نمونه دادخواست تقاضای پرداخت دیه از بیت المال

نمونه دادخواست تقاضای پرداخت دیه از بیت المال

گاهی اوقات دیه مقتول از سوی دولت به ورثه اش پرداخت می شود. پرداخت دیه از بیت المال در شرایط خاصی انجام می شود طبق قانون "هرگاه در اثر تقصیر یا اشتباه قاضی در موضوع یا در تطبیق حکم بر مورد خاص، ضرر مادی یا معنوی متوجه فردی شود، در مورد ضرر مادی در صورت تقصیر، مقصر طبق موازین اسلامی ضامن است، در غیر این صورت خسارت به وسیله دولت جبران می شود."

در این مقاله قصد داریم شما را با چگونگی پرداخت دیه از بیت المال آشنا کنیم و در آخر نیز برای شما نمونه دادخواست تقاضای پرداخت دیه از بیت المال را آوردیم تا بتوانید از آن استفاده کنید.

  • هرگاه در اثر خطای قاضی، در حكم و یا تشخیص موضوع و یا تطبق حكم بر موضوع، شخص بی گناهی محكوم به مرگ شده و متحمل خسارت بدنی شود دیه قتل یا جراحت از بیت المال است، خطای قاضی به این علت كه قاضی شرایط قضاوت را ندارد و یا خلاف كتاب و سنت حكم كرده است.
  • در مواردی كه لوث علیه شخصی محقق شده باشد، اما اولیاء دم حاضر به قسامه نشوند، در صورتی كه متهم و اقربای او قسامه را اجرا كنند، قصاص از متهم ساقط شده و بیت المال، دیه مقتول را خواهد پرداخت.

نکته : لوث اماره ای است كه، ظن غالب به صدق مدعی دارد. مانند این كه یک نفر چاقویی خونی داشته باشد و بر بالای سر مقتولی دستگیر گردد . یا مقتولی را در خانه كسی یا در محله گروهی پیدا كنند، به شرط آن كه عداوتی ما بین آن ها وجود باشد، و گرنه لوث نیست.

  • در مواردی كه هیچ یک از مدعی و مدعی علیه بینه ندارند و مدعی هم حاضر به قسم یاد كردن نیست و قسم را متوجه مدعی علیه كرده است، با قسم خوردن مدعی علیه، دعوی پایان می پذیرد و در این صورت دیه مقتول باید از بیت المال پرداخت شود.
  • هرگاه شخص یا اشخاصی در اثر ازدحام کشته شوند و یا جسد مقتولی در خیابان و اماکن عمومی پیدا شود و نتوان این قتل را به کسی منتسب کرد، دیه از بیت المال پرداخت می شود. فرقی نمی کند که متوفی به واسطه قتل عمد کشته شده باشد یا قتل غیرعمد مانند قتل ناشی از بی احتیاطی در امر رانندگی. پس اگر جسد فردی در اتوبان و یا جاده پیدا شود و پس از بررسی به دست آید که آن شخص در تصادف کشته شده و تلاش مراجع انتظامی و قضایی نیز برای شناسایی مقصر بی نتیجه بماند در این حالت ورثه این شخص دیه او را از دولت دریافت می کنند.
  • دیه افرادی كه در اثر آشوب و اغتشاش مصدوم یا کشته شده اند.
  • دیه مقتولی كه بر اثر سقوط غیر ارادی شخصی دیگر كشته شده است.

سخن آخر

در این مقاله قصد داشتیم شما را با موارد پرداخت دیه از بیت المال آشنا کنیم و در آخر مقاله نیز برای شما نمونه دادخواست پرداخت دیه از بیت المال را آوردیم تا بتوانید در شرایط ضروری از آن استفاده کنید. ممنون از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید.

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انواع نمونه دادخواست ها و دسترسی به بانک نمونه اوراق حقوقی اینجا کلیک کنید.

بسمه تعالی

ریاست محترم دادگاه عمومی شهرستان......

با عرض سلام و ادب

احتراماً به استحضار می رساند:

اینجانب ......بر اثر ................ از ناحیه ............ مصدوم شده ام نظر به اینکه به لحاظ..... می بایست دیه متعلقه از ...... پرداخت گردد لیکن ......

لطفا برای مشاهده ی متن کامل دادخواست به فایل word یا pdf مراجعه فرمایید.