انصراف از معامله از راه دور و خرید اینترنتی

انصراف از معامله از راه دور و خرید اینترنتی

سلام من محصولی رو بصورت اینترنتی خریداری کردم اما قبل از ارسال پشیمون شدم حالا فروشنده قبول نمیکنه من باید چکار کنم ؟

تعداد پاسخ ها 2


سلام ...طبق قانون تجارت الکترونیک، در هر معامله از راه دور و خریدهای اینترنتی مصرف کننده باید حداقل هفت روز کاری، وقت برای انصراف ( حق انصراف) از قبول خود بدون تحمل جریمه و یا ارائه دلیل داشته باشد. تنها هزینه تحمیلی بر مصرف کننده هزینه بازپس فرستادن کالا خواهد بود.

دوست عزیز

در باب سوم قانون تجارت الکترونیکی ذیل مبحث حمایت های انحصاری در معاملات الکترونیکی، رعایت ضوابطی از سوی عرضه کنندگان کالاو خدمات برای حفظ حقوق مصرف کنندگان و مشتریان فروشگاه های اینترنتی و مجازی آمده است که تا حدودی موجب امنیت خاطر مشتریان این بازار شده است.

از جمله این حمایت ها، حق انصراف موضوع ماده ۳۷ و ۳۸ قانون فوق الذکر است، به موجب ماده ۳۷: در هر معامله از راه دور مصرف کننده باید حداقل هفت روز کاری، وقت برای انصراف (حق انصراف) از قبول خود بدون تحمل جریمه و یا ارائه دلیل داشته باشد.

بنابراین کاربران و مشتریان می توانند تا هفت روز نسبت به کالا و خدماتی که در وب سایت ها و فروشگاه های اینترنتی سفارش داده اند، منصرف شوند و کلیه وجوه پرداختی را بدون تحمل هیچ گونه خسارتی دریافت نمایند.

در بند الف ماده ۳۸ قانون تجارت الکترونیکی زمان آغاز این حق در خصوص فروشندگان کالا از زمان تسلیم آن توسط تامین کننده و در خصوص ارائه دهندگان خدمات از زمان انعقاد قرارداد است.

طبق ماده ۴۲ قانون فوق برخی خدمات از شمول حق انصراف خارج هستند و کاربران نمی توانند این حق را اعمال کنند مگر این که به موجب سایر قوانین تقاضای فسخ معامله را بنمایند که در این صورت ممکن است برخی خسارات قانونی و قراردادی را متحمل شوند.

این کالا و خدمات شامل:

  • معاملات راجع به فروش اموال غیرمنقول و یا حقوق مالکیت ناشی از اموال غیرمنقول به جز اجاره.
  • خرید از ماشین های فروش مستقیم کالا و خدمات.
  • معاملاتی که با استفاده از تلفن عمومی (همگانی) انجام می شود.
  • معاملات راجع به حراجی ها
  • برخی خدمات مالی و کالا و خدماتی که شرایط خاصی دارند.