شروطی که به زن اجازه می دهد تقاضای طلاق کند

شروطی که به زن اجازه می دهد تقاضای طلاق کند

سلام من حدود سه ساله که با همسرم ازدواج کردم حالا به دلیل مشکلاتی که بینمون وجود داره ادامه ی زندگی مشترک با ایشون برام مشکل شده حالا میخواستم بپرسم چه شروطی به من اجازه میده که تقاضای طلاق کنم و حق و حقوقم هم پا بر جا بمونه؟

تعداد پاسخ ها 2


سلام...شروطی که به زن اجازه می دهد تقاضای طلاق کند عبارتند از :1- زن می تواند از دادگاه تقاضای صدور طلاق کند، در صورت خودداری شوهر از دادن خرجی زن(نفقه) و انجام سایر حقوق واجب زن به مدت 6 ماه.


2-دومین شرط ذکر شده در عقدنامه که به زن اجازه طلاق می دهد، بدرفتاری زوج است به حدی که ادامه زندگی را برای زوجه غیر قابل تحمل کند.


3-سومین شرطی که با وجود آن زن اختیار طلاق دارد، بیماری خطرناک غیر قابل درمان مرد است در حدی که سلامت زن را به خطر اندازد.


4-شرط چهارم دیوانه بودن مرد است در زمانی که امکان فسخ وجود ندارد.


5-پنجمین شرط مندرج در عقدنامه، اشتغال مرد به کاری است که به حیثیت و آبروی زن و مصالح خانوادگی او لطمه بزند در این صورت زن می تواند تقاضای طلاق کند.


6-محکومیت شوهر به مجازات 5 سال حبس یا بیشتر، یا به جزای نقدی که بر اثر ناتوانی از پرداخت، منجر به 5 سال بازداشت شود یا به حبس و جزای نقدی که مجموعاً منتهی به 5 سال بازداشت یا بیشتر شود و حکم مجازات در حال اجرا باشد نیز یکی دیگر از شروط ضمن عقد نکاح است که به زن امکان مطلقه شدن را می دهد.


7-ابتلاء زوج به هر گونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خللی وارد آورد و ادامه زندگی را برای زوجه دشوار کند مانند اعتیادی که منجر به بیکاری مرد، فروش اثاثیه منزل و وارد نمودن ضرر به سلامت جسمی و روحی زن و فرزند شود.


8-هشتمین شرطی است که به استناد آن زن حق طلاق می یابد. چنانچه زوج زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترک کند یا اینکه 6 ماه متوالی بدون عذر موجه غیبت کند، زن می تواند با مراجعه به دادگاه و بدون حضور شوهر طلاق خود را ثبت کند.


9- از جمله مواردی که دادگاه تقاضای زن را برای طلاق می پذیرد و در عقدنامه نیز ذکر شده، محکومیت قطعی زوج بر اثر ارتکاب به جرم و اجرای هر گونه مجازات اعم از حد و تعزیر است که مغایر با حیثیت و شئون خانوادگی زن باشد تشخیص این امر نیز با توجه به وضع و موقیعت زن و عرف و موازین دیگر با دادگاه است.


10-دهمین شرط از شروط دوازده گانه عقد نکاح، بچه دار نشدن مرد پس از گذشت 5 سال از زندگی مشترک به جهت عقیم بودن یا عوارض جسمی دیگر است که در این صورت زن می تواند تقاضای طلاق کند.


11- همچنین چنانچه زوج مفقودالاثر شود و ظرف 6 ماه پس از مراجعه زوجه به دادگاه پیدا نشود نیز دادگاه حکم طلاق را صادر می کند.


12-- آخرین شرطی که زوج در عقدنامه آن را امضا می کند و اختیار طلاق را به همسرش می دهد، ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر است که در صورت وقوع این مورد، زن حق طلاق را از مرد می گیرد.

در قوانین ما به موجب ماده 1133 قانون مدنی حق طلاق با مرد است .امابا اینکه طلاق دادن یک عمل حقوقی از جانب مرد است، اما قانون گذار شرایطی را پیش بینی کرده که زن نیز در صورت وجود آن شرایط بتواند تقاضای طلاق خود را به دادگاه ارائه کند. این شرایط برای طلاق از طرف زن عبارت اند از:

1.خودداری یا ناتوانی شوهر نسبت به پرداخت نفقه

2.عسر و حرج زن

3.غیبت شوهر

4.وکالت زن در طلاق

از بین مواردی که در بالا مطرح شد، مورد آخر یعنی وکالت زن در طلاق، که به موجب شروط ضمن عقد و تحقق آن ها به زن داده می شود؛ بیشترین استفاده را برای درخواست طلاق از طرف زن دارد، چراکه اثبات موارد موجود در آن معمولا راحت تر و نیازمند زمان کمتری است.