نمونه دادخواست مطالبه خسارت ناشی از تصادف و ضرر و زیان ناشی از سلب توانایی کارکردن

نمونه دادخواست مطالبه خسارت ناشی از تصادف و ضرر و زیان ناشی از سلب توانایی کارکردن

تصادف با اتومبیل برای همه ما اتفاق افتاده است و در این تصادفات گاهی ما و گاهی طرف مقابلمان مقصر بوده است. اولین چیزی که در ذهن ما پس از تصادف نمایان می شود این است که بتوانیم خسارت ناشی از تصادف را دریافت کنیم. انواع تصادفات با توجه به شدت آنها می تواند خسارت مالی و جانی داشته باشد، به همین دلیل مطالبه خسارت ناشی از تصادفات یکی از مهم ترین موضوعات در تصادفات رانندگی است. در این مقاله قصد داریم شما را با مراحل دریافت مطالبه خسارت رانندگی ازجمله مراجعه به اداره بیمه آشنا کنیم و در آخر نمونه ای از دادخواست مطالبه خسارت ناشی از تصادف و ضرر و زیان ناشی از سلب توانایی کار کردن را برای شما بیاوریم. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

مراجعه به اداره بیمه

همان طور که می دانید بعد از وقوع تصادف، پلیس راهنمایی در محل تصادف حاضر می شود و با کشیدن کروکی مقصر اصلی تصادف را مشخص می کند. از آن طرف اگر اتومبیل مقصر دارای بیمه باشد، این فرد باید به اداره بیمه مراجعه کند تا کارشناس بیمه به تعیین خسارت بپردازد و این پرداخت به سقف تعهد بیمه گذار مرتبط است. البته باید توجه داشت که خسارت مربوط به افت قیمت خودرو را بیشتر شرکت های بیمه بر عهده نمی گیرند. شاید با شنیدن جمله قبل کمی تعجب کرده باشید اما اگر صاحب خودرو در مورد افت قیمت ماشین رضایت دهد یا این نوع خسارت به خودرو موردنظر تعلق نگرفته باشد؛ بیمه حق دارد که این خسارت را متقبل نشود.

در این شرایط شاید از خود بپرسید که اگر میزان خسارت بیش از سقف بیمه باشد، خسارت باید چگونه پرداخت بشود؟ یا در این وضعیت مقصر و زیان دیده می توانند باهم درباره نحوه پرداخت مقدار مازاد بر بیمه خسارت، باهم توافق کنند؟ اما اگر توافق حاصل نشود، تکلیف بقیه خسارت زیان دیده چیست؟

مراجعه به دادگاه

اگر بین مقصر و زیان دیده توافقی حاصل نشد و یا مقصر همکاری لازم را در این زمینه نداشت، زیان دیده به راحتی می تواند برای شکایت از مقصر و پیگیری های لازم به شورای حل اختلاف یا دادگاه مراجعه کند. دادگاه نیز در این مرحله با ارجاع موضوع به کارشناسی و سپس دریافت نظر کارشناس، اقدام به صدور رأی مناسب می کند. توجه داشته باشید که اگر میزان خسارت کمتر از 20 میلیون باشد، این رسیدگی باید در دادگاه حقوقی مطرح شود.

بعدازاینکه مقصر به پرداخت خسارت محکوم شد، موظف است که خسارت تعیین شده را پرداخت کند البته در این مسیر مقصر می تواند ادعا کند معسر است و درخواست اعسار و تقسیم مالی که محکوم شده است را از دادگاه بنماید. اگر مقصر از پرداخت خسارت خودداری کند، زیان دیده می تواند اموال مقصر را توقیف کند.

سخن آخر

در این مقاله ابتدا قصد داشتیم شما را با مراحل مطالبه خسارت ناشی از تصادفات و ضرر و زیان ناشی از سلب توانایی کار کردن آشنا کنیم ازجمله مراجعه به بیمه یا دادگاه و در انتها برای شما نمونه ای از این نوع دادخواست را آوردیم تا شما بتوانید به راحتی در مسیر مطالبه حق خود از آن استفاده کنید. ممنون از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید.

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انواع نمونه دادخواست ها و دسترسی به بانک نمونه اوراق حقوقی به اینجا مراجعه کنید.

بسمه تعالی

ریاست محترم مجتمع قضایی.......شهرستان محل اقامت خوانده

با عرض سلام و ادب

احتراماً وکیل خواهان به استحضار می رساند:

آقای/خانم به عنوان خوانده در اثر بی احتیاطی در رانندگی و صحبت کردن حین رانندگی با موبایل خود و بالا بودن سرعت وسیله ی نقلیه خود،با اینجانب تصادف کرده که استخوان ها ی دست چپ و جمجمه و...... اینجانب در اثر این تصادف شکسته شد که .... درصد نقص عضو پیدا کردم. .....

لطفا برای مشاهده ی متن کامل دادخواست به فایل word یا pdf مراجعه فرمایید.