در صورت فرار راننده مقصر از صحنه تصادف چه باید کرد؟ (همراه با نمونه شکایت از راننده متواری)

قوانین مربوط به راننده متواری در تصادفات جرحی و غیرجرحی، چگونگی پرداخت خسارت به آسیب دیدگان حادثه و مجازات راننده متواری در قانون همراه با نمونه شکواییه


در صورت فرار راننده مقصر از صحنه تصادف چه باید کرد؟ (همراه با نمونه شکایت از راننده متواری)

دچار تصادف شده ایم و راننده متواری شده است. چه باید بکنیم؟ آیا میتوانیم خسارت خود را بگیریم؟ برای طلب خسارت به کجا باید برویم و چه مدارکی لازم است؟

یکی از مواردی که که گاهی اوقات در صحنه تصادف رخ میدهد و اثار سوئی از خود بر جای میگذارد فرار راننده مقصر از صحنه تصادف است. در صورت فرار راننده مقصر از صحنه تصادف چه باید کرد؟ در صورتی که خودمان و یا وسیله نقلیه امان خسارت دیده به کجا باید مراجعه کنیم؟ آیا اصلا فرار از صحنه تصادف جرم است و برای آن مجازاتی در قانون تعریف شده است؟

اگر می خواهید در خصوص تصادفات رانندگی و قوانین مربوط به آن بیشتر بدانید، کلیک کنید.

اقدامات لازم در صورت فرار راننده مقصر از صحنه تصادف

اولین کار در این مورد مانند سایر تصادفات، تماس با پلیس ۱۱۰ است.

در این مورد چون راننده از صحنه متواری شده است؛ چه تصادف جرحی باشد و چه خسارتی نیاز به حضور مامور کلانتری حوزه و تنظیم صورت جلسه است.

تنظیم کروکی توسط عوامل راهور نیز لازمه ی هر تصادف رانندگی است.

در مرحله بعد فرد زیان دیده یا بستگان درجه یک او باید به کلانتری محل وقوع تصادف مراجعه نموده و علیه راننده متواری شکایت تنظیم کنند.بعد از تنظیم شکایت،کلانتری زیان دیده را برای بررسی های پزشکی به پزشک قانونی معرفی می نماید.

در صورتی که خسارت مالی باشد اصل کروکی به همراه مدارک بیمه بدنه و بیمه شخص ثالت به شرکت بیمه ارائه می گردد.

باید خاطر نشان کرد در صورتی هم که صحنه بهم خورده و در زمان حادثه عامل راهور حضور نداشته باشد، کارشناسان راهور یا کارشناس رسمی دادگستری برای ترسیم صحنه معرفی شده و با حضور در محل کروکی صحنه بهم خورده را ترسیم می نمایند.

پس از تکمیل پرونده از سوی کلانتری پرونده به دادسرای منطقه ارسال می گردد.

برای دانلود نمونه شکایت از راننده متواری کلیک کنید.

در صورت فرار راننده مقصر از صحنه تصادف چه باید کرد؟ (همراه با نمونه شکایت از راننده متواری)


مجازات راننده فراری از صحنه تصادف

اگر تصادفی غیر جرحی اتفاق بیافتد مثل این که دو وسیله نقلیه با هم تصادف کنند ولی کسی آسیبی نبیند و فقط خسارتی به خودرو وارد آید، در این موارد فرار از صحنه تصادف جرم نیست اما بدیهی است که مالک خودرو متضرر و آسیب دیده با برداشتن شماره پلاک خودرو متخلف (مقصر) می تواند در مراجع قضایی برای جبران خسارت اقامه دعوی کند.

اما اگر تصادف منجر به جراحت یا فوت شخصی شود فرار از صحنه تصادف و عدم کمک به مصدوم جرم است و قانونگذار در این خصوص به درستی سخت گیری کرده است.

در صورت فرار از صحنه تصادف اولا قاضی بر طبق قانون حق دادن تخفیف در خصوص مجازات حبس را ندارد.

ثانیا قاضی دادگاه مکلف است که شخص خاطی را به بیش از دو سوم حداکثر مجازات مندرج در قانون محکوم نماید. به عنوان مثال اگر در تصادف با فرض وجود تقصیر راننده یا عابر فوت کند بر طبق ماده ۷۱۴ قانون مذکور، مرتکب به ۶ ماه تا ۳ سال حبس محکوم خواهد شد و اگر در این جا مرتکب فرار کند قاضی مکلف است که حداقل به ۲ سال حبس تعزیری علاوه بر پرداخت دیه حکم صادر کند و امکان وجود تخفیف نیز وجود ندارد.

در قانون برای فرار از صحنه ی جرم آمده است که طبق ماده ۷۱۹: "هرگاه مصدوم احتیاج به کمک فوری داشته و راننده با وجود امکان رساندن مصدوم به مراکز درمانی و یا استمداد از مأمورین انتظامی از این کار خودداری کند و یا به منظور فرار از تعقیب محل حادثه را ترک و مصدوم را رها کند حسب مورد به بیش از دو سوم حداکثر مجازات مذکور در مواد (۷۱۴) و (۷۱۵) و (۷۱۶) محکوم خواهد شد. دادگاه نمی تواند در مورداین ماده اعمال کیفیت مخففه نماید."

برای کمک به روشن تر شدن این ماده،در ذیل به مواد مذکور در ماده فوق اشاره می کنیم.

ماده ۷۱۴ :"هرگاه بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده (اعم از وسایط نقلیه زمینی یا آبی یا هوایی ) یا متصدی وسیله موتوری منتهی به قتل غیر عمدی شود مرتکب به شش ماه تا سه سال حبس و نیز به پرداخت دیه در صورت مطالبه ازناحیه اولیای دم محکوم می شود."

ماده ۷۱۵: "هرگاه یکی از جهات مذکور در ماده (۷۱۴) موجب مرض جسمی یا دماغی که غیرقابل علاج باشد و یا از بین رفتن یکی از حواس یا از کار افتادن عضوی از اعضای بدن که یکی از وظایف ضروری زندگی انسان را انجام می دهد یا تغییر شکل دایمی عضو یا صورت شخص یا سقط جنینی شود مرتکب به حبس از دو ماه تا یک سال و به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه مصدوم محکوم می شود."

ماده ۷۱۶: "هرگاه یکی از جهات مذکور در ماده (۷۱۴) موجب صدمه بدنی شود که باعث نقصان یا ضعف دایم یکی از منافع یا یکی از اعضای بدن شود و یا باعث از بین رفتن قسمتی از عضو مصدوم گردد، بدون آنکه عضو از کار بیافتد یا باعث وضع حمل زن قبل از موعد طبیعی شود مرتکب به حبس از دو ماه تا شش ماه و پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه مصدوم محکوم خواهد شد."
نظرات کاربران


حسن کاوه -  09 بهمن 1401
سلام دیشب با اتوبوس پرسنل فرودگاه میبردم که پژوی۴۰۵ازسمت راست من سبقت گرفت چون معبرخودروپارک کرده بودن ومعبرتنگ میشد راننده پژو پیچیدسمت من که ازمن ردبشه منهم بناچارکه با اون برخوردنکنم پیچیدم بسمت بلوارکه باعث شکستن سپروخسارت به بدنه ماشینم شدبا اینکه بوق زدم راننده فحاشی کردواعتنایی نکرد وفرارکرد ایامیتونم ازپلاک پژوشکایت کنم یاخیر.

محمدمرادیان -  08 بهمن 1401
باسلام من پسرم باموتورتصادف کرده یک عددماشین بهش زده وفرارکرده بودماهمان ساعت باپلیس وآژانس تماس گرفتیم ولی متأسفانه مامورین انتظامی بعداز6ساعت به محل حادٹه امدن من الان بایدچکارکنم که حقم ضایعه نشه منمون ازلطفتون

فاطمه برخورداری -  09 بهمن 1401
سلام اگه موقع تصادف راننده فرار کنه و مجروح نتونم ب 110زنگ بزنه تکلیف دیه مجروح شده چیه

علی ساکی -  08 دی 1401
سوال بعدازیک ماه راننده مقصرشناسایی شورجه بایدکرد

علی ساکی  -  08 بهمن 1401
ماشین مقصرشب از وبر خلاف امدومن سرعت داشتم وماشین به جدول زدم وچب کردم والان بعدازیک ماه فهمیدم کیه خودش هم احتراف کرد کارشناس هم یاپاسگاه نیامدبرادرم ماشین باجرسقیل بر خونه ماشینم دادن شرمن آسیب زیادی ندیم چکارکنم