نمونه درخواست قبولي وثيقه توسط وثيقه گذار از دادگاه

نمونه درخواست قبولي وثيقه توسط وثيقه گذار از دادگاه

احتمالاً نام وثیقه را شنیده اید. هنگامی که کسی به عنوان متهم پرونده شناخته می شود و بنا بر دلایل قانونی می توان با راهکارهایی آزادی فرد را به مدتی مشخص محدود کرد.

آیا می دانید این سلب آزادی را چگونه می توان به تعویق انداخت؟

اگر متهم بتواند برای خود یک وثیقه بگذارد، بازداشت او به تعویق می افتد و او متعهد می شود که هرزمانی که لازم بود در مراجعه قضایی حضور پیدا کند. پس برای این کار بازپرس اقدام به ضبط وثیقه می کند. قرار وثیقه یکی از انواع قرارهای منتهی به بازداشت است و اگر متهم نتواند وثیقه را مهیا کند باید به بازداشت برود. در این مقاله قصد داریم شما را با مفاهیم اصلی همچون وثیقه آشنا کنیم و نمونه ای از درخواست قبولی وثیقه توسط وثیقه گذار از دادگاه را برای شما بیاوریم تا بتوانید به راحتی آن را پرکنید و پرونده خود را در مسیر درستی هدایت کنید.

قرار وثیقه چیست؟

قرار وثیقه قراری است که موجب می شود که متهم در ازای گذاشتن وثیقه بازداشت نشود. این قرار یکی از مهم ترین انواع قرارهای تأمین است به دلیل اینکه این قرار مالی یا همان وثیقه به دادسرا سپرده می شود و در مقابل آن متهم موردنظر متعهد می شود که هرزمانی که مراجع قضایی صلاح دانستند در مرجع مربوطه حاضر شود. جالب است بدانید این وثیقه را هم خود متهم و هم فرد دیگری می تواند به نفع او در مراجع قضایی قرار دهد.

پرداخت وثیقه از طرف خود متهم

در این حالت می توان متصور شد که متهم برای آزادی، خودش وثیقه بگذارد و این پرداخت از سوی متهم صورت می گیرد. در این حالت اگر متهم در ازای تعهد خود در مراجع قانونی حضور پیدا نکند، این وثیقه به دستور مقام قضایی ضبط می شود. درصورتی که متهم برای عدم حضور خود در مراجع قانونی دلیل موجه داشته باشد، باید آن را اعلام کند تا ضبط وثیقه اتفاق نیافتد.

پرداخت وثیقه از طرف ثالث

در این حالت پرداخت وثیقه توسط شخص ثالث انجام می شود و اگر متهم در دادگاه حضور پیدا نکند، مرجع برای فرد ثالث یا وثیقه گذار اخطار ارسال می کند و در آن اخطار هشدار می دهد که متهم را تا ظرف بیست روز تسلیم کند. درصورتی که متهم در مراجع قانونی حضور پیدا نکند و شخص ثالث نیز نتواند متهم را حاضر کند و برای این کار دلیل موجهی نیز نداشته باشد، وثیقه به دستور مقام قضایی ضبط خواهد شد و دیگر بعدازآن معرفی متهم فایده ای ندارد.

سخن آخر

وثیقه در لغت به معنای استوار و آن چیزی است که موجب اعتماد و جلب رضایت طرف مقابل می شود. درواقع می توان گفت وثیقه به عنوان یک ضمانت نامه برای گرو گذاشتن در ازای آزادی یک فرد است.

در رسیدگی کیفری اگر مقام قضایی به این نتیجه برسد که متهم نمی تواند کفیل معرفی کند یا تشخیص دهد که قرار صادره، حضور متهم را در مواقع ضروری تضمین نمی کند، تنها راهی که می توان متهم را چند روز آزاد نگه داشت گذاشتن وثیقه است. همان طور که گفتیم متهم در ازای گذاشتن وثیقه تعهد می دهد تا هر وقت که لازم به حضور متهم در مراجع قضایی بود و احضار شد، در مراجع مذکور حاضر گردیده و در دسترس باشد.

در این مقاله قصد داشتیم شما را با مفهوم وثیقه آشنا کنیم و بگوییم چه افرادی می توانند برای متهم وثیقه بگذارند و همچنین در پایان این مقاله نمونه ای از درخواست قبولی وثیقه توسط وثیقه گذار از دادگاه برای شما آورده ایم تا بتوانید از آن در مسیر پرونده حقوقی خود استفاده کنید.

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انواع نمونه دادخواست ها و دسترسی به بانک نمونه اوراق حقوقی به اینجا مراجعه کنید.

بسمه تعالی

ریاست محترم شعبه ...... دادگاه عمومی

با سلام و عرض ادب ،

احتراماً ، به استحضار می رساند ،

چون در خصوص آقای .......... فرزند ........ به اتهام ....... توسط آن دادگاه محترم قرار وثیقه صادر گردیده است، لذا ، اینجانب ........... فرزند ........... با تودیع وثیقه ......

لطفا برای مشاهده متن کامل درخواست به فایل word یا pdf مراجعه فرمایید.