نمونه شکایت نامه (شکواییه) سرقت گوشی تلفن همراه

نمونه شکایت نامه (شکواییه) سرقت گوشی تلفن همراه

از ساده ترین سرقت ها می توان به سرقت گوشی یا تلفن همراه اشاره کرد که این روزها بیش از هر نوع سرقت دیگری در کوچه ها خیابان ها یا هر مکان دیگری رخ می دهد اخیراً پلیس از کشف هزاران دستگاه گوشی مسروقه نیز خبر داده است که این خود نشان از جایگاه این نوع سرقت و میزان احتیاط پیشگیرانه ای که باید انجام دهید و در حالت بعد حتماً باید سریعاً اقدامات حقوقی مربوط را جهت استرداد گوشی، عدم فروش آن و همچنین جلوگیری از سو استفاده از اطلاعات شخصی انجام دهید.

در این مقاله قصد داریم نمونه شکایت نامه (شکوائیه) سرقت گوشی تلفن همراه را برای شما بیان کنیم اما پیش از آن مناسب است راجع به سرقت کمی اطلاعات داشته باشید. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

سرقت چیست و موارد آن در قانون مجازات اسلامی به چه صورت است؟

سرقت یکی از متداول ترین و مهم ترین جرائم علیه اموال و مالکیت محسوب می شود. قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ در تعریف جرم سرقت در ماده ۲۶۷ مقرر داشته است: سرقت عبارت است از ربودن مال متعلق به غیر یعنی موضوع سرقت چیزی است که عمل ربودن نسبت به آن انجام می شود و حقوقی به آن تعلق گرفته که موردحمایت قانون است.

اقدام قانونی بعد از سرقت موبایل از طریق مراجع قضایی

اقدام قانونی بعد از سرقت موبایل از طریق مراجع قضایی به این صورت می باشد که فرد مال باخته با مراجعه به کلانتری و توضیح شرایط و موضوع به آنان، پیگیری لازم را از مأمورین و کلانتری می خواهد و سپس مأمورین کلانتری یا دادسرا بعدازاین که شکایت شما مکتوب شد با صدور درخواستی به اپراتورها ردیابی گوشی را می خواهند.

دادسرا بعد از تحقیقات مقدماتی و صدور کیفرخواست پرونده را به دادگاه ارسال می کند و دادگاه به بررسی دقیق تر و ردیابی گوشی از طریق مخابرات می پردازد و درصورتی که موبایل یافت شد، فرد متهم را احضار می کند و به پرونده جرم سرقت گوشی رسیدگی می نماید و رأی مقتضی صادر می شود.

پیگیری سرقت موبایل از طریق مخابرات

دومین راه پیگیری سرقت موبایل از طریق مخابرات می باشد که لازم است ابتدا امر صورت گیرد مراجعه به مخابرات و درخواست مسدود کردن خط می باشد. درصورتی که فرد سارق هرگونه سو استفاده ای از خط تلفن همراه کند شخص دارنده خط مسئول است. بنابراین مسدود کردن خط برای جلوگیری از سوءاستفاده سارق بسیار ضروری و مهم است.

سخن آخر

در این مقاله قصد داشتیم شما را با اقدامات پس از سرقت گوشی همراه آشنا کنیم و سپس در آخر نمونه ای از شکایت نامه (شکوائیه) سرقت گوشی تلفن همراه آوردیم تا بتوانید از آن در پروسه پرونده خود استفاده کنید. ممنون از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید.

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انواع نمونه دادخواست ها و دسترسی به بانک نمونه اوراق حقوقی اینجا کلید کنید.

دادستان محترم عمومی و انقلاب شهرستان....

با عرض سلام و ادب

با سلام و احترام به عرض می رساند که اینجانب در مورخ.........................ساعت.......در خیابان ............. در حال طی مسیر به صورت پیاده بودم که ناگهان یک موتورسیکلت با دو راکب از پشت به من نزدیک شدند و گوشی موبایل مدل...............من را از دستم قاپیدند و من هر چه تلاش کردم و به دنبال موتور دویدم موفق به متوقف کردن آنها نشدم. در ضمن شماره شهربانی موتور سیکلت (عبارت بود از........../ یا پوشیده شده و قابل تشخیص نبود). ...

لطفا برای مشاهده ی متن کامل شکایت نامه به فایل word یا pdf مراجعه نمایید.