نمونه شکواییه مزاحمت و سلب آسایش از طرف همسایگان

نمونه شکواییه مزاحمت و سلب آسایش از طرف همسایگان

این روزها همه با زندگی آپارتمان نشینی دست وپنجه نرم می کنند و این نوع سبک زندگی علاوه بر اینکه نیاز به آموزش و فرهنگ سازی دارد گاه نیازمند صبر بالا نیز است. شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که از همسایه خود به دلیل سروصدا در ساعات ظهر شکایت داشته باشید. در این موقعیت شما چگونه رفتار می کنید؟

اولین راهکار برای مقابله با آزار و اذیت همسایگان، مراجعه حضوری نزد وی است. بسیاری از مشکلات همسایگی را به راحتی می توان با صحبت و تذکر دوستانه حل کرد. به طور مثال اگر یکی از همسایگان شما با صدای بلند صحبت می کند و این موضوع باعث آزار شما شده است بهتر است شما به پیش وی رفته و مشکل خود را با او در میان بگذارید. اما باید توجه داشت گاهی میزان اذیت و آزار شما توسط همسایه باعث به خطر افتادن شما می شود برای مثال اگر همسایه شما فروشنده مواد مخدر است، روابط پرخطر او باعث سلب آسایش و امنیت شما می شود.

در این مقاله قصد داریم شما مخاطبان گرامی را با انواع همسایه آزاری آشنا کنیم و در آخر برای شما نمونه ای از شکوائیه مزاحمت و سلب آسایش از طرف همسایگان بیاوریم تا بتوانید در صورت لزوم از آن در مسیر پرونده خود استفاده کنید.

انواع همسایه آزاری

  • صدای نامتعارف مانند صدای تلویزیون، صدای اعضای خانواده، صدای آهنگ
  • صدای حیوانات خانگی
  • صدای دعوا
  • مراسم و مهمانی های زیاد و شلوغ
  • مصرف مواد مخدر
  • داشتن مشاغل غیرقانونی مانند فروش مواد مخدر
  • عدم پرداخت شارژ و هزینه های مشترک ساختمان به مدیر ساختمان

مراجعه به مدیر ساختمان

زمانی که شما به نزد همسایه خود رفتید و مشکلات خود را بیان کردید اما مشکل شما نه تنها حل نشد بلکه بدتر شد، در این شرایط باید پیش مدیر ساختمان بروید تا مدیر ساختمان نسبت به رفتار غلط همسایه موردنظر شما به او هشدار دهد.

در واحدهای مسکونی پیش از سه واحد قانون و تملک آپارتمان ها برقرار است و حفظ ساختمان، دریافت و پرداخت هزینه ها و تعیین سهم هر همسایه و ... از وظایف یک مدیر ساختمان است.

اقدام قانونی با همسایه ی خاطی

طبق قانون مدنی افراد در ملک خودمختار به هر تصرفی هستند البته مادامی که این تصرف باعث ضرر رساندن به دیگران نگردد. بنابراین زمانی که اقدامات و رفتارهای همسایه موجبات ناآرامی و آزار و اذیت شما را فراهم می آورد قابل پیگیری قانونی است.

پس ازآنکه صحبت و تذکر از طرف مدیر ساختمان بر همسایه تأثیری نداشت، شما و دیگر همسایگان می توانید با پلیس تماس بگیرید و گزارشی از کارهای او ارائه دهید و اگر پس از تنظیم صورت جلسه همسایه موردنظر به کارهای قبل خود ادامه داد، شما می توانید با داشتن صورت جلسه علیه وی شکایت کنید.

مراجع صالح به رسیدگی

دادسرا

رجوع به مراجع کیفری نیازمند وجود و اثبات جرم است برای مثل توهین کردن، دعوا کردن، دادوفریاد، داشتن مشاغلی غیرقانونی و... جرم محسوب می شود. شما می توانید با تنظیم شکوائیه با عنوان مزاحمت و سلب آسایش از طرف همسایگان به دادسرا مراجعه نمایید.

شورای حل اختلاف

در شورای حل اختلاف در صورت داشتن مشکلاتی از قبیل صدای حیوانات خانگی، سروصدای ناشی از تعمیرات، صدای بلند تلویزیون و موسیقی، داشتن مهمانی های طولانی و عدم پرداخت شارژ می توانید طرح دعوی طرح نمایید.

سخن آخر

در این مقاله قصد داشتیم شما را با انواع همسایه آزاری آشنا کنیم تا شما هنگامی که در این موقعیت قرار گرفتید بتوانید به خوبی از حق خود دفاع کنید و یا به قول معروف حق خود را مطالبه کنید. همچنین در پایان این مقاله برای شما نمونه ای از شکوائیه مزاحمت و سلب آسایش از طرف همسایگان آوردیم تا بتوانید در مسیر پرونده از آن استفاده کنید.

دادستان محترم عمومی و انقلاب شهرستان

با عرض سلام و ادب

به استحضار می رساند که اینجانب ساکن طبقه ..... یک ساختمان مسکونی به آدرس ذکر شده در بالا هستم. مدتیست جناب آقای/خانم ...........(مشتکی عنه) که همسایه طبقه ........... ما با ایجاد سر و صدای مزاحم و بیش از اندازه باعث سلب آسایش ما و سایر همسایگان شده است. بدین ترتیب که کودکان وی تا نیمه شب در ساختمان می دوند و جیغ می کشند و صدای پاهای آنان و جیغ و سر وصدای آنها مانع استراحت ما و سایر ساکنین ساختمان شده است. اینجانب ناراحتی و اعتراض خود و سایر همسایگان را بارها به اطلاع ایشان رسانده ایم اما تغییری در شرایط حاصل نشده است. با توجه به شرایط پیش آمده از آن مقام محترم تقاضای رسیدگی دارم.

در ضمن سایر همسایگان آقای/خانم....................با شماره تماس .......................و آقای/خانم...................با شماره تماس ....................... اعلام آمادگی کرده اند تا در صورت نیازدر دادگاه حاضر شوند و مطالب ذکر شده در این شکواییه را تایید کنند.