نمونه اقرارنامه و رضایت نامه در پرونده حقوقی

نمونه اقرارنامه و رضایت نامه در پرونده حقوقی

در ابتدا این مقاله قصد داریم شما را با عبارت "جرم" آشنا کنیم و سپس به جزئیات جرائم قابل گذشت و غیر قابل گذشت نیم نگاهی داشته باشیم و همچنین برای شما نمونه ای از اقرارنامه و رضایت نامه در پرونده حقوقی بیاوریم تا شما بتوانید با خواندن این مقاله اطلاعات مناسبی در این زمینه به دست آورید تا اگر خدای نکرده در این شرایط قرار گرفتید بدانید باید در پروسه پرونده چه کاری را انجام دهید. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

جرم چیست؟

جرم، کلمه ای رایج که هنوز بسیاری از افراد به مفهوم آن تسلط ندارند. جرم یعنی عملی که ترک یا انجام آن از نظر قانون قابل مجازات باشد و پس از ارتکاب، موجب برهم زدن نظم اجتماعی شود .

همانطور که می دانید جرائم به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود و دسته بندی آن به شرح زیر است:

  • جرائم قابل گذشت
  • جرائم غیر قابل گذشت

شاید تا به حال دیده باشید که فردی یک جرمی را مرتکب شده است و خانواده آن به دنبال رضایت از شاکی هستند و زمانی که رضایت شاکی را به دست می آوردند، قاضی پرونده را مختومه اعلام می کند. به نظر شما دلیل این پروسه در پرونده چیست؟

در پاسخ به سوال بالا می توانیم بگوییم، در برخی از جرائم چون شاکی و حقوقش در اولویت قرار دارد با گذشت او مجرم رفع تبرئه می شود و به قول معروف پرونده بسته می شود؛ به همین دلیل به این جرائم، جرائم قابل گذشت می گویند. برای مثال فرض کنید دو نفر در همسایگی هم باهم دعوا می کنند و شخص الف به شخص ب فحاشی می کند. در این شرایط شخص ب تصمیم می گیرد از فردی که به او فخاشی کرده است شکایت کند و شکایت خود را به صورت کتبی به مراجع قانونی ارائه دهد.

در این شرایط با وساطت آشنایان و همسایگان نظر شاکی جلب می شود و علی رغم میل باطنی خود از شکایت صرف نظر می کند. جالب است بدانید در فرم رضایت نامه ای که باید شاکی پر کند می تواند بنویسد که اگر فرد ب تعهد دهد که دیگر فحاشی نکند من در ازای تعهد آن فرد، شکایت خود را پس می گیرم.

در مقابل جرائم قابل گذشت، جرائمی وجود دارد که علاوه بر اینکه شاکی در آن صدمه دیده است، وجدان عمومی نیز خدشه دار شده است و یا به عبارتی تحت تاثیر آن جرم قرار گرفته است و حتی اگر در این نمونه از پرونده ها شاکی نیز از حق خود بگذرد، متهم باید طبق قوانین اسلامی مجازات شود.

پس می توانیم بگوییم اگر در جرائم غیر قابل گذشت شاکی خصوصی نیز وجود داشته باشد، درست است که اگر شاکی از شکایت خود بگذرد در نهایت باید متهم مجازات شود اما اعلام گذشت شاکی در تخفیف مجازات متهم می تواند موثر باشد و این تاثیر در دو حالت قابل امکان است:

  • قبل از صدور حکم قطعی
  • پس از صدور حکم قطعی

شرایط گذشت شاکی

یک پرونده می تواند یک یا چند شاکی داشته باشد و اگر شاکیان یک پرونده بنابر هر دلایلی تصمیم بگیرند که از شکایت خود بگذرند تا پرونده متهم بسته شود باید حتما رضایت خود را اعلام کنند. هنگامی که می گوییم باید رضایت خود را اعلام کنند این نیست که شما به عنوان خانواده متهم با تکیه بر حرف شاکی که اصلا سندیت ندارد اکتفا کنید. بلکه در این شرایط شاکیان باید رضایت خود را هم به صورت شفاهی و هم به صورت کتبی اعلام کنند.

با توجه به موضوع این مقاله تصمیم گرفتیم در زیر یک نمونه از اقرارنامه و رضایت نامه در پرونده حقوقی

را بیاوریم که شاکی به راحتی می تواند با تکمیل آن رضایت خود را به صورت کتبی اعلام کند.

در این مقاله شما را با مفاهیم مختلفی از جمله جرم، جرائم قابل گذشت و غیرقابل گذشت آشنا کردیم و شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انواع نمونه دادخواستها و دسترسی به بانک نمونه اوراق حقوقی اینجا کلید کنید.

بسمه تعالی

اینجانب : ........................... فرزند آقای ................ و شماره ملی ..................... دارای شناسنامه به شماره : ................ صادره از : ................ متولد:............. ساکن: .................................... به عنوان شاکی ، مدعی خصوصی و متضرر از جرم ......

لطفا برای ملاحظه ی متن کامل رضایت نامه به فایل word یا pdf مراجعه نمایید.