اخبار

مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه علوم قضایی و رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه برگزار شد

صبح امروز مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه علوم قضایی و رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه، با حضور معاون اول قوه قضاییه برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، با حضور حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای، مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه علوم قضایی و رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه برگزار شد.

در این مراسم، دکتر فرید محسنی به عنوان رئیس جدید دانشگاه علوم قضایی و دکتر سید حجت الله علم الهدی به عنوان رئیس جدید پژوهشگاه قوه قضائیه معرفی شدند و از خدمات و زحمات روسای پیشین تقدیر شد.

 

معاون اول قوه قضاییه دراین مراسم اظهار کرد: خداوند را شاکرم که توفیق پیدا کردم در روز عرفه و در آستانه عید قربان در خدمت شما اساتید، فرهیختگان و دانشجویان باشم و بار دیگر در این مهد علم و تربیت حضور پیدا کنم.
 

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای با بیان اینکه این جلسه برای تکریم و معارفه مدیران خدوم و دلسوز است، افزود: خداوند را شاکرم که بسیاری از مدیران در نظام جمهوری اسلامی چه در قوه قضاییه و چه در قوه مجریه تکلیف مدار هستند و هر وقت که در جایگاهی به عنوان مدیر قرار می گیرند همه تلاش خود را بکار می گیرند تا کار را به نحو احسن انجام بدهند. البته گاهی اوقات به لحاظ کمبود ها و کسری ها توفیقات کم و بیش خواهد بود؛ اما اگر کار با انگیزه جهادی و روحیه انقلابی همراه شود توفیقات بیشتری را به دنبال خواهد داشت.
 

وی اذعان کرد: دکتر شریعت باقری معرف حضور همگان هست و نیازی به معرفی ندارد. وی پیش از تبدیل این مجموعه به دانشگاه از همان دوره های اول دانشکده علوم قضایی، به عنوان دانشجو وارد این دانشگاه شد و تا امروز که رئیس دانشگاه علوم قضایی بود، به خدمت ادامه داد و امروز این سمت را به برادر دیگری تحویل می دهد.
 

محسنی اژه ای بیان کرد: وی در قوه قضاییه نیز در بخش های مختلف مشغول خدمت بود و توفیقاتی نیز داشت؛ اما لازم است تلاش بیشتری شود تا این دانشگاه که از امتیازات ویژه ای برخوردار است به نقطه بهتری برسد.
 

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: به خاطر دارم در سال ۹۲، آقای شریعت باقری به ریاست قوه قضاییه وقت درخواست بازنشستگی خود را داد، اما ریاست قوه قضاییه وقت اعلام کرد که هنوز توان دارید و حیف است؛ وی نیز پذیرفت و در ماه های گذشته نیز، وی تقاضای سپردن مسئولیت به دیگری را داد و گفت که حدود ۶ سال است که در این جا هستم و لازم است کسی دیگری بیاید که با ابتکار، روحیه و انرژی، کار را دنبال کند. برای او آ رزوی توفیق دارم.
 

وی اظهار کرد: دکتر محسنی نیز معرف حضور همگان هست و یک پژوهشگر و مؤلف با روحیه انقلابی است که بیش از ۲۰ سال به عنوان عضو هیئت علمی در پژوهشگاه ها و گروه ها فعال بوده و با دستگاه های مختلف اعم از دولت و مجلس همکاری خوبی داشته است؛ لذا مجموعه این موارد نگاه جامعی به این فرد می دهد تا مسائل را از یک زاویه نگاه نکند و امیدواریم بتواند توفیقات بهتری داشته و گام های بیشتری را بردارد و در تراز دانشگاه علوم قضایی، نیرو هایی متناسب با قضای اسلامی تربیت کند.
 

محسنی اژه ای با بیان اینکه امروز دو تودیع و دو معارفه انجام می شود، اظهار کرد: حجت الاسلام و المسلمین امینی به لحاظ کسالت نتوانست در جمع ما حاضر شود و دوشنبه گذشته نیز که جلسه مسئولان عالی قضایی بود، نتوانست حضور پیدا کند.
 

معاون اول قوه قضاییه گفت: رئیس سابق پژوهشگاه قوه قضاییه در حد وسع خود از سال ۹۰ که ایده پژوهشگاه قوه قضاییه مطرح شد تلاش کرد و توفیقات خوبی داشت و قطعا نیاز است که پژوهشگاهی در تراز حقوق، جزا و قضای اسلامی داشته باشیم و آقای علم الهدی که از بیت معظم شهیدان عزیز و شهید علم الهدی است، با توجه به تجربه در بخش های مختلف بخصوص در زمینه پژوهش در دستگاه های مختلف و با عنایت به احساس مسئولیتی که نسبت به ارزش ها، انقلاب و ایثار ایثارگران و خون شهدا دارد، قطعا تلاش و جهادش مثمر ثمر واقع خواهد شد.
 

وی اظهار کرد: در اوایل انقلاب کسانی که مدیریت های بزرگ را بر عهده می گرفتند حدودا ۲۰ سال سن داشتند و یا جوانتر بودند. شهید علم الهدی حدودا ۲۲ سال داشت که فرمانده بود. بسیاری از فرماندهان بزرگ دفاع مقدس در چنین سن و سالی بودند که البته نه تنها در این عرصه بلکه در زمینه های دیگر نیز مانند مدیریت در قوه قضاییه، قوه مجریه و کسانی که استاندار، فرماندار و دادستان بودند و در سمت های مختلف مدیریت داشتند، در آن زمان بسیار جوان بودند.
 

محسنی اژه ای با اشاره به دو مورد از وظایف مهم قوه قضاییه گفت: دو وظیفه مهم قوه قضاییه که خود قوه یکی از قوای سه گانه نظام جمهوری اسلامی ایران است تضمین کننده سلامت نظام و ارتقاء نظام و از جمله وظایف مهم آن نظارت بر تمامی دستگاه های اجرایی است تا قانونی که مجلس می گذارد و به تأیید شورای نگهبان می رسد پس از ابلاغ، مجریان آن قانون را درست اجرا کنند و در مسیر این قانون حرکت کنند تا اعوجاج و لغزش پیدا نکنند و حرکت آن ها بر اساس قانون، ضابطه و موازین باشد.
 

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به یکی دیگر از وظایف قوه قضاییه عنوان کرد: وظیفه اصلی قوه قضاییه تحقق عدالت و گسترش آن در کل جامعه و سطوح مختلف است که سرمایه اصلی برای تحقق این دو وظیفه مهم نیروی انسانی است. البته به بودجه و برنامه نیز نیاز هست؛ اما چیزی که اساس است و می تواند از کمترین بودجه بیشترین بهره را بگیرد، نیروی انسانی قوه قضاییه است و آن نیروی انسانی که می تواند هدف قضایی و نظارتی جمهوری اسلامی ایران را پیاده کند آن است که متدین، متعهد، عالم، کارشناس، خیرخواه و آینده نگر باشد و بخشی نگر نباشد؛ چرا که کسی که می خواهد بر دیگران نظارت کند باید یک سر و گردن بالاتر باشد.
 

معاون اول قوه قضاییه اذعان کرد: فردى که مى&lrmخواهد نظارت کند که فلان دستگاه به وظیفه خود در چارچوب قانون عمل کرده است یا نه باید عالم تر، متعهدتر، دلسوزتر و پاک تر از دیگرى باشد والا نمى تواند این کار را به درستى انجام دهد.
 

شریعت باقری رئیس سابق دانشگاه علوم قضایی با بیان اینکه دانشگاه علوم قضایی در موقعیت خوب و ثابتی قرار دارد، بیان کرد: طبق اساسنامه دانشگاه علوم قضایی رئیس دانشگاه باید ۴ سال فعالیت کند، اما بنده ۶ سال توفیق خدمت داشتم؛ البته گاهی خودم متقاضی آن بودم که همان ۴ سال فعالیت را پشت سر بگذارم که در نهایت اکنون ۶ سال است که خدمت عزیزان هستم.
 

وی به ارائه گزارش عملکرد خود در این ۶ سال پرداخت و افزود: در حوزه آموزش تلاش کردیم تا دانشجویان کارشناسی ارشد را بورس کنیم، لذا در سال ۹۴ از ریاست وقت قوه قضاییه درخواست کردیم تا به سمت بورس کردن دانشجویان کارشناسی ارشد حرکت کنیم.
 

رئیس سابق دانشگاه علوم قضایی به تحولات در بحث پذیرفته شدگان در کنکور دانشگاه علوم قضایی اشاره کرد و یادآور شد: در گذشته از پذیرفته شدگان کنکور تجربی، انسانی و ریاضی دانشجو می پذیرفتیم، اما طی دو سه سال اخیر تصمیم گرفتیم در علوم انسانی پذیرش داشته باشیم، البته دیپلمه های تجربی و ریاضی می توانند در دانشگاه علوم قضایی وارد شوند؛ اما باید در کنکور علوم انسانی شرکت کنند.
 

شریعت باقری با اشاره به بحث جذب اعضای هیئت علمی این دانشگاه گفت: در سال ۹۲، ۳۱ عضو هیئت علمی در دانشگاه حضور داشتند که طی این چند سال، ۸ نفر از آن ها بازنشسته شدند، لذا تلاش کردیم هر ساله در فراخوان وزارت علوم شرکت کنیم و استاد جدید بپذیریم. حال طی این ۴ سال ۱۲۷ نفر از فرآیند های جذب استادی عبور داده شده اند که حدود ۱۶ نفر به عنوان اعضای هیئت علمی جدید فعالیت کردند. اگر چه تعداد اعضای هیئت علمی کم است، اما امید است تلاش هایی برای افزایش آن صورت گیرد

  منبع : پرتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران