشین بیمه بشه یانه

محمد -  29 اردیبهشت 1403
سلام حدود سه ماه پیش باموتور که فاقد بیمه بوده در خیابان با عابر پیاده برخورد داشته و منجر به فوت شده ام چ باید بکنم موتورم بیمه نداره لطفن راهنماییم کنید .ممنون

سعید -  08 دی 1401
با سلام. حدود ۴ ماه است که تصادف غیر جرحی داشته و مقصر حادثه بودم. شرکت بیمه در پرداخت تعلل میکنه و هر وقت پیگیری میکنم به بهانه های کاغذ بازی و ازسال کپی و... تا به حال اقدامی انجام نداده است. چه پیشنهادی میدید؟؟ زیاندیده هم علیه من شکایت کرده.

Nazanin  -  22 اسفند 1401
سلام وقت بخیر دایی ام با ماشین تصادف کرده به یک موتوری زده و مقصر موتوری بود و اون بنده خدا فوت کرده آیا حبس محکوم میشه ؟؟اگه بله چقدر ؟؟

خان -  08 دی 1401
سلام من با یه وانت مزدا که شب ساعت ۱۲ وسط جاده رها شده بود تصادف کردم افسر زده ۵۰۵۰ الان باید چه کاری انجام بدم خسارت ماشین من ۳۰۰میلیون هست وبیمه مزدا ۲۰میلیون باقی هزینه ماشین باید چه جوری بگیرم

هادی -  08 دی 1401
با سلام بنده تو ی خیابون با موتورسیکلت میرفتم که یه خودروی دیگه بصورت لایی کشی از سمت راست من رد شد و با فرمان موتور برخورد کرد من هم تعادلم رو از دست دادم و زمین خوردم دستم و سرم شکست و زانو هام زخمی شد راننده خودرو هم در رفت افسر منو مقصر نوشته ولی اعتراض دادم بازم میخواستم ببینم از صندوق دولت میشه دیه گرفت بابت دست و سر گواهینامه موتور هم ندارم دستتون درد نکنه

مریم -  08 دی 1401
با سلام و عرض خسته نباشید.یک ماه قبل داخل محوطه مجتمع محل سکونت بنده در حال خارج شدن از پارک بودم و ماشین بنده خلاف جهت پارک شده بود و با یک خودرویی که سرعتش زیاد بود و سر پیچ هیچ ترمزی نکرد تصادف کردم.بنده به محض دیدن ماشین طرف مقابل ترمز کردم اما ماشین طرف مقابل بعد از ترمز زدنش باز هم چند متر با شتاب در حال حرکت بود و با ماشین بنده برخورد کرد و هم ماشین طرف مقابل و هم ماشین بنده خسارت دید.راننده طرف مقابل چون سرعتش زیاد بود قبول کرد مقصر است است گواهینامه خودش را داد و قرار شد هماهنگ کنیم برای خسارت و دیگر با پلیس تماس نگرفتیم .بعد از ظهر همسرم کارتش را پس داد و گفت خسارت نمیخواهیم.حالا طرف مقابل بعد از گرفتن کارتش شکایت نموده و ادعای خسارت نموده .آیا ما میتوانیم دفاع کنیم؟ممنون از راهنمایی شما

محمدرضا -  22 اسفند 1401
سلام من تصادف داشتم مقصر ام ودو سرنشین مصدوم شده‌اند یکی در ماشین بنده ویکی دیگه در ماشین مقابل آیا خسارت هر دو مصدوم بر عهده بنده است یا خیر

بهالدین ورمزیار  -  08 دی 1401
در تصادفات ۵۰_۵۰که که والدین عابر مقصر باشند ایا میتونم از بیمه، دیه کامل بگیرم یا نه هماک پنچاه درصد ، اگه میتونم بگیرم گاده قانویش کدامه

مهدی -  22 اسفند 1401
سلام. من حدود ۱۰ ماه پیش به دلیل لغزندگی جاده و منحرف شدن ماشینم تصادفی داشتم که منجر بشکستگی لگن و دستم شد که هر دو پلاتین شدن .درخواست استفاده از بیمه راننده داشتم که توو مرحله طول درمان هست . اما الان توو این وضعیت پلاتین لگنم شکسته و باید تعویض بشه توو بیمارستان خصوصی . شنیدم که چون کمتر از یک سال از تصادف هست میشه از بیمه تصادف استفاده کرد . میشه لطفا راهنمایی کنید

محمد -  22 اسفند 1401
سلام بنده باماشین رفتم داخل مانع سخت،سرنشینم مجروح شده وشکایت کرده. مدارکم را به بیمه ودادگاه ارائه کردم، همه مدارک تکمیله فقط برگه بازجویی کلانتری نداریم چراکه سرنشینم نمیاد کلانتری برگه بازجویی رو بگیریم. الان داستان چی میشه؟آیا دیه بهش تعلق میگیره یاخیر؟

زهرا -  08 دی 1401
سلام داداش من تصادف کرده و دراثر این ی نفر مرده آیا زندان میبرن براش وآیا اگر زندان داره میشه وثیقه گذاشت چاره ایی داره که زندان نره؟؟؟

عباس -  08 دی 1401
سلام و عرض ادب . راننده پایه یک هستم و گواهینامه رانندگی هم دارم منتهی به دلیل اینکه بازنشسته دولت هستم نمیتوانم کارت هوشمند بگیرم و با کارت هوشمند راننده ی خودم اقدام به بارگیری

یوسف صفدری -  22 اسفند 1401
سلام من حدود یه ماه پیش با یه عابر پیاده تصادف کردم، موقع حرکت 5تا سرعت نداشتم این خانم حتی زمین هم نخورده ولی گفت پاش، درد میکنه ایشون رو اورژانس برده بیمارستان هیچ مشکلی نداشته بعد از دو روز خودش رفته دکتر الان میگه 5میلیون خرج کردم یه ماهه ماشین من تو پارکینگه ایشون نمیاد صورتجلسه رو امضا بکنه من برم دنبال ماشینم، بنده الان چیکار میتونم بکنم؟

علی اصغر -  08 دی 1401
با سلام بنده به عنوان عابر پیاده با یک خودرو که بیمه و گواهینامه دارد تصادف کردم الان که از بیمارستان مرخص شدم و 6 ماه طول درمان دارم کلی دارم از جیب خودم خرج میکنم آیا میتوانم هزینها را از راننده خودرو یا شرکت بیمه درخواست کنم؟؟

مظاهر -  13 دی 1401
سلام من پارسال تصادف کردم مقصر بودم طرف مقابل رفته بیمه پول خسارتو گرفته طبق نظرکارشناس الان بعد پنج ماه زنگ زده میگه ی پولی بده من راضی باشم میگم مگه پولتو از بیمه نگرفتی میگه کم داده نظر تون چیه

حامدعباسی -  08 دی 1401
سلام من ۴ ماه پیش تصادف کردم بعد نمی دونیمم کدوممون مقصریم با یه موتور گفته هیچی نسده بعد ۴ ماه امده دیه می خواد به پزشک قانونی ام رفته

علی سهرابی -  22 اسفند 1401
سلام خسته نباشی ببخشید من مست بودم ی ماشین کنار خیابون پارک بود زدم بهش جعبه عقب ماشین جمع شده و ایشون نظامی هستن و بخاطر شغلشون دو روز ی بار با ماشینشون ی ی شهر دیگه ک حدودا ۴ ساعت فاصله هست میرفتن و میومدن الان میگه خسارت ماشینو ک دادی ماشین درست شد خسارت لنگی کار من ک نتونستم باهاش برم سر کار هم باید بگیرم ازتون ایا چیزی دست گیرشون میشه ؟؟؟

محمد -  22 اسفند 1401
سلم درحین بارزدن کش درمیره میخوره به چشمم ایا بیمه شخص ثالث وحوادث رانندگی خسارت میدهد

پويان -  22 اسفند 1401
خواستم بدونم ک برای مطالبه مدت زمان ک مثلا چنده ماه ماشین بخوابه تا تعمیر و راه اندازی بشه چگونه باید اقدام و عنوانی درخواست کرد

امید  -  22 اسفند 1401
سلام من دو سه ماه پیش با یه موتوری تصادف کردم و مقصر من بودم. مدارک ماشین و بیمه و .. همه چی کامل بود. شکایت کردن و رفتیم دادسرا و وسایل رو رفع توقیف کردیم و ایشون ظاهرا پاش شکسته بود و رفتیم اصالت بیمه گرفتیم و دادیم بهش که کاراشو بکنه ولی مدعی بود که به جز بیمه منم باید خسارت بدم و میگفت دست فروش هستم و روزی 400 درامد دارم. در عین حال سرباز سپاه هم بود. من زیر بار پرداخت چنین خسارتی نرفتم و گفت از طریق قانون پیگیری میکنم. الان در سامانه ثنا چک کردم دیدم نامه وصول لایحه ثبت کرده. از موضوعش خبر ندارم. حالا لطفا راهنمایی کنید که چطور میتونم از خودم دفاع کنم؟

علی سهرابی  -  22 اسفند 1401
سلام خسته نباشید ببخشید با یک ماشین تصادف کردم من مست بودم و ماشین اون بغل خیابون پارک بوده و من زدم جعبه عقب اون جمع شده چون ایشون شغل نظامی داره و با این ماشین دو روز ی بار ب یه شهری دیگه ک ۴ ساعت فاصله هس بخاطر شغلون میرنو بر میگردن الان میگه خسارت ماشینو ک دادی باید،لنگی کار من هم بدی ک نتونسم سر کار هم برم باید ب اعضای هر روزی ک نرفتم ۵۰۰ هزارتمن بپردازی ایا من فقط باید خسارت ماشینشونو بدم یا لنگی کارشونم باید بدم ممنون میشم زود جوابم بدید

زاهد خرمی -  22 اسفند 1401
سلام،بنده تصادفی داشتم و مقصر شناخته شدم در صورتی که خودم مصدوم بودم ولی در زمان آمدن اورژانس به بیمارستان نرفتم ،فرداش با نامه کلانتری به پزشکی قانونی مراجعه و توسط پزشکان مورد تایید پزشکی قانونی معاینه و جواب آن را به پزشک قانونی داده ام حالا پزشک قانونی تایید نکرده میگه به دلیل اینکه با اورژانس به مراکز درمانی نرفته ای و درمان نشده ای آیا میتونم با این .وضع غرامت بگیرم با اینکه همه مراحل تصادف را دارم و ضمیمه پرونده می‌باشد

علیرضا -  08 دی 1401
باسلام اگه خودرویی که بیمه داره به فاصله دو ماه دوتا تصادف کرده باشه و از سقف بیمه خود در تصادف اول استفاده کرده باشه آیا در تصادف دوم شرکت بیمه به فرد زیان دیده خسارتی وارد میکنه یا باید مقصر حادثه از جیب خسارت رو پرداخت کنه

پویا دهقانپور -  08 دی 1401
سلام خسته نباشید من یک هفته پیش با موتور با یک ماشین تصادف کردم صد درصد مقصر شدم بیمه خسارت ماشین را داد خودم هم پام شکسته می خواستم بدونم هیج دیه ای به خودم تعلق نمی گیره و این که روی کروکی اعتراض بزارم فایده ای داره؟ ممنون میشم جواب بدین

رضا -  10 فروردین 1402
سلام یکی ازاشنایانمان همراه با۲نفر دیگه باموتور سیکلت ۴صبح به دلیل ترمز عقب نداشته واژگون شده فردی سومی پرت میشه متاسفانه بارساست یهسنگ د دم جان میده فوت میشه راننده فاقد گواهینامه وبیمه میباشد آیاسرنشینان میتوانند دیه بگیرد یاخیر

میثم -  22 اسفند 1401
سلام، یه موتور به بنده زدن بعد شیشه ماشینم رو شکست و اقدام به ضرب و جرح بنده کرد و دست و عینکم رو شکست، پلاکش رو ندیدم و فرار کرد، دنبالش کردم زد رو ترمز و مجددا شروع به صدمه به خودرو من کرد و من از ترسم فرار کردم. از دست من شکایت کرد و من دیرتر شکایت کردم، هم از ماشینم که صدمه زده هم برای دست شکستم و دادگاه نیومد، دادگاه من حکم جلب مطلع و بعد متهم رو صادر کرده. حالا اون شکایت برای عدم کمک به مصدوم از من کرده، رفتم دادگاه ازم تعهد گرفته که اگر نیاید ۴ میلیون توقیف اموال میزنیم، تو دادگاه گفتم که شکستگی شست پای موتوری به خاطر ضربات به خودرو من بوده، الان ابلاغیه اومده که برای کارشناس باید ۱ میلیون و پانصد پرداخت کنم، مگه من باید هزینه کارشناسی رو بدم؟ باید برم پرداخت کنم که کارشناسی انجام بشه یا اینکه لایحه بزنم که اون باید پرداخت کنه و به من ربطی نداره؟

Sahar -  22 اسفند 1401
سلام خسته نباشید تقریبا هفته پیش پدرم ک در میدان میخاستن از خیابان عبور کنن متوری ۲ ترکه با پدرم تصادف میکنن و متونی از روییه پاش عبور میکنه همون موقع آمبولانس و پلیس در صحنه حضور پیدا میکنن همچنین پدرم پایه چپس دقیق رویه پاش از چندجا میشکنه و دنده هاش ضربه میبینه ما پیگیری کردیم متوری رو کسی نمیشناسه و دوربینی نگرفتش سوال من اینه آیا از صندوق دولت ب عنوان حوادث تصادفی چیزی میشه دریافت گرد؟ و اینکه هزینش چقد است؟ با پیگیری ک کردیم گقتن چون متوری پیدا نشده میشه این کارو انجام داد ممنونم از سایت

هومن -  22 اسفند 1401
"سلام شرمنده من سال ۱۴۰۰ تصادف کردم خودم راننده بودم با یه ماشین شاخ به شاخ شدم من مقصر نبودم طرف مقابل مقصر بود خودشم فوت کرده .من هم یه نفر همراه داشتم اونم فوت کرده من هم هنوز تو استراحت پزشکیم می‌خوام ببینم دیه من هم به نرخ روز حساب میشه یا به نرخ ۱۴۰۰ ممنون میشم راهنمایی کنید"

امینی -  08 دی 1401
سلام بنده با یه اتوبوس تصادف کردم، افسر اومد و از بیمم استفاده کردم، الان بهد از دوماه زنگ میزنه میگه خسارتم ۲۲میلیون شده و سقف بیمه شما ۱۶ میلیونه.چیزایی که اصلا لازم به تعویض نبود هم عوض کرده. حالا میگه ازت شکایت میکنم! من باید چیکار کنم!؟ لطفا راهنمایی کنید

علی حصاری -  28 آذر 1401
عرض سلام و خسته نباشید. من چند ماه پیش در اتوبان با عابر پیاده تصادف کردم. افسر راهور مقصر را عابر اعلام کرد. اما بعد از اعتراض عابر و تشکیل شورای سه نفره مقصر 50 50 شد. حالا بیمه همه ی خسارت عابر را می دهد یا ما هم باید مبلغی پرداخت کنم؟؟