در صورت وقوع تصادف بدون گواهینامه چه مجازاتی در انتظارمان است؟

همه آنچه که باید در مورد رانندگی بدون گواهینامه و مجازات آن بدانید همراه با توضیح قوانین مربوط به پرداخت دیه و بیمه در مورد رانندگان بدون گواهینامه و مقصر

فهرست

در صورت وقوع تصادف بدون گواهینامه چه مجازاتی در انتظارمان است؟

رانندگی بدون گواهینامه حتی اگر منجر به تصادف نشود، جرم است و مجازات در پی دارد. اگر گواهینامه نداشته باشید و تصادف کنید، این مجازات تشدید می شود. حال سوال این است آیا بیمه خسارت را به راننده مقصر بدون گواهینامه پرداخت می کند؟

مجازات رانندگی بدون گواهینامه، به موجب قانون مجازات اسلامی، برای مرتبه اول، حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال و یا هر دو مجازات و حکم تصادف بدون گواهینامه، برای مرتبه دوم، دو ماه تا شش ماه حبس است. همچنین، تمدید نکردن گواهینامه، به معنای نداشتن گواهینامه نمی باشد و در صورت رانندگی بدون تمدید گواهینامه، صرفا با پرداخت جریمه، می توان گواهینامه را تمدید کرد. درر این مقاله تصمیم داریم شما را با شرح تصادف با گواهینامه و تصادف بدون گواهینامه آشنا کنیم.

سایت حقوقی احقاق با توجه به نیاز جامعه در حوزه حقوقی تصمیم گرفت مقاله های حقوقی بسیاری را در این زمینه منتشر کند و اگر شما به دنبال مشاور حقوقی هستید می توانید به مشاور حقوقی خوب مراجعه کنید.

مجازات رانندگی بدون گواهینامه

بر اساس ماده ۷۲۳ قانون مجازات اسلامی هر کس بدون گواهینامه رسمی به رانندگی و یا تصدی وسایل موتوری که مستلزم داشتن گواهینامه مخصوص است، اقدام کند و همچنین هر کس به موجب حکم دادگاه از رانندگی وسایل نقلیه موتوری برایش ممنوع باشد، اما با این حال به رانندگی وسایل مزبور مبادرت ورزد، برای بار اول به حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال و یا هر دو مجازات می شود و در صورت ارتکاب مجدد به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد.

در قانون در کنار اینکه برای رانندگی بدون گواهینامه حبس و جزای نقدی در نظر گرفته شده است، محرومیت از حقوق اجتماعی نیز لحاظ شده است.

خلاصه آنکه رانندگی بدون گواهینامه می تواند به محرومیت از حقوق اجتماعی، آن هم بیش از شش ماه و تا 5 سال منجر شود.

جالب است بدانید که جریمه نداشتن گواهینامه به همین جا ختم نمی شود و مجازات دیگری نیز برای متخلف در نظر گرفته می شود و آن اینکه متخلف حداکثر تا 5 سال از یک یا چند فعالیت شغلی یا اجتماعی محروم می شود. به علاوه ممنوعیت صدور برخی اسناد تجاری توسط اشخاص حقوقی برای متخلفی که بدون گواهینامه رانندگی کرده است، در نظر گرفته می شود.

مجازات رانندگی بدون گواهینامه از تاریخ لازم الاجرا شدن قانون بودجه سال 95، درجه شش محسوب می شود و رسیدگی آن تنها در صلاحیت دادسراهای عمومی و انقلاب است و دیگر مشمول رسیدگی مستقیم در دادگاه نمی شود.

مطابق بند ج ماده ۱۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی ˈدر صورتی که راننده بدون داشتن گواهینامه مبادرت به رانندگی نماید، وسیله نقلیه متوقف و راننده به مرجع قضائی معرفی می گردد.

مجازات جرم رانندگی بدون گواهینامه مطابق بند ۱ ماده ۳ قانون وصول برخی از درآمدهای دولت، به جزای نقدی تبدیل می شود.

عدم تمدید گواهینامه رانندگی، به معنای نداشتن گواهینامه نیست و با پرداخت جریمه مربوط به آن، گواهینامه تمدید می شود.

برای آشنایی بیشتر در مورد قوانین پرداخت خسارت در تصادفات رانندگی کلیک کنید.

آیا بیمه خسارت تصادف را به راننده فاقد گواهینامه پرداخت می کند؟

مطابق ماده ۱۵ قانون بیمه شخص ثالث مصوب ۱۳۹۵: در موارد زیر بیمه گر مكلف است بدون هیچ شرط و اخذ تضمین، خسارت زیان دیده را پرداخت كند و پس از آن می تواند به قائم مقامی زیان دیده از طریق مراجع قانونی برای بازیافت تمام یا بخشی از وجوه پرداخت شده به شخصی كه موجب خسارت شده است مراجعه كند:

الف ـ اثبات عمد مسبب در ایجاد حادثه نزد مراجع قضائی

ب ـ رانندگی در حالت مستی یا استعمال مواد مخدر یا روانگردان مؤثر در وقوع حادثه كه به تأیید نیروی انتظامی یا پزشكی قانونی یا دادگاه رسیده باشد.

پ ـ در صورتی كه راننده مسبب، فاقد گواهینامه رانندگی باشد یا گواهینامه او متناسب با نوع وسیله نقلیه نباشد.

ت ـ در صورتی كه راننده مسبب، وسیله نقلیه را سرقت كرده یا از مسروقه بودن آن، آگاه باشد.

در نهایت آنکه در صورت وقوع حادثه، به شرح فوق خسارات جبران خواهد شد و سایر مسئولیت های کیفری راننده ی متخلف به قوت خود باقی خواهد بود.

بنابر این اگر گواهینامه نداشته باشید و تصادف کنید و مقصر هم باشید، شرکت بیمه وظیفه دارد که بر اساس قانون، خسارت زیان دیده های حادثه را پرداخت کند. اما نکته مهم اینجاست که به دلیل نداشتن گواهینامه، شرکت بیمه بعدا خسارتی را که پرداخت کرده بود از شما پس می گیرد.

البته در اکثر مواقع، بیمه مبلغ خسارت را برایتان قسط بندی می کند که معمولا مبلغ این قسط ها سنگین و زیاد است. همچنین ضمانت پرداخت قسط هم از شما گرفته می شود.

اما توجه داشته باشید که اگر راننده بدون گواهینامه مقصر حادثه باشد و خودش آسیب ببیند، به دلیل نداشتن گواهینامه دیه یا غرامتی به او پرداخت نمی شود.

در صورت وقوع تصادف بدون گواهینامه چه مجازاتی در انتظارمان است؟


راننده مقصر بدون گواهینامه و تصادف منجر به فوت

صرف نظر از این که خود این عمل یعنی رانندگی بدون بیمه نامه و گواهینامه جرم است، طبق ماده ۷۱۴ قانون مجازات اسلامی؛ هرگاه بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده ( اعم از وسائط نقلیه زمینی یا آبی یا هوایی) یا متصدی وسیله موتوری منتهی به قتل غیر عمدی شود مرتکب به شش ماه تا سه سال حبس و نیز به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه اولیای دم محکوم می شود.

همچنین طبق ماده ۷۱۸ همان قانون؛ در مورد مواد فوق هرگاه راننده یا متصدی وسایل موتوری در موقع وقوع جرم مست بوده یا گواهینامه نداشته باشد یا زیادتر از سرعت مقرر حرکت می کرده است یا آن که دستگاه موتوری را با وجود نقص و عیب مکانیکی مؤثر در تصادف به کار انداخته یا در محل هایی که برای عبور پیاده رو علامت مخصوص گذارده شده است، مراعات لازم ننماید و یا از محل هایی که عبور از آن ممنوع گردیده است رانندگی نموده به بیش از دو سوم حداکثر مجازات مذکور در مواد فوق محکوم خواهد شد. دادگاه می تواند علاوه بر مجازات فوق مرتکب را برای مدت یک تا پنج سال از حق رانندگی یا تصدی وسایل موتوری محروم نماید.

آیا جهل به قانون(ندانستن قانون) رافع مسئولیت کیفری است؟‎بخش پایانیسخن آخر

در این مقاله تصمیم داشتیم شما را با شرح قانون جدید تصادف بدون گواهینامه آشنا کنیم و سپس جریمه نداشتن گواهینامه در تصادفات را برای شما بیان کنیم تا بتوانید در حین تصادف قانون تصادف بدون گواهینامه را بدانید. ممنون از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید.
نظرات کاربران


زهرا -  26 اردیبهشت 1403
من تصادف کردم دوتا قتل صورت گرفته گواهینامه رانندگی ندارم قتل عمد حساب میشه

طاهر -  27 اسفند 1402
خیر، غیر عمد است

امیررضا -  21 فروردین 1403
سلام تصادف بدون گواهی نامه داشتم ولی من اینه ماشینم گیر کرد ب فرد ولی یک ماشین دیگه رفت روش و منجر ب فوتش شد العان تو یه نظریه اولیه گفتن ک مقصر من هستم ولی باید هیات ۳ نفره هم بره ازگه باز هم من مقصر شدم و رضایت اولیادم را بگیرم زندانی را ممکنه ک تالیقی ببرن باید چیکار کنم؟

Amir -  28 آبان 1402
C, بیچاره شدم ا ت

سجاد حسینی -  15 اردیبهشت 1403
سلام ببخشید من با یه موتوری تصادف کردم و صحنه رو ترک کردم ولی طرف گواهینامه نداره می‌تونه شکایت کنه

سجاد حسینی -  14 اردیبهشت 1403
سلام ببخشید من با یه موتوری تصادف کردم و صحنه رو ترک کردم ولی طرف گواهینامه ندارن می‌تونه شکایتم کنه

بهمن.کریمی.پورم -  14 اردیبهشت 1403
فوت.فرزندم.بدون.گواهینامه

قلیزاده -  20 اردیبهشت 1403
سلام اگر در تصادف، غیر مقصر زیان جانی جزیی دیده باشد و گواهینامه هم نداشته باشد چه اتفاقی میاوفتد؟؟؟

محمد حسن عجمی -  13 اردیبهشت 1403
سلام من بریدگی را دور زدم وبه خیابان روبرو رفتم کلا به کندرو رسیدم دختره بدونه گواهینامه از کندرو با۱۲۰تاسرعت زد به درب جلوی من راهور منو مقصر کرده ایا درسته ۵۰میلیون خسارت خودم شده باید خسارت اورا بدم تازه نگاه به سرعت گیر نکرده ممنونم راهنمای کنید

قاسمی -  15 اردیبهشت 1403
ضمن سلام ،بنده باشخص بدون گواهینامه تصادف کردم ومقصرحادثه شناخته شدم،بیمه خسارت ایشان امیپردازد؟من میتونم ادعایی مبنی بر عدم پرداخت خسارت به این شخص در مراجع ذیصلاح داشته باشم؟

فرنام  -  22 فروردین 1403
سلام بنده گواهینامه نداشتم در راه خود میرفتم و در خط خود و خیابان دو طرفه بود و خط طولی بود یعنی ممتد ماشین روبرو از طرف خود به خاطر این که هواسش نبوده و دیده داره از راه خارج میشه فرمان ماشین رو به سمت چپ چرخانده و به سمت ما آماده و از خط گذشته منجر به تصادف با ما شده و گلگیر و درب مارو زده و یکی هم از پشت این رو زده

پروین احمدی -  14 اردیبهشت 1403
سلام برادرم با موتور سیکلت تو اسنپ کار میکنه ولی گواهینامه نداره داخل یک کوچه تقریبا باریک در حال حرکت بوده حدود ساعت 23:00 یک خودرویی به صورت یکطرفه در حال حرکت بوده برادرم موتورو سمت راست هدایت میکنه و به محض رد شدن چرخ موتور میره روی یکسری اشغال زباله و کنترلش و از دست میده واژگون میشه،متاسفانه دست و پا به صورت شدید میشکنه و میره داخل پلاتین چند وقت با ویلچر جابجا میشد الان ۳ ماه میشه پاشو رو زمینم نزاشته,موتور هم بیمه ایران دارد،آیا به ما خسارت و دیه ای تعلق میگیره،ممنونم اگه پاسخ بدید راهنمایی کنید.