اخبار

رسیدگی عادلانه در راس انتظارات مردم از دستگاه قضایی قرار دارد.

رئیس کل دادگستری استان زنجان گفت: مردم انتظار دارند همه دستگاه‌های حاکمه در جمهوری اسلامی عادل باشند و با عدالت برخورد کنند.

به گزارش روابط عمومی دادگستری کل استان زنجان، رئیس دادگستری استان زنجان شنبه شب در دیدار مردمی که در مسجد امیرالمومنین(ع) زنجان برگزار شد، با اشاره به لزوم احضور مسئولین در میان مردم و برای مردم  و رسیدگی به مشکلات و درخواست های قضایی و حقوقی شهروندان، گفت: ممکن است تقاضاها و توقعات مردم از مقامات قضایی بیشتر باشد و در این میان آنچه برجسته است رسیدگی عادلانه به پرونده های قضایی است.
 

وی تصریح کرد: رسیدگی عادلانه موضوعی است که در راس انتظارات مردم از دستگاه قضایی قرار دارد و عدالت نیز چیزی نیست که مختص دستگاه قضایی باشد.
 

حجت الاسلام والمسلمین اسماعیل صادقی نیارکی با بیان اینکه عدالت بر دو نوع عدالت فردی و عدالت اجتماعی تقسیم می شود افزود: رعایت عدالت فردی از وظایف مهم احاد مردم در اجتماع است و همه باید این عدالت را نسبت به طرف مقابل داشته باشد.
 

وی در ادامه با اشاره به اهمیت عدالت اجتماعی در جامعه عنوان کرد: مردم انتظار دارند همه دستگاه های حاکمه در جمهوری اسلامی عادل باشند و با عدالت برخورد کنند.
 

حجت الاسلام صادقی نیارکی با بیان اینکه تقسیم عادلانه ثروت و توزیع امکانات در جامعه هم از انتظارات مردم است افزود: باید همه مردم از موهبت عدالت یکسان بهره مند شوند و این گونه نباشد که برخی از مناطق شهری در امکانات رفاهی٬ آسایش و آرامش بهتری برخوردار بوده ولی برخی مناطق محروم از همه امکانات باشند.

این مقام ارشد قضایی اضافه کرد: از حضرت علی(ع) در مورد توصیف عدل سوال کردند که حضرت در پاسخ فرمودند وضع الشی فی موضعه(هر چیزی را در سرجای خودش قرار دهید) این عدالت است و از حضرت در مورد تبیین ظلم که نقطه مقابل عدل بوده نیز سوال شد فرمودند: هر چیزی که در جای خود نباشد ظلم است.
 

رئیس دادگستری استان زنجان در ادامه با بیان اینکه دستگاه قضایی و هم دستگاه خدمات رسان و به طور کلی اجزای حاکمیت در عدالت اجتماعی سهم دارند افزود: نیروی انتظامی نیز در برخوردها باید عدالت اجتماعی را رعایت کند و نباید به کسی ستم و ظلم شود.
 

وی همچنین عادل بودن و برخورد عادلانه را از ویژگی های خاص دستگاه قضایی عنوان کرد و افزود: باید رسیدگی ها در دستگاه قضایی با رعایت عدالت اتفاق بیفتد.
 

صادقی نیارکی عنوان کرد: یک ویژگی دیگری هم دستگاه قضایی دارد این است که تضمین کننده اجرای عدالت بوده چرا که اگر کسی مورد ظلم واقع شد برای احقاق حقوق خود به دستگاه قضایی مراجعه می کند.
 

وی با اشاره به اینکه اگر کسی به حقوق جامعه و به نظم جامعه احترام قائل نشد و مسیر درستی را در یک منطقه در اجتماع طی نکرد دستگاه قضایی به اتهام آن فرد عادلانه رسیدگی می کند افزود: برای آشنایی با مشکلات جامعه و یک دادرسی عادلانه و خوب و خدمتی در خور جامعه را بتوانیم ارائه کنیم باید درد جامعه را بشناسیم و یکی از راه شناخت این درد نیز حضور در بین مردم است.
 

رئیس دادگستری استان زنجان با تاکید براینکه نباید ارتباط خود را با مردم قطع کنیم بلکه باید این ارتباط را ارتقای ببخشیم افزود: نگاه حاکمیت در نظام اسلامی به مردم ولی نعمت است و نگاه از بالا به پایین نباید باشد.
 

وی با تاکید بر اینکه نگاه حاکمیت در نظام اسلامی به مردم باید از پایین به بالا باشد تصریح کرد: امام عزیزمان به ما یاد دادند که مردم ولی نعمت هستند و اگر مردم ولی نعمت شدند حاکمیت پایین تر از مردم قرار می گیرد و وقتی این نگاه ایجاد شد حاکمیت باید در کنار مردم باشد.
 

رییس شورای قضایی استان  افزود: با قرار گرفتن حاکمیت در کنار مردم باید مشکلاتشان برطرف شود و حرف مردم را باید بشنویم و مشکلات مردم را گوش کرده و در رفع آنها اقدام کنیم و هیچ گونه حرکت نمایشی هم نباید اتفاق بیفتد.
 

وی با تاکید براینکه با اهتمام کامل در جهت رفع مشکلات مردم اقدام خواهیم کرد افزود: موضوعات و مشکلاتی که در دیدار مردمی مطرح می شود اگر در حوزه وظیفه ای خودمان باشد این وعده را می دهیم که با دقت به پرونده ها توجه کرده و نسبت به حل آن اقدام خواهد شد.
 

رئیس دادگستری استان زنجان  بیان کرد: این وعده را نیز می دهیم که هیچ نامه ای را بی پاسخ نخواهیم گذاشت و اگر درخواست های مردم مربوط به سایر سازمانها نیز باشد این درخواست ها به سازمان مربوطه ابلاغ می شود.

 

  منبع : پرتال جامع قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران