نمونه دادخواست اثبات نسب

نمونه دادخواست اثبات نسب

زمانی که زن و مردی با هم ازدواج می کنند و پیوند زناشویی می بندند، به تولد هر فرزندی که ناشی از این ازدواج است، در اصطلاح حقوقی به آن نسب می گویند. درواقع اثبات نسب همان اثبات ارتباط خونی بین فرزندان و پدر و مادر است. در این مقاله قصد داریم شما را بامعنی نسب و چگونگی اثبات نسب آشنا کنیم و در آخر مقاله نیز برای شما نمونه دادخواست اثبات نسب آوردیم تا بتوانید از آن استفاده کنید. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

معنای لغوی نسب چیست؟

در حقیقت نسب به معنی خویشاوندی و نژاد است. اما از نظر حقوقی نسب به معنای ارتباط میان دو نفر که یکی از آن ها از نسل دیگری باشد یا هر دو از یک نسل باشند، است. مانند رابطه فرزند و پدر یا رابطه خواهر و برادر.

در بعضی مواقع که پدر و مادر از تلقیح مصنوعی استفاده می کنند، نسب ناشی از تلقیح مصنوعی است. گاهی مواقع هم نسب ناشی از رابطه شبه ناک است. نسب مشروع نیز ناشی از ازدواج قانونی و مشروع زن و مرد است. برای اثبات نسب بین دو نفر باید ازدواج زن و مرد و همچنین نسب پدر و مادر اثبات شود.

احکام اثبات نسب مشروع یا قانونی

آن هنگام می توانیم نسب را قانونی و صحیح و مشروع بدانیم که در زمان برقراری رابطه ی زناشویی و انعقاد نطفه ی فرزند زن و مرد که دیگر پدر و مادر هستند یک رابطه ی نکاح صحیح و مشروع خواه عقد موقت و خواه دائمی را داشته باشند .

درصورتی که نطفه مرد به هر روشی به جز نزدیکی با زن وارد رحم مادر شود دیگر این فرزند به صاحب نطفه و مادر طفل تعلق دارد. اگر نطفه ی طفل قبل از ازدواج بسته شودو پس از مدتیان زن و مرد باهم ازدواج کنند طفل حاصل یک رابطه ی شرعی و قانونی و صحیح نبوده باوجوداینکه تولد او درزمانی بوده که زن و مرد باهم ازدواج کرده بودند ولی زمان شکل گیری نطفه اهمیت دارد.

شرایط لازم برای اثبات نسب

شرایط لازم برای دعوای اثبات نسب چیست، باید گفت که اثبات مشروع بودن نسب، در گروی آن است که سه موضوع در دادگاه اثبات شود: نخست، اثبات رابطه زوجیت میان پدر و مادر است. دوم، اثبات نسب مادری و سوم، اثبات نسب پدری می باشد.

سخن آخر

در این مقاله قصد داشتیم شما را با معنوی لغوی نسب و چگونگی اثبات نسب آشنا کنیم و در آخر مقاله نیز برای شما نمونه دادخواست اثبات نسب آوردیم تا بتوانید از آن استفاده کنید. ممنون از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید.

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انواع نمونه دادخواست ها و دسترسی به بانک نمونه اوراق حقوقی اینجا کلیک کنید.

ریاست محترم دادگاه خانواده شهرستان...

باعرض سلام

احتراما به استحضار جنابعالی میرساند :

اینجانب در تاریخ ... در شهرستان ... از توابع ... .بدنیا آمده ام.چون در منزل متولد شده ام ، هیچ مدرکی دال بر تولد خود در دست ندارم .

حدود 15 روز پس از تولد بنده در منطقه ی محل سکونت پدر و مادرم زلزله ی شدیدی رخ داده است و من در آن زلزله گمشده ام و سرپرستی ام را بهزیستی بر عهده گرفته است. ...

لطفا برای مشاهده ی متن کامل نمونه دادخواست به فایل word یا pdf مراجعه فرمایید.