اگر قربانی تعرض جنسی شدید به کدام دادگاه بایستی مراجعه کنید و با طرح چه عنوانی

اگر قربانی تعرض جنسی شدید به کدام دادگاه بایستی مراجعه کنید و با طرح چه عنوانی

سلام ،سوال من اینه که چنانچه مورد تجاوز جنسی قرار گرفته باشیم باید تحت چه عنوانی و به کدوم دادگاه بایستی مراجعه کنیم؟

تعداد پاسخ ها 2


چنانچه مورد تعرض جنسی قرار گرفتید ،معمولا باید شکایت کیفری در دادسرای وقوع جرم طرح کنید، البته اگر کسی هم اطلاع ندارد می تواند از کلانتری محل سکونت بپرسد و بعد اقدام کند. در هر صورت برای ادامه پیگیری های لازم دادسرا می فرستد به کلانتری، متن شکواییه روی برگه A4 ساده هم می تواند باشد، یعنی نیاز به فرم خاصی هم ندارد.
عنوان روی شکواییه به نوع تجاوز بستگی دارد، مثلا تجاوز به عنف یعنی رابطه جنسی به زور، که در ادامه این شکایت شاکی با نامه قضایی به کلانتری مراجعه می کند تا با یک مامور به درب منزل متشاکی عنه برود و به او ابلاغ کند تا در همان لحظه با مامور بیاید به کلانتری برای تکمیل روند پرونده و کلانتری آنان را ارجاع می دهد به دادسرا.

برای اثبات این جرم لازم به ذکر است که ،در قانون برای اثبات تجاوز پیش بینی شده كه شامل چهار بار اقرار متهم، شهادت چهار مرد عادل و در نهایت علم قاضی است، در واقع مواردیست که شدنی نیست، در اینجا این سوال مطرح میشود که پس چرا قانونگذار این شرایط غیرممکن برای اثبات را بیان کرده؟
واقعیت این است تجاوز به عنف با قوانین حاکم در ایران غیرقابل اثبات است، چون معمولا تجاوز در حضور شاهد آن هم 4 تا مرد عادل نیست، مگر اینکه اقرار کرده باشد که آن هم غیرممکن است، زیرا فرد متجاوز معمولا منکر می شود، به نظر میرسد که این ماده با این شرایط می خواسته حرمت جامعه را حفظ کند، معمولا اگر همچنین جرمی را فردی انجام دهد، قربانی نتواند آن را اثبات کند.

برای اثبات ازار جنسی اقدامات زیر بایستی انجام بگیرد:

  • در صورت وجود شاهد، احضار آن به دادگاه یک امتیاز مثبت قلمداد خواهد شد.
  • مراجعه به پزشکی قانونی از دیگر اقدامات مهمی است که قربانی باید انجام دهد. پزشکی قانونی قادر است تا آزار جنسی را از سایر روابط تفکیک نماید. به عنوان مثال وجود ضرب و جرح بر روی بدن نشانه ای از آزار جنسی به حساب می آید.
  • ضبط صدای شخصی که پیشنهادات جنسی می دهد، می تواند در دادگاه به عنوان مدرک علیه وی استفاده شود. اگر چه از قدرت اثبات پایین تری به نسبت موارد دیگر برخوردار است، اما می تواند تاثیرگذار باشد.
  • پس از مراجعه به دادسرا، تحقیقات لازم از سوی نیروی انتظامی انجام خواهد شد و در صورت تائید جرم، شکایت در مرحله دیگری قرار می گیرد. در این مرحله، پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه فرستاده می شود. در نهایت قاضی با استناد به مدارک و صحبت های حضار، حکم را اعلام خواهد کرد.