آموزش ثبت نام در ثنا ( همراه با عکس )

ارائه خدمات الکترونیک قضایی، از طرح‌های مهم دستگاه قضایی می‌باشد که مورد توجه مدیران عالی دستگاه قضایی است.به موجب ماده ۱۷۵ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ قوه قضائیه موظف است اوراق قضائی را با استفاده از سامانه‌های الکترونیکی یا مخابراتی ابلاغ نماید. پس ٬ از این بابت سامانه ثنا راه اندازی که شد که در راستای کاهش حجم جمعیت مراجعان به شعب دادگستری جهت ثبت شکایت ، پیگیری و ارائه دادخواست ها ، پیگیری و ارائه اظهارنامه ها ، محاسبه هزینه دادرسی و ... در دستور کار قوه قضاییه خدماتی را ارائه دهد.

فهرست
حقوقی | مفاهیم | وکالت

آموزش ثبت نام در ثنا ( همراه با عکس )

راهنمای ثبت نام - شناسه قضایی سامانه ثنا - بازیابی رمز عبور ثنا - پرینت استعلام

سامانه ی ثنا سامانه ایی طراحی شده توسط قوه قضاییه است که در آن تمامی ابلاغ های قضایی و تمامی شکواییه ها و دادخواست های شما به ثبت رسیده است و شما می توانید به راحتی از طریق این سامانه به آنها دسترسی داشته باشید. همچنین برای بازدید از ابلاغیه های جدید نیز باید به این سامانه مراجعه نمایید. در این مقاله قصد داریم شما را با آموزش ثبت نام ثنا در سامانه ثنا آشنا کنیم. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

معرفی سایت ثنا

ارائه خدمات الکترونیک قضایی، از طرح های مهم دستگاه قضایی می باشد که مورد توجه مدیران عالی دستگاه قضایی است.به موجب ماده ۱۷۵ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ قوه قضائیه موظف است اوراق قضائی را با استفاده از سامانه های الکترونیکی یا مخابراتی ابلاغ نماید. پس ٬ از این بابت سامانه ثنا راه اندازی که شد که در راستای کاهش حجم جمعیت مراجعان به شعب دادگستری جهت ثبت شکایت ، پیگیری و ارائه دادخواست ها ، پیگیری و ارائه اظهارنامه ها ، محاسبه هزینه دادرسی و ... در دستور کار قوه قضاییه خدماتی را ارائه دهد.

روش ثبت نام در ثنا

مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی.

نکته : اخیرا (پیش ثبت نام) در سامانه ثنا که امکان ثبت اطلاعات توسط خود کاربر را فراهم کرده بود و در منزل بدون مراجعه به دفاتر خدمات قضایی انجام می شد ٬ برداشته شده است.لذا در این صورت با ارایه مدارک زیر به دفاتر خدمات قضایی ٬ نسبت به ثبت نام در سامانه ثنا اقدام نمایید.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در سامانه ثنا

  1. شناسنامه
  2. کارت ملی
  3. قبض آب ، برق ، گاز یا تلفن محل سکونت : به جهت وارد کردن آدرس دقیق پستی و کد پستی
  4. یک قطعه عکس

البته در نظر داشته باشید ، عکس شما باید حتما اسکن شود ، زیرا در قسمت سایر اطلاعات از شما فایل اسکن شده عکس تان خواسته می شود و باید آن را آپلود نمایید.

پس از تکمیل ثبت نام شما در سامانه ثنا توسط دفاتر خدمات قضایی ٬ رمز شخصی در اختیار شما قرار میدهند. که باید در حفظ آن بسیار کوشا باشید. سپس ازین پس شما میتوانید با مراجعه به سامانه ثنا به نشانی (eblagh.adliran.ir) ٬ با وارد کردن کدملی و رمز شخصی خود ٬ نسبت به رویت ابلاغیه های قضایی خود اقدام کنید.

کد ثنا یا شناسه قضایی چه مزیت و کاربردی دارد؟

رئیس كل دادگستری استان كرمان گفت: ثبت نام در سامانه ثنا (ثبت نام ابلاغ الكترونیكی قضایی) برای همه افراد جامعه به ویژه كسانی كه در دستگاه قضایی پرونده ای در دست رسیدگی دارند، الزامی است.اشخاص حقیقی، حقوقی، كارشناسان و افرادی كه به عنوان شاهد در دستگاه قضایی مراجعه می كنند هم باید در این سامانه ثبت نام كنند.

سامانه ابلاغ، سامانه ای الکترونیکی است که جهت اطلاع رسانی ابلاغیه های دادگاه برای طرفین دعوا، نماینده قانونی آنان، دفاتر خدمات قضایی، کارشناسان، ضابطان قضایی و سایر اشخاص مرتبط جهت ابلاغ اوراق قضایی و نشر آگهی به صورت الکترونیکی ارسال می شود.

بازیابی رمز عبور ثنا

اگر رمز شخصی ( رمز عبور ) خود را فراموش کرده اید ٬ ابتدا به سایت www.sana.adliran.ir وارد شوید و سپس طبق مراحل زیر پیش بروید.

1- بر روی کارت ( فراموشی رمز ) کلیک کنید.سپس با وارد شدن به صفحه جدید اطلاعات خواسته شده را وارد کنید.
(توجه داشته باشید ٬ در صورتی که پست الکترونیک ندارید٬ نیازی به وارد کردن آن نیست و شما میتوانید تنها شماره همراه خود را وارد کنید و بالعکس.)

راهنمای بازیابی رمز عبور ثنا

2- با وارد کردن اطلاعات خواسته شده مطابق عکس٬ کادر آبی رنگ با عنوان ( ارسال کد فعالسازی) را انتخاب کنید.(ستون سمت راست)

3- حالا برای شماره تلفن همراه شما پیامکی حاوی کد فعالسازی ارسال شده است که با وارد کردن آن در قسمت مربوطه و سپس انتخاب کادر سبز رنگ با عنوان ( دریافت رمز شخصی جدید ) دوباره برای شما پیامکی ارسال می شود که رمز شخصی شما است.(ستون سمت چپ)

راهنمای بازیابی رمز عبور سامانه ثنا

4- حال دوباره با وارد شدن به نشانی www.eblagh1.adliran.ir ٬ کد ملی خود را وارد کرده و رمز جدید ده رقمی که از طریق پیامک برای شما ارسال شده است را وارد کنید.

5- حالا در صفحه ی پیش رویتان با کلیک بر روی کادر آبی رنگ با عنوان ( ارسال مجدد رمز موقت) ٬ پیامکی حاوی کد برای شما ارسال میشود که شما با وارد کردن آن می توانید وارد صفحه اصلی شده و نسبت به مشاهده ابلاغیه های خود اقدام کنید.

راهنمای بازیابی رمز عبور ثنا

دریافت وام از طریق ثنا

اکثر مردم با شنیدن اسم وام از طریق ثنا فکر میکنند که سامانه ثنا به آنها وام می دهد. اما در واقع شما از خود بانک وام را می گیرید و برخی از بانک ها و موسسات اعتباری٬ برای پرداخت وام٬ شرایطی را برگزیده اند که از جمله آن ها داشتن شناسه قضایی سامانه ثنا به هنگام ثبت درخواست وام ( مانند وام ازدواج ) می باشد که برای این کار باید برگه پرینت استعلام سامانه ثنا را به بانک یا موسسه مورد نظر ارائه دهند .

دلیل استفاده از این شناسه در بانک ها ارائه هرچه بهتر خدمات اطلاع رسانی و برقراری ارتباط با مشتریان و دارندگان حساب در این بانک ها می باشد .برای دریافت وام از طریق سامانه ثنا٬ ابتدا باید در این سامانه به صورت حضوری ثبت نام کرده و سپس با استفاده از ارائه شناسه قضایی که در اختیار خود فرد قرار می گیرد٬ می تواند اقدام به ثبت درخواست برای دریافت وام از بانک ها و موسسات اعتباری که از این سامانه استفاده می کنند٬ کند .

آموزش ثبت نام در ثنا ( همراه با عکس )


نحوه دریافت شناسه قضایی

اکثر مردم بر این خیالند که شناسه قضایی همان رمز شخصی برای ورود به ثنا است اما در واقع باید بدانید که شناسه قضایی با رمز شخصی متفاوت است.رمز شخصی جهت ورود به سامانه ثنا مورد استفاده میگردد ولی شناسه قضایی کدی است که هنگام ثبت نام در دفاتر قضایی به شما داده می شود و میتوانید از آن جهت تکمیل مدارک خود به بانک برای گرفتن وام اقدام کنید. البته قابل ذکر است که تنها برخی از بانکها تقاضای شناسه قضایی میکنند.

توجه :در صورت عدم مراجعه و دریافت شناسه قضائی اشخاص حقوقی در تاریخ فوق، دریافت این کد با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و پرداخت تعرفه ی مربوطه امکانپذیر است.

لازم به ذکر است که برای دریافت وام ( مانند وام ازدواج ) نه تنها شخص وام گیرنده بلکه ضامن های وی نیز ملزم به ارائه شناسه قضایی دریافت شده خود از سامانه ثنا هستند در غیر این صورت شخص متقاضی مجاز به دریافت وام از این بانک ها و موسسات اعتباری نمی باشد.

وام هایی که شما برای دریافت آن ملزم به دریافت شناسه قضایی هستید:

دریافت پرینت استعلام سامانه ثنا

شما می توانید با مراجعه به سایت www.sana.adliran.ir نسبت به دریافت استعلام برای تکمیل مدارک مورد نیاز برای دریافت وام به بعضی بانک ها و موسسات مالی مراجعه کنید.

مراحل انجام این کار به ترتیب عبارتند از:

1- با وارد شدن به این سایت بر روی گزینه ( تغییر اطلاعات - ویرایش اطلاعات ثبت نام شده) کلیک کنید.

پرینت استعلام سامانه ثنا

2- سپس با وارد کردن کد ملی و رمز عبور موقت ٬ وارد صفحه ی زیر می شوید که اطلاعات شخصی شما در آن درج شده است.

پرینت استعلام سامانه ثنا

پرینت استعلام سامانه ثنا

3- حالا در بالای صفحه روی کادر آبی رنگ با عنوان ( چاپ اطلاعات ثبت نام) کلیک کنید.

پرینت استعلام سامانه ثنا

شما میتوانید با ارائه پرینت استعلام سامانه ثنای خود به بانک یا موسسه مورد نظر اقدام به دریافت وام کنید. دلیل استفاده از این شناسه در بانک ها ارائه هرچه بهتر خدمات اطلاع رسانی و برقراری ارتباط با مشتریان و دارندگان حساب در این بانک ها می باشد.

آیا میتوان بدون اجازه (اذن) همسر اول ازدواج مجدد انجام داد؟ بخش دومسخن آخر

سامانه ثنا در سال ۱۳۹۵ برای ابلاغ اوراق قضایی، ارسال انواع اظهارنامه و ثبت دادخواست ارائه شد. به صورت کلی هدف از این سامانه جلوگیری از اتلاف وقت برای افرادی که امور قضایی دارند و پیش گیری از بوجود آمدن مشکلات احتمالی در روند ابلاغیه های قضایی است. از این تاریخ به بعد هیچ ابلاغیه ای به صورت کاغذی برای افراد ارسال نمی شود و به خاطر اهمیت این موضوع ما در این مقاله تصمیم گرفتیم شما را با آموزش ثبت ثنا یا همان آموزش ثبت نام ثنا آشنا کنیم. ممنون از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید.

سایت حقوقی احقاق تصمیم گرفت مقاله های حقوقی بسیاری را در این زمینه منتشر کند و اگر شما به دنبال مشاور حقوقی هستید می توانید به مشاور حقوقی خوب مراجعه کنید.
نظرات کاربران


shahram mohammadi -  22 دی 1399
آیا کسیکه وکالتنامه دارد میتواند فرم ثنا را پر کند

تیم محتوای احقاق -  05 آذر 1401

سوالتون یه مقدارمبهمه برای ما. اگر منظورتون اینه که میخواهید باه جای شخص دیگری در ثنا ثبت نام کنید باید بگم خیر، نمیتونید این کارو انجام بدید.


مهدی  -  18 خرداد 1402
میخام بببینم ثبت ثنا دارم یا نه؟

علی -  18 خرداد 1402
سلام فرم ثبت نام در سامانه نام کاربری ثبت نشده ...ثبت نام اینترنتی غیر حضوری بود...چگونه نام کاربری را اضافه کنم؟ ممنون

مبینا -  28 آبان 1402
من از خودم شکایت دارم که چرا اذیت پلیس حاضر م دستبند بزن تاتنبیه کنید