نمونه دادخواست تعدیل مهریه

نمونه دادخواست تعدیل مهریه

خواهان

خانم/آقای

خوانده

خانم/آقای

وکیل

خواسته

تعدیل اقساط مهریه دادنامه . مندرج . شعبه . تهران

دلایل و منضمات

ریاست محترم شعبه . دادگاه خانواده تهران

با سلام احتراما اینجانب در مورخ . به موجب دادنامه . همین شعبه محکوم به پرداخت ۱۰ سکه پیش پرداخت و ماهانه ۱ سکه بهار آزادی در حق خوانده بابت مهریه محکوم شدم و همانطور که میدانید سکه به طور ناگهانی چندین برابر شده است با توجه به اینکه اینجانب کارمند می باشم پرداخت یک سکه با قیمت کنونی در ماه از توان مالی اینجانب خارج است لذا مستدعی است حکم بر تعدیل اقساط مهریه از ماهانه یک سکه به هر سه ماه یک سکه صادر فرماید.

با احترام مجدد

امضاء

درخواست تعدیل مهریه هم از جانب مرد و هم از جانب زن ممکن است مطرح شود زمانی که مرد اقساط مربوط به مهریه را به زن پرداخت می کند، هم زن می تواند از دادگاه با توجه به نرخ تورم درخواست افزایش مقدار اقساط را بکند هم مرد می تواند از دادگاه بخواهد که مقدار اقساط را نسبت به قبل کاهش دهد. با توجه به این موضوع قصد داریم شما را با موضوع تعدیل مهریه آشنا کنیم و در آخر مقاله نیز برای شما نمونه دادخواست تعدیل مهریه را آوریدم تا بتوانید از آن استفاده کنید. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید

تعدیل مهریه چیست؟

تعدیل در لغت به معنای برقراری عدالت است، تعدیل در مهریه هم به معنای برقراری عدالت در پرداخت مهریه است که این نوع از تعدیل را می توان از دو جنبه موردبحث قرارداد :

یکی بحث تعدیل در مبلغ کلی مهریه که مطابق تبصره یک ماده 1082 مهریه به نرخ روز و متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه زمان تأدیه نسبت به سال اجرای عقد که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می گردد محاسبه و پرداخت خواهد شد. قانون گذار این نوع از تعدیل را در راستای عدالت و احقاق حقوق زنان به ماده 1082 الحاق کرده است .

دومین مورد که در بحث تعدیل مهریه می توان به آن اشاره کرد زمانی است که دادخواست اعسار از پرداخت مهریه از طرف مرد پذیرفته شده است، در چنین حالتی مرد موظف است مبلغی به عنوان پیش پرداخت و مبالغی را ماهیانه به زن پرداخت نماید تا کل مهریه تصفیه شود در چنین صورتی درخواست تعدیل مهریه هم از طرف مرد ممکن است از دادگاه صادرکننده حکم تقسیط مهریه خواسته شود هم از طرف زن ممکن است درخواست شود.

شرایط تعدیل مهریه

پس از اینکه درخواست اعسار مرد از سوی دادگاه پذیرفته شد و برای پرداخت اقساطی آن حکم صادر شد، اگر در وضعیت مالی مرد و زن و شرایط اقتصادی جامعه تغییر فاحشی رخ داد، هر یک از آن ها می توانند برای تعدیل مهریه اقدام کنند. بنابراین برای دادخواست تعدیل مهریه باید شروط زیر محقق شود:

  • مرد درخواست اعسار داده باشد.
  • درخواست اعسار مرد توسط دادگاه پذیرفته شده باشد و زوج اقساط ماهیانه را به صورت قسط بندی به زوجه بپردازد. لازم به ذکر است که در این حالت ممکن است دادگاه مرد را به پرداخت همه یا بخشی از مهریه محکوم کرده باشد و او باید در مدت مشخصی، مقدار مشخصی را به صورت اقساط به زن پرداخت نماید.
  • در وضعیت مالی هر یک از طرفین و یا در شرایط اقتصادی جامعه تغییری ایجادشده باشد.

مدارک طرح دعوی تعدیل تقسیط مهریه

مدارک لازم جهت پیوست نمودن به دادخواست تعدیل اقساط مهریه :

  • کارت ملی خواهان و در صورت امکان خوانده
  • تصویر مصدق استشهادیه
  • تصویر مصدق دادنامه قطعی مبنی بر محکومیت به پرداخت مهریه و تقسیط آن
  • فرم ثبت نام در ثنا
  • سند ازدواج یا طلاق در صورت امکان
  • کارت بانکی جهت پرداخت هزینه های دادرسی و خدمات قضایی

سخن آخر

در این مقاله قصد داشتیم شما را با تعدیل مهریه و شرایط تعدیل مهریه آشنا کنیم تا بتوانید در آن شرایط اطلاعات مناسبی در این زمینه داشته باشید. در پایان این مقاله نیز برای شما نمونه دادخواست تعدیل مهریه را آوردیم تا بتوانید در شرایط بحرانی از آن استفاده کنید.

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انواع نمونه دادخواست ها و دسترسی به بانک نمونه اوراق حقوقی اینجا کلیک کنید.